Selanik Modiano Market, Yunanistan

Selanik Modiano Market, Yunanistan

Yunanistan’ının başkenti Selanik oldukça eski yerleşim yerlerinden birisidir. M.Ö 315 yılında Makedonya kralı tarafından kurulmuştur. Kral Kasaandros döneminde Selanik inşa edilmiştir. Eski zamanlarda birçok işgale uğramış ve tekrar tekrar kurulmuştur. 1912’de Yunanistan’ının eline geçmiştir. Aynı zamanda Selanik Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeridir. Şehirde farklı kökenlere ait mimariler bulunur.

Bunların içinde en çok Yahudi, Osmanlı ve Roma eserleri yer alıyor. Tarihi yapıları ve eski kültürleriyle dikkat çekiyor. Lezzetli bir yemek kültürüne de sahip. Yunanistan’ın zengin mutfağı ve kahvaltısı oldukça meşhur… Birden fazla yemek kültürü bir arada bulunuyor. Coureki çöreği ve ballı çörek meşhur tatlıları oluşturuyor. Yunan kahvesi de Selanik için vazgeçilmez bir tat.

Meşhur Modiano Market

Şehrin merkezinde 1908 yılında Musevi mimar Eli Modiano’nun yaptırdığı The Modiano Market yer alıyor. Bu market fazlasıyla renkli… Aradığınız her şeyi bulmak mümkün. Kapalı pazar yeri olan markette baharat, çeşitli eşyalar, sebze, zeytin, et vs. ürünler bulunuyor. Dünyanın en meşhur et pazarı da burada kuruluyor.

Ayrıca Modiano Market çeşitli bölümlere ayrılmış. Pastane ve kafeler de bu bölümlerde bulunuyor. Binbir çeşit ürüne rastlayabileceğiniz bu pazar Selanik’in en önemli pazar yerini oluşturuyor.

Aristotales Meydanı da Selanik’te görülmesi gereken caddeleri arasında. Birçok kutlama ve festival bu meydanda yapılıyor.

Selanik’e Ulaşım

Selanik  Türkiye’den özellikle İstanbul’dan oldukça yakın bir yer İstanbul’dan arabayla Selanik’e gitmek yaklaşık 6-7 saat. Ancak bazı evraklar gerekli bununla ilgili ayrıntılı bilgiye de buradan ( Arabayla Yunanistan’a Nasıl Gidilir ) ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir