Şehir Şehir İtalya Gezisi ROMA

İtalya Gezisi : ROMA

İtalya’nın başkenti tarihi Roma kenti. İtalya’da görülmesi gereken belki de ilk şehir. Roma’da görülmesi gereken yerler, yenilmesi gereken yiyecekler ve yapılması gerekenler için vakit kaybetmeden Roma gezi notları ayrıntılarına geçiyorum.

Tarihi Roma Kenti

Uçağımız Roma Fiumicino havaalanına iniş yaptığı için İtalya gezisi maceramıza buradan başladık. Vakit kaybetmeden gezmek ve İtalya’da gezilecek daha bir çok şehir olduğu için burada kiraladığımız araca atlayıp hemen yola koyulduk. Eğer araba kiralama hakkında bilgi almak isterseniz İtalya’da nasıl araba kiralanır yazımı buradan okuyabilirsiniz. Fiumicino’dan şehir merkezine tren de var ancak toplamda biraz daha maliyetli olacağını size şimdiden söyleyeyim.


Fiumicino’dan doğru konaklama yapacağımız otele geçtik. Odamıza yerleştikten sonra artık sıra Roma’yı fethetmeye geldi. Metro ağı gayet başarılı olan Roma’da otele en yakın metro istasyonuna giderek buradan şehrin merkezine gittik. Şunu hatırlatmakta fayda var ki Roma pass alırsanız 3 gün boyunca metroya ücretsiz binip 2 tarihi mekana da giriş yapabilirsiniz. Biz de Roma pass alarak metro ile Flaminio durağına geldik. Burada Popolo meydanından ( Piazza del Popolo) Kolezyuma ( Colosseo ) kadar yürüdük. Yol boyunca İspanyol meydanı ve merdivenleri ( Piazza di Spagna) , Aşk çeşmesi ( Fontana di Trevi), Venedik meydanı ( Piazza di Venezia ), kolezyumu ve Roma Forum’unu ( Foro Romano) gördük. Ayrıca yol boyunca yemek, dondurma, cafe ve alışveriş mekanları mevcut. Artık saat iyice geç olduğu için burada bulunan Colosseo metro durağından tekrar otelin yolunu tuttuk. Saat 7’de sokaklarda kimseciklerin kalmaması bize çok garip gelmişti ama şimdiden haberiniz olsun hele İstanbul’dan gidiyorsanız ancak Milan size normal gelebilir özellikle kış aylarında geziyorsanız.

Roma’da 2. Gün

2. Gün kahvaltının ardından ilk hedefimiz Vatikan’a gitmekti. Kahvaltı dediysem klasik kruvasan kahve. Beklentiyi yükseltmemek lazım. Metro ile Vatikan’a ulaşmakta gayet kolay. Vatikan’ı gezdikten sonra hemen yakınında bulunan Kutsal Melek Kalesi de ( Castel Sant’Angelo ) ziyaret edilebilir. Buradan da yine bir önceki gün dışarıdan gördüğümüz kolezyum ve foruma giriş yaptık. Daha sonrasında da İspanyol merdivenlerine doğru yürüdük. Merdivenlerin tam karşısında meşhur olduğunu duyduğumuz makarna yenebilecek bir mekan ve bir de pastane var. İkisi de abartıldığını kadar değildi bence ancak denemeye değer. 

Roma’da Farklı Gezi Rotası 

Roma’da gezi rotaları genellikle birbirine benzerlik gösteriyor. Bu kaçınılmaz gerçeğe alternatif olarak benim önerim Cinecitta. Roma’da cidden keyifle gezilebilecek bir yer. Yine metroyla kolay bir şekilde ulaşım mümkün. Cinecitta film stüdyolarına giriş yaptığınızda bazı film setlerini geziyorsunuz. Eski ünlü İtalyan filmlerinden parçalar burada görmek mümkün. Ancak asıl sürpriz sonra. Yürüyüşe devam ettikçe sizi büyük bir şehir karşılıyor. Farklı dönemlere ait mekanlar. Burada antik bir kenti kalabalıktan uzak bir şekilde gezme şansınız mevcut. Aynı zamanda fotoğraf severler için müthiş bir yer. Bu tavsiyemi bir kenara not edin ?

Roma’da Yeme – İçme

Roma’da yemek konusu açılınca klasik pizza ve makarnayı hemen pas geçip sadede geleyim. Burada  size ilk tavsiyem La Piadineria. Lavaş türü bir ekmeğin arasında çeşitli malzemeler ve mozzarella. Biz tabii ki domuz etinden kaçınmak için vejeteryan seçeneklerinden tercih ettik. Gayet lezzetliydi. Makarna konusuna gelince aldente sevenler için iyi denilebilir, ama bizdeki aldente buralarda lapa diye adlandırılır muhtemelen. Pizzalar ise genel olarak gayet iyi. Sokak aralarında kare dilim pizzacılardan denemenizi tavsiye ederim. Ama asıl pizza lezzeti için başka şehirleri bekleyin ? Dondurma ise olmazsa olmaz yaz kış mevcut zaten gelmişken bir iki top götürün derim. Bu arada şunu da belirtmek lazım genellikle ayakta yemeye kendinizi hazırlayın. Çoğu mekanda masa yok. Masa olanlarda ise eğer masa örtüsü varsa o masa için ekstra ücret ödeyeceğinizi şimdiden söyleyeyim. Örtüsüz masalarda sıkıntı yok. Ayrıca bazı mekanlarda ayakta ve masada ücretleri farklı.

Son olarak 

Kısaca sizlere Roma gezisi özeti yapmaya çalıştım. Ancak eğer sorularınız olursa yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Ayrıca İtalya gezisi hakkında daha fazla bilgi için  İtalya gezi rotası yazımı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir