Mahalle Mahalle İstanbul Gezisi: Valide-i Atik Mahallesi

Mahalle Mahalle İstanbul Gezisi: Valide-i Atik Mahallesi

Dünyanın en kalabalık metropollerinden biri olan İstanbul’un neredeyse heryerinde görülmesi gereken tarihi eserleri ve tadılası lezzetleri mevcut. Bu kadim şehirde yaşayan ve koşuşturmalar içinde boğuşan insanlara bir hatırlatma ve İstanbul’a gezmeye gelenlere de rehber olması amacıyla mahalle mahalle İstanbul’u geziyoruz. İlk olarak inceleme altına alacağımız yer ise Valide-i Atik mahallesi.

Valide-i Atik’ e ulaşım

Ulaşımın oldukça kolay olduğunu baştan söylemek gerek. Motorla, Marmaray’la Üsküdar’a ulaştıktan sonra Üsküdar’dan minibüsle veya yürüyerek, Kadıköy’den Bağlarbaşı yönüne giden tüm otobüslerle, metrobüsle Altunizade’den yürüyerek ya da Kadıköy yönü otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Valide-i Atik Mahallesi Gezi Notları

İstanbul’un Anadolu yakasında Üsküdar ilçesi sınırlarında bulunan bu mahalle adını yine burada bulunan Valide-i Atik camiden alır. Bölgede görülmesi gereken ilk yer mahalleye de adını veren Valide-i Atik Cami ve Külliyesi’dir. Cami  1583 yılında II. Selim’in eşi, III. Murat’ın ise annesi Afife Nur-Bânû Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Mimar Sinan olan bu cami halen aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca caminin bahçesinde dallarıyla ALLAH yazısını andıran bir ağaç bulunmaktadır. Valide-i Atik Cami ve Külliyesi’nden sonra burada görülebilecek bir diğer nokta ise meşhur Çinili Hamam ve Çinili Cami. Ayrıca Kartalbaba ve Abdülfettah Bağdadi El – Akri (k.s.) Türbesi de mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardır.

Valide-i Atik Mahallesinde Neler Yenilebilir?

İstanbul’da çoğu yerde olduğu gibi burada da bir çok farklı lezzet bulmak mümkün. Bu lezzetlerden ön plana çıkanları ise kısaca şöyle. Zeynep Kamil sokakta bulunan Irmak İskender’de güveç. Dr. Fahri Atabey Caddesinde bulunan Temel Reis’de pide, 50m aşağısında bulunan Zeynep Kamil Kokoreççisi’nde kokoreç. Nuh Kuyusu Caddesi’nde ise daha çok seçenek mevcut. Burada Askerlik Şubesi durağının hemen arkasındaki Gül Kebab veya buraya göre Bağlarbaşı yönünde kalan Mercan Dürüm’ü tercih edebilirsiniz. Ancak bu cadde üzerindeki Pazarbaşı durağının yakınında bulunan Ganache Pastahanesi’ni mutlaka deneyin👍🏻

Son olarak 

Yukarıda saydıklarımın dışında bu mahallede bir çok irili ufaklı tarihi eser, yemek noktası ve çocuk parkı bulmak mümkün. Ayrıca şehir tiyatrolarının bir salonu olan Kerem Yılmazer sahnesi de buradadır. Bim, A101, Şok, Hakmar gibi marketlere de bir çok sokakta rastlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir