Okulların Açılmasıyla Birlikte Öğrencilerin Yaşadığı 20 Şey

Okulların açılmasıyla birlikte başımıza gelenler

1- Ailece okul kıyafeti alma seremonisi🛒🛍🎊

Okulun anlaştığı muhtelif dükkanlara gidilip okul kıyafetleri tam takım alınır. Bu süreçte özellikle kız öğrenci ile anne arasında etek boyu tartışması yaşanması muhtemeldir. Ayrıca bir sonraki seneleri de göz önünde bulunduran veliler,kıyafetleri en az bir beden büyük alma çabasındadırlar😂

2- Kırtasiyeye hücum🖍✒️✂️📖📒📐📎📏✏️

Okulların açılmasına birkaç hafta kala her yer rengarenk kırtasiye malzemeleriyle dolar. Marketlerde bile en göz alıcı reyonlar kırtasiye reyonlarıdır. Okulla alakası olmayanlar bile bu reyonlardan kendilerini alamazlar.

3- Ebeveyn gözetimde kitap – defter kaplama 📚

Özellikle ilkokul ve ortaokulda genellikle anne ama bazen de baba ile birlikte tüm kitap defterler kaplanıp etiketlenir. 

4- Sıra kapma yarışı🏃🏼‍♀️🏃🏼🚶🏾‍♀️

Okula gidip tören atlatıldıktan sonra istenilen sırayı kapabilmek için koşar adım sınıflara hücum edilir.

5- Yeni gelen öğretmen söylentileri  👩🏼‍🏫👨🏻‍🏫

Yeni gelen öğretmenler hakkında hemen öğrenciler arasında bilgi paylaşımı yapılır. Kazık mı sorar,disiplinli midir,ılımlı mıdır,sert midir bunlar öğrenilip ona göre tavır alınır.

6- Sabah erken kalkma stresi👽

Üç ay geç yatıp geç kalkmaya alışan bünye için ilk sabah erken kalkmak bir işkencedir. Daha da acı olan ise ilk sabah stresiyle gece bir türlü uyku tutmamasıdır.

7-Tatilde neler yaptınız ödevi🤦🏻‍♂️

İlk günün olmazsa olmazlarındandır,ilkokulda sınıf öğretmeninin ortaokulda Türkçe öğretmenlerinin,lisede ise Edebiyat öğretmenlerinin ilk görevlendirmesi bu olur. Maddi durumu nispeten iyi olup gezenler veya yazlığa gidenler çok zorlanmasa da; tatilde herhangi bir farklılık yaşamayan yurdum öğrencileri ise ne yazsam diye kıvranır.

8- Pazar günü banyosu🛁🚿

Yaz süresince banyo günlerimiz serbest hale gelse de okulların açılmasıyla pazar günü ailedeki tüm öğrencilerin resmî banyo günüdür. Sırayla herkes banyoya girer,girmek istemeyenler anne zoruyla bir şekilde banyoya sokulur.

9- Okul bahçesinde ilk sıra ve okul müdürünün bitmeyen açılış konuşması‼️

Hiç değişmeyen bir ritüeldir. Okul müdürü her eğitim öğretim yılı başında sıraya giren öğrencilere bitmek bilmeyen bir konuşma yapar. Öğrencilerin hiçbirinin dinlememesine rağmen şevkle konuşan müdürlerin çabası takdire şayandır.

10- Yeni gelen öğretmene sırayla kendini tanıtma😒

Olmazsa olmazlardandır. Bazı hocalar artık yaptırmasa da yine de geneli bu ritüeli sürdürür. Tek tek kalkılır,öğretmenin insafına göre değişse de adın soyadın,nereli olduğun babanın işi gibi bilgiler bir bir anlatılır. 

11- Kitaplardaki resimlere kaş, bıyık, ben vs. ekleme👨🏻‍🎨

Kitaplar dağıtıldıktan sonra şöyle bir sayfalara göz gezdirilir,uygun bulunan resimlere özenle kaş,bıyık,ben çizilerek mini bir eğlence faaliyeti oluşturulur.🎨

12- Yeni ayakkabılara bastırmama çabası🕴🏻

 Özellikle erkek öğrenciler arasında yaygın bir uygulama olan yeni ayakkabılara hunharca basma davranışı ilk gün tavan yapar. Okulun ilk günü ilk kez giyilen gıcır gıcır ayakkabılar dikkatli hınzır gözlerin hedefi olur ve kaçacak yer aranır.😖

13- Emek emek uzatılan saç sakala laf ettirmemek için  göze batmama çabaları vee acı son💇🏻‍♂️

Özellikle lise dönemindeki erkek öğrencilerde hep bir saç sakal uzatma sevdası olur. Yaz tatilinde itina ile uzatılan saç sakal ile ilk gün okula gelinir ve özellikle müdür yardımcılarının gözüne batmamak için sote yerler kollanır. Ama er geç birilerinin gözünden kaçmaz 🤦🏻‍♂️ve “Oğlum yarın o saç sakalla görmeyeyim!” nidaları duyulur.

14- Üst sınıfların çaylakları eziklemesi🤦🏻‍♀️

Öğrenci olmanın kurallarından biridir. Alt sınıflara ezik gözüyle bakılır. Sanki dağlar kadar fark varmışçasına 6’lar 5’leri;10lar 9’ları hatta 2’ler bile 1’leri ezer.

15- Yeni bir okula başlarken kafada  deli sorular👻

Eğer 1’e,5’e ve 9’a başlanacaksa ilk gün heyecanı karın ağrısı boyutlarına ulaşır. Yeni bir okul, yeni bir ortam.. Arkadaş bulabilecek miyim? Ezik gözükür müyüm? Şöyle mi giyinsem? Saçımı şöyle mi yapsam? Şeklinde sorular kafada dolaşır, stres tavan yapar.😬

16- Öğretmenlerin malzeme isteklerinin özenle not edilmesi🙇🏼

Derse her giren öğretmen tek tek şu kitabı istiyorum şöyle defter istiyorum,şu malzemeleri alacaksınız şeklinde taleplerde bulunur ve bunlar aileye verilmek üzere not edilir.

17-Öğretmenlerin isteklerine karşı babadan veya anneden alternatif çözümler🤔

Öğretmenlerin verdiği gereç listeleri aileye ulaştırıldıktan sonra baba tarafından hemen alternatif çözümler üretilir. Boyaların zaten geçen seneden vardı, bunlar zaten evde vardır, boş kalan defterlerin arkasını kullanırsın minvalindeki çözümlerle evin iktisadi durumunu koruma çabasındadır🙈

18-İnsafsız öğretmenlerce ilk günden işlenen derslere karşı beynin verdiği tepki: ERROR!😵

İlk gün genellikle tanışma,sohbet,muhabbet tarzında geçse de bazı gıcık hocalar daha ilk dersten ders işlemeye başlarlar. Tatil rehavetinden henüz kurtulamayan şaşkın bünyeye bu durum çok ağır gelir😓

19- Yeni gelenlerin şööyle bir süzülmesi ve haklarındaki dedikodular 😒

Sınıfa sonradan gelen kız veya çocuk eski öğrenciler tarafından dikkatle süzülür. Nerden geldiği neden geldiği gibi bilgiler paylaşılır.🤔

20- Günün sonunda yaz tatilini yeniden iple çekmek 😩

Okulun ilk gününü başarıyla tamamlayıp eve gelindikten sonra yaz tatili yeniden dört gözle beklenilmeye başlanır.😅

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir