Küçük Çocuk Odası Fikirleri

Küçük Çocuk Odası Fikirleri 

Her metrekare toprağın kıymetlendiği günümüzde büyük bir evde yaşamak pek çok insan için hayal durumuna geldi. Özellikle büyük kentlerde kiraların veya ev fiyatlarının çok fazla artmasıyla iki oda bir salona razı oluyoruz. Çocuksuz, çalışan çiftler için küçük ev önceleri pek sıkıntı oluşturmasa da aileye bebeklerin katılmasıyla işler değişebiliyor. Bebekler büyüyüp ayrı odaya geçmeleri gerektiğinde ise durum zorlaşıyor. Evde birden fazla çocuk varsa onları bir tane çocuk odasına sığdırmak da kaçınılmaz oluyor. 

Bu yazımızda sizlere küçük çocuk odası fikirleri olarak bazı ipuçları ve örnek fotoğraflar sunarak fikir edinmenize ve farklı fikirler üretmenize yardımcı oluyoruz.

Sihirli ranzalara göz atın

Çok çocuklu ailelerin vazgeçilmezi olan ranzalar da günümüzde dekorasyonun tüm nimetlerinden faydalanarak yeni halleriyle karşımıza çıkıyor. Yavru yataklı ve çalışma masalı modeller çok işlevsel gözüküyor. Ayrıca dolap bulunduran ranza modelleri de var. Küçük çocuk odaları için bu sihirli ranzalar adeta kurtarıcı gibi gözükmekte.

Her yeri değerlendirin

Odalarınız küçük ise boş yer gibi bir lüksünüz yoktur. Boş duvarları raflarla, boş köşeleri düzenleyici kutularla, kapı arkalarını askılıklarla değerlendirebilirsiniz. 

İşlevsel mobilyalar tercih edin

Örneğin yatakların altında baza veya çekmece olmasına dikkat edin. Ya da yavrulu yataklardan tercih edip ekstra bir yatağa sahip olabilirsiniz. Küçük evlerde yaşayanlar için her metrekarenin kıymetli olduğunu unutmayın. Fazladan bir dolap veya çekmece her zaman işinize yarayacaktır.

Duvarları kullanın

Çocuklarınızın kitapları, oyuncakları için duvarlara monte edeceğiniz dolaplar veya raflar sizi fazlalıklardan kurtaracaktır. Duvarlara monte olan dolaplar zeminde yer kaplamadığından küçük çocuk odaları için çok ideal olacaktır.

Düzenleyiciler kullanın

Dolap içlerine, dolap üstlerine, yatak altlarına kısacası aklınıza gelen her boş yere düzenleyiciler kullanarak daha fazla depolama alanı elde edebilirsiniz. Özellikle kıyafetler ve oyuncaklar için kullanacağınız düzenleyicilerle daha çok eşyayı daha küçük yerlere düzenli bir şekilde yerleştirmeyi başarabilirsiniz.

Akıllı mobilyalarla küçük alanlara daha fazla ünite sığdırın

Küçülen evlere uyum sağlamak zorunda kalan mobilya sektöründe çözümler tükenmiyor. Sadece yatmadan yatmaya kullanılan yataklar, gündüzleri kapanarak yerden büyük ölçüde tasarruf sağlanıyor. Bu işlevsel duvar yatakları hem çok şık hem de küçük çocuk odaları için gayet kullanışlı gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir