Roaccutane Tedavisi Yorumları ve Sonuçları

Roaccutane Tedavisi Yorumları ve Sonuçları

Bu yazıyı Roccutane kullananlar, Roaccutane tedavisi görenler, Roaccutane kullanıp çocuğu olanlar, Roaccutane yan etkileri, Roaccutane işe yarıyor mu? diye google amcayı fellik fellik dolanan, yüksek ihtimal sivilce derdi ile uğraşan dertdaşlarım için yazıyorum. Çünkü ben de kullanmadan önce tüm bunları araştırmıştım. 2013 yılında Roaccutane tedavisi gören biri olarak kafanızdaki sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Roaccutane korkulacak bir tedavi değil

İnternetteki bazı yorumlarda öyle şeyler okumuştum ki çok kararlı olmama rağmen neredeyse tedaviden vazgeçecektim. Doktorunuzu dinlediğiniz, gerekli tetkikleri yaptığınız ve kendinize baktığınız sürece roaccutane tedavisi korkulacak ve abartılacak birşey değil Öncelikle bunu belirtmek isterim.

 

Roaccutane işe yarıyor mu?

Bu soruyu kendimi anlatarak cevaplamak isterim. Lisenin ilk yıllarında başlayan sivilce problemlerim yaşım 26 olmasına rağmen hala geçmemişti. Hiçbir zaman yüzümün tamamını sivilce kaplamadı, birkaç tane çıkardı ancak çıkan sivilceler akne dediğimiz cinsten olurdu. Çok büyük, çok kırmızı ve içleri doluydu. Ayrıca kolay kolay geçmez ve izleri kalırdı. Ergenlik falan dedim ama 26 yaşına gelmiş, meslek sahibi olmuş hatta evlenmiştim, ama sivilcelerim hala çıkıyordu. Bu da artık sinirlerimi bozmaya başladı ve internette araştırıp doktora giderek Roaccutane istiyorum diye kendim belirttim. Doktor sivilcelerimin az olduğunu, gerek olmadığını söyledi ilk etapta. Ancak yıllardır durumun böyle olduğunu anlatınca ikna oldu ve başladık. Ve sonuç? Evet Roaccutane bende işe yaradı ve sivilcelerimden kurtuldum. Hiç çıkmıyor diyemem ancak o dönemki gibi değil, arada sırada daha normal sivilceler çıksa da tekrarlamıyor.

Roaccutane kullanırken neler olacak? Roaccutane yan etkileri nelerdir?

Zaten içeriği hakkında bilgileri tıbbi sitelerden okumuşsunuzdur, o kısma hiç girmiyorum ancak özetle içeriğindeki yüksek dozda A vitamini türevi ile cildinizdeki yağ üretimini baskılıyor. Bu ilaca başlıyorsanız muhtemelen yağlı bir cilde sahipsiniz. İlacı kullanırken yağ üretiminizin ne kadar azaldığını hatta gittiğini fark edeceksiniz, cildiniz yağdan dolayı parlamayacak, hatta kuruyacak. En güzel yanı ise saçlarınız da yağlanmayacak, çektirdiğiniz fönü uzun süre kullanabileceksiniz? Vücut salgılarınız toptan azalıyor sanki. Gözlerde de kuruluk yaşayarak gözyaşı damlaları kullanmak durumunda kalabilirsiniz.

Günlük kaç mg Roaccutane kullanmalıyım? 

Tabii ki bu doktorunuzla kararlaştırmanız gereken bir konu olsa da ben kendim için ideal dozun 30 mg olduğunu düşünüp o şekilde kullanmıştım. İlk etapta 30 La başlayıp sonra 40′ a çıkarmıştı doktorum ancak ben tekrar 30′ a devam etmek istediğimi söylemiştim. Çünkü 40 miligramın çok ağır geldiğini fark ettim, 30 ile rahat baş edebiliyordum. Tabi daha az miligram kullanmak da tedavi süresini uzatıyor genelde, bunu da göz önünde bulundurun.

Roaccutane tedavisi sırasında hangi ürünleri kullanmalıyım?

Muhtemelen doktorunuz size bu konuda da yardımcı olacaktır ancak ben kendi kullandığım ve çok memnun kaldığım La Roche Posay Effeclar H serisinden söz etmek istiyorum. Ben Effeclar H yüz yıkama jeli ve nemlendirici kullanmıştım. Özellikle Effeclar H nemlendirici bana bu tedaviyi bitirmem konusunda çok yardımcı oldu. İhtiyaç duydukça bol bol sürdüm. Eczanelerden değil, internetten almanızı tavsiye derim çok daha ucuza geliyor. Ben o zamanlar netten alışveriş yapmadığım için epey para bayılmıştım eczanelere, çünkü kutu kutu bitirdim.

Asla yarım bırakmayın

Eğer Roaccutane tedavisine başladıysanız ve doktor tarafından önerilmediyse kendi kendinize tedaviyi bırakmayın, çok zorlanıyorsanız dozunu düşürün ama lütfen sabırlı olun, hepsi geçecek ve inanın buna değecek.

Tedaviye kış aylarında başlayın

Evet, tedavi süresinde cildiniz çok kuruduğu için Güneş en büyük düşmanınız olacak, cildinizi daha da kurutup hatta çillenmeye sebep olacağından kış aylarında başlayın ki yaza kadar tedaviniz bitmiş, cildiniz kendine gelmiş olsun. Ben ocak gibi başlamıştım ancak ekim- kasım ayları en ideal aylar bu tedaviye başlamak için. 

Roaccutane kullanırsam hamile kalabilir miyim?

Evet, bu konuda da internette dolaşan çok fazla olumsuz yorumlar var. Ben Roaccutane kullanırken evliydim ve doktorum bebek konusunda her seferinde uyarıyordu. Çünkü bu ilacı kullanırken bebek sahibi olmak çok sakıncalı, anomali ihtimali çok yüksek. Hamile kalmaya etkisine gelince olumsuz bir etkisi olabileceğini sanmıyorum. Doğal yollarla hamile kalabilmenin çok zor olduğu günümüzde herhangi bir tedavi görmeden kızıma hamile kaldım ve  2016 eylül ayında dünyaya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir