Modası Hiç Geçmeyen 5 Spor Ayakkabı

Her dönem en moda 5 spor ayakkabı

Converse all star:

Özellikle konçlu modeliyle efsane olan Converse All Star Chuck Taylor modası hiç geçmeyen ayakkabıların efsaneleşmiş ismidir. Özellikle lise ve üniversite dönemlerinde gençlerin harçlıklarını biriktirerek aldığı bu güzide spor ayakkabı son yıllarda fiyat olarak daha makul hale gelse de on yıl öncesine kadar yurdum insanının birçoğu için ulaşılması zor fiyatlarda satılıyordu. Amerika’da ise Türkiye’deki fiyatının çok çok altında satılmaktadır. Özellikle taraklı ayaklar Converse All Star ile pek anlaşamaz. Şüphesiz ki en rahat ayakkabılardan değildir ancak çok rahat bulanlar olduğu gibi feci rahatsız bulanlar da vardır. Eskidikçe daha bir güzelleşir,tarz olur bu Converseler ki dayanılmaz çekiciliğinin bir sebebi belki de budur. Bir diğer özelliği de hemen hemen her kıyafetin altına şaşırtıcı derecede uyum sağlamasıdır. Elbisyle,şortla,dar paça pantolonla,bol paça pantolonla,etekle,takım elbiseyle hatta gelinlikle bile giyilir.Yağmurlu havalar Converse sevenlerin korkulu rüyasıdır; nitekim All Starların lastik tabanı,keten yapısı ve delikleri sebebiyle yağmura karşı dirençleri hiç yoktur,ayaklarınız çok çabuk ıslanıverir? Öyle bir ayakkabıdır ki All Star; sevenlerinde bağımlılık yapar,mutlaka renk renk model model alınır.

Converse All Starın ortaya çıkış hikayesi ise şöyledir:

Converse ilk olarak 1908 yılında ” kauçuk ayakkabı şirketi” adıyla kurulur.  Basketbolcu Chuck Taylor bu modelin ayaklarını ağrıttığını söyleyince Converse, kendisine ayakkabıları iyileştirmesi için iş teklif eder. Bu iş birliği sonrasında ortaya çıkan modelin adı ise Converse All Star Chuck Taylor olur. 1923 yılından beri bu isimle satışta olan model, nesilden nesile geçen gerçek bir efsane haline gelir. 

Adidas Super Star:

İlk olarak 1969 yılında basketbolcular için tasarlanan bir spor ayakkabı. Burnu deniz kabuklarından ilham alınarak tasarlanmıştır. Son yıllarda renk seçenekleri artmış, desenli modelleri çıkmıştır. Bu yıl ise burnu parlak olanlar bir hayli modadır. Converse all star gibi adidas super star da giydiğiniz pek çok kıyafetle rahatlıkla uyum sağlar. Uyum sağlamazsa uyumsuzluğu bile güzel gözükebilir. Ayrıca kalıpları geniş,çok da rahat bir ayakkabıdır. Oldukça dayanıklı olup uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Büyük oranda yağmura, çamura, soğuğa karşı en dayanıklı spor ayakkabılardan bir tanesidir. Bu arada söylemesi bizden, Adidas Superstar; camilerden ve kapı önlerinden ayakkabı çalan tiplerin gözde ayakkabılarındandır. Aman dikkat! 

Adidas Stan Smith :

Adidasın 44 milyondan fazla sattığını duyurduğu Stan Smith modeli de efsane ayakkabılardandır. Hatta 1988 yılında 22 milyon satışla Guiness Rekorlar Kitabına girmiştir. Tenis ayakkabısı olarak üretilen Adidas Stan Smith  aslında ilk olarak 1965 yılında başarılı tenisçi Robert Hallet adıyla piyasaya sunulmuş ancak Hallet’in kariyerini noktalamasıyla Adidas 1971 yılında başarılı tenisçi Stan Smith ile anlaşarak ayakkabıları bu isimle revize etmiştir. Ayakkabılar Stan Smith adıyla o kadar özdeşleşir ki artık bu ismin bir kişi olduğu unutulmuştur. Hatta Stan Smith bile “Ben bir tenis oyuncusuyum fakat bir çok insan benim bir ayakkabı olduğumu düşünüyor.” demiştir. 

Onitsuka Tiger Mexico  66

Bir Japon markası olan Onitsuka Tiger ın en çok tutulan modelidir. Özellikle sıcak havalar için ideal spor ayakkabı olan Onitsuka Tiger ince ve hafiftir. Zamanla ayağın şeklini alır, taraklı ve büyük ayaklarda daha çabuk eskir. Yalnız tabanı ıslak zeminde falan çok pis kayar, dikkat! Dar kesim pantolonlarla, şortla, kapriyle uyumludur ancak bizce bol paça pantolonlarla uyum sağlamaz.

Puma Roma

Rahat ve şık spor ayakkabılardan biri olan Puma Roma özellikle erkeklerde çoğu kıyafetle uyum sağlar. Hatta takım elbisenin altına efsane olabilir. 1968 yılından beri üretilen Puma Roma modeli en şık spor ayakkabıların içerisinde kesinlikle yerini alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir