Şehir Şehir İtalya Gezisi : Floransa

İtalya gezisi: Floransa

Ninja kaplumbağaların isim babalarının memleketi. Sanat şehri Floransa. İtalya’ya gidene kadar Floransa olan adı bir anda Firenze’ye döndüğünü ilk başta belirtmek gerek.? Floransa hakkında genel bilgiler ve pratik gezi rehberi olması ümidiyle karşınızda İtalya gezisi Floransa ayağı!

Gezilecek yerler

Floransa müzelerle ve sanat eserleriyle dolu bir şehir. Burada müzeye ve sanat eserlerine doyabilirsiniz. Hatta tüm müzeleri gezerseniz bir yerden sonra artık heykel görmek istemeyeceksiniz. Gezi planı olarak şehir merkezine geldiğinizde gidilebilecek her yere yürüyebildiğiniz için sıralama çok önem arz etmiyor. Ancak görülmesi gereken yerleri sıralamak gerekirse Floransa katedralinden başlayıp Uffizi galerisi, Vecchio köprüsü ve Boboli bahçesi güzergahını tercih edebilirsiniz. Böyle yazınca gayet kısa gibi dursa da yol boyunca bir çok görülesi yer ve müze karşınıza çıkacak. Ayrıca Michelangelo Meydanı (Piazzale Michelangelo) da görülmesi gereken bir yer. Burası şehri yukarıdan gören bir nokta olduğu için fotoğraf severler için ideal. 

Bu arada Boboli bahçelerine ayrı bir paragraf açmazsam eksik olurdu. Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer. Zamanında Medici’lere ait bu yerde 3 müze ve birde bahçe var. Bahçe gayet büyük ve oldukça düzenli. İçinden çıkmak istemeyeceğiniz türden. Burayı mutlaka gezi planınıza ekleyin.

Floransa’da ulaşım

Floransa şehir iç ulaşım için otobüs kullanmak en mantıklı yok. Genel olarak otobüsler şehir meydanına geliyor. Şehrin gezilesi yerleri birbirine yakın olduğu için otobüs sadece otel merkez arasında işinize yarayacak. Eğer otelinizi güzel bir konumdan ayarlarsanız otobüse bile ihtiyaç hissetmezsiniz. Bu arada şunu belirtmek isterim. Otobüsler bizim alışkın olduğumuz tarzdan baya farklı. Her kapıdan binip iniliyor ve bilet okutan kimse görmek oldukça zor. Biz bilet bulamadığımız için öyle atlayıp binmiştik otobüse. Ancak bu uyanıklığımız Venedik’te biraz başımızı ağrıttı. Venedik yazısında ayrıntısı olduğu için şimdi çok değinmiyorum. Birde araba kiraladıysanız otoparklı bir otel bulmanızda fayda var.

Floransa’da ne nerede yenir?

Floransa’da yemek için iki tavsiyem olucak. Bunlardan birincisi Toto pizza. Vecchio köprüsünden Boboli bahçesine gelen o yolu düz devam ettiğinizde sol tarafta kalan küçük bir dükkan. Patlıcanlı pizzası tavsiyemdir. Bir diğeri de şehir merkezinde Duomo (katedral) çevresindeki genel olarak bir çok yerde bulunan sandviçler. Kahvaltınızı bunlarla yapabilirsiniz. Muhtemelen kruvasan kahve kesmeyeceği için sizde kendinizi buralarda bulucaksınız. Sandviçlerde alabildiğine mozzarella peyniri, domates yeşillik gibi şeyler var. Sadece peyniri için bile yenir. Ve sıcak sıcak geldiği için ayrı lezzetli oluyor. Ancak yine domuz etli versiyonları mevcut olduğu için seçim yaparken dikkat etmeniz gerekebilir.

Son olarak 

Genel olarak sorularınız olursa yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. Ayrıca buradan İtalya Gezi Rotası yazıma veya buradan İtalya’da nasıl araba kiralanır yazıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir