Kehribar diş kolyesi işe yarıyor mu?

Kehribar diş kolyesi gerçekten faydalı mı?

Ben bu kolyeleri araştırdığımda en çok merak ettiğim soru buydu:” Kehribar diş kolyesi gerçekten işe yarıyor mu?” Kullananlardan fikirlerini okumak istedim. Sonucunda kendimce ikna olup satın aldım bir kehribar kolye bebeğime. Benim gibi araştıran anneler için de kendi deneyimlerimizi paylaşıyorum. Haydi buyurun😊

Diş çıkartma olayının hem bebek hem de bebeğin çevresindeki ahali için ne kadar zor bir durum olduğunu kardeşlerimin bebekliklerinden hatırladığım için, kızımız henüz 3 aylıkken onda değil ama bende diş sıkıntısı  başladı😱. Diş süreciyle ilgili internette pek çok yazı okuyarak kendi çapımda araştırmalar yaptım, olabilecek sorunlara karşı muhtemel çözümleri araştırdım. Bu araştırmalarımda rastladım kehribar diş kolyesi gibi bir kavramla. Neden kehribar? Nasıl işe yarıyor? Kullanan var mı? Bebek nasıl kolye takacak, koparmaz mı? 🤔gibi soruların yanıtlarını aradım.

 Kehribar nedir?

Bir diğer adı da amber olan kehribar aslında bir taş değil de; kozalaklı ağaçların reçinelerinin milyonlarca yılda fosilleşmiş hali imiş. Yani bir kayaç değil,bildiğimiz reçinenin fosilleşerek sertleşmiş hali. Avrupa’da ve Uzak Doğu’da eskilerden beri kullanıldığı söyleniyor. Anladığım kadarıyla genel olarak ağrı hafifletme,dindirme gibi bir özelliği var. Kehribar, tenle temas ettiğinde tendeki sıcaklıkla içeriğindeki şifalı yağlar ortaya çıkıyor ve bu yağlar deri tarafından emilerek kan dolaşımına katılıyormuş. İltihap sökücü ve ağrı kesici özellikleri sayesinde soğuk algınlığı, boğaz, kulak, mide yanmaları, astım, bronşit gibi solunum rahatsızlıklarının yanı sıra guatr, troid ve alerji gibi rahatsızlıklarda kullanılabileceği belirtiliyor. Sadece bebekler için değil yetişkinler için de önerilen kehribar; kolye,bileklik,halhal,tesbih şeklinde kullanılabiliyor.

Kullananların deneyimleri genelde olumlu yönde ama tabii ispatlanabilir bir durum olmadığından yoruma açık. Kolyenin etkisine inanmak kadar inanmamak da mümkün. Ben de net bir karara varamadım bu hususta. Fiyatlara baktığımda alınabilir olduğunu gördüm. İşe yararsa ne iyi olurdu,yaramazsa da bir zararı olmaz, kızımın bir kehribar kolyesi olur diye düşündüm açıkçası. Kızımız 6 aylıkken N11 deki güvenilir bir mağazadan sipariş ettim. Sertifikası ve kutusuyla birlikte geldi,görüntüsü güzeldi. Bu arada reçinenin fosilleşme süresine bağlı olarak kehribar renkleri açık sarıdan, neredeyse siyaha varana kadar değişiyor. Rengin, şifasına bir etkisi yokmuş. Ben açıktan koyuya karışık renkli bir kehribar kolye seçmiştim. 

Kehribar kolyenin boncuklarının arası, kopma durumunda dağılma olmasın diye tek tek düğümlenmiş. İpi gayet sağlam duruyor. Herhangi bir olumsuz durum yaşanmasın diye gece çıkartılması öneriliyor. Alır almaz bebeğime taktım. Kızımız kolyenin varlığından bile haberdar olmadı zaten. Atletinin de altında duruyor,gözükmüyor bile çoğunlukla. Etki etmesi için tene temas etmesi gerekiyormuş zaten. Ben bir risk görmediğimden kolyeyi tak çıkar yapmadım, hep takıyor. Tak çıkar yaparsak kolyeyi daha çok fark eder gibi geldi bana. 

Sonuç olarak:

İşe yararlığına gelecek olursak net birşey söyleyemeyeceğim maalesef. Kızımız ilk dişlerini 10 aylıkken çıkardı. Alt iki dişi beraber patladı.☺️Diş çıkarmadan önceki gecelerde ağlayarak daha sık uyanmaya başladı ama uzun süreli değil. Yatağından kaldırmadan emziğini veriyorduk,tekrar uyuyordu. Diş çıkarma aşamasında ise kaka sayısı epey arttı. Zaten doğduğundan beri günde en az 4-5 kaka yapar bizim kızımız. 💩Ek gıdalara geçmek bile azaltmadı kaka sayısını. Diş sürecinde, özellikle 3 gün, gündüzleri sürekli alt değiştirdim desem abartmış olmam. Bazıları normal bazıları ishal şeklindeydi. Ateş vs olmadı, bu beni çok sevindirdi. Yani biraz ishal, biraz gece huzursuzlukları ile ilk dişleri atlattık. 😇Diş kolyesi işe yarıyor mu sorusunun cevabına net evet demiyorum ama bizim kolay çıkartmamızda katkısı olmuş olabilir. Olmamış da olabilir 😅 Kararı sizlere bırakıyorum. Söz konusu annelik olunca tek bir doğru yoktur bence. Bebeğiyle gönülden ilgilenen her anne kendi bebeği için en iyisini bilir ve en doğru kararı verir.😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir