Kimsenin Almak İstemeyeceği Ödül: Darwin Ödülleri

Darwin Ödülleri

Dünyanın en ilginç, garip ve saçma ödüllerinden biri Darwin ödülleri. Peki Darwin ödüllerini bu kadar ilginç yapan özelliği nedir?

Kimsenin almak istemeyeceği ödül!

Darwin ödüllerini almak öyle kolay bir iş değil. Yalnızca bu uğurda ölen kişilerin alabileceği bir ödül? Darwin ödülü kazanmanın yolunu kısaca açıklayalım. Bu ödülü almak için bir kişinin garip bir yolla kendi ölümüne sebep olması gerekiyor. Bu kişilere kendi ölümlerine sebep olup genlerini ortadan kaldırarak insan genomunun gelişmesine katkıda bulundukları için bu ödül veriliyor. Yıllardır verilen bu ödülü alan bazı kişilere beraber göz atalım.

6- 25 Mart 2017 Meksika

At yarışı izlemeye giden iki genç kamyonla yarışların yapıldığı yerin hemen bitişiğindeki havaalanı pistine gittiler. Amaçları burada selfie çekilmek olan ikili pistin üzerinde durdu. Atların sesleri ve selfie çekme arzusundan ötürü uçağın gürültüsünü duymayan ikili uçağın kanadının çarpması sonuçu oracıkta hayatlarını kaybetti.

5- 16 Kasım 2015 Hırvatistan

Hapishanedeki bir mahkum hücre cezası alır. Yasak olmasına rağmen hücreye bir şekilde çakmak sokmayı başaran mahkum hücrenin duvarındaki yumuşak kaplamayı tutuşturur. Alevlerin hızla büyümesi sonucu gardiyanlar yetişemeden hayatını kaybeder.

4- 3 Şubat 1990 Amerika

Washington eyaletinde bir hırsız silah satan bir dükkanı soymaya karar verdi. Kapıda duran polis arabasına aldırış etmeden dükkana giren hırsız bu bir soygundur deyip atış açınca olanlar oldu. İçeride kahve içmekte olan polis, dükkan sahibi ve kalabalık olan dükkandaki müşteriler hepsi birden soyguncuya karşılık verdi. Soyguncu dışında yaralanan olmazken kalabalık bir silah dükkanını soymaya çalışan hırsız hayatını kaybetti.

3- 15 Ağustos 1969 Amerika

Mississippi körfezi kıyısında bir sahil partisi veriliyordu. Partinin tek sıkıntısı ise kasırga partisi olmasıydı. Yaklaşan kasırgaya karşın parti yapmakta kararlı olanlardan 20’si öldü. Yetkililerin uyarılarına karşın parti yetkilileri bulundukları binanın onları koruyacağını iddia etti. Ancak kasırga vurduğunda binadan eser kalmamıştı.

2- 1993 Amerika

Bir üniversite öğrencisi cadılar bayramı için drakula kostümü tercih etti. Daha gerçekçi olması için göğsüne bir tahta parçası koydu. Planı bu tahta parçasının üstüne bıçak saplayarak daha gerçekçi bir kostüme sahip olmaktı. Bıçağı tahtanın üstüne yerleştirip çekiçle vurduğunda keskin bıçak ince tahtayı çabucak geçerek kalbine saplandı.

1- Mart 1993 Amerika

Florida eyaletinde bir satış elemanı saatte 130km/h hızla yolun ortasındaki bir direğe çarparak hayatını kaybetti. Araç incelendiğinde satış elemanının göğsü ile direksiyon arasına açık bir şekilde sıkışmış satış kılavuzu bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir