İtalya’da Araba Kiralama Nasıl Yapılır?

İtalya’da Araba Kiralama Tecrübesi

Yurtdışı gezilerinin neredeyse ilk akla gelen destinasyonu İtalya. Pizzası, makarnası, müzeleri, tarihi gez gez bitmeyen bir ülke. Ancak İtalya’da en kolay gezmenin yolu nedir? Tabii ki araba kiralama. Evet, Avrupa ülkelerinin çoğu gibi İtalya’da da tren ağı çok gelişmiş ve birçok yere trenle ulaşabilirsiniz ancak hızlı trenler çok pahalı,normal trenler ise vakit kaybı. Ve trenle sadece merkezlere ulaşabilirsiniz. Turlar ise birçok önemli geziyi ekstra tur olarak sattıklarından daha pahalıya geliyor. Tüm bu sebeplerden ötürü İtalya’da araba kiralama konusundaki tecrübe edilmiş bilgilerimi paylaşıyorum.İki sene üst üste sömestr tatillerinde İtalya’ya gittik ve ikisinde de araç kiralayarak çok rahat ettik. (Not:Konu ile ilgili sorularınızı yorumlara yazarsanız daha ayrıntılı yanıtlamaya çalışırım)

İtalya’da araba kiralamak kolay mı?

İlk İtalya gezimizde araba kiralama konusunda kafamda çılgın sorular vardı. Acaba kazıklanır mıyım? Parayı ödememize rağmen arabayı vermezlerse ne olur? Ehliyet sıkıntı olur mu? Ekstra ücret isterler mi? Gibi gibi birçok soru. İnternetten araştırıp yazıları okuduğumda en çok cezalardan dem vuruyordu yazılar hemen hemen herkes ceza yemişti ve bu da ciddi bir sıkıntıydı.

Öncelikle ceza konusunda hemen bir açıklama getirip sonra diğer konulara devam edelim. İtalya’da ilk araba kiralamamızda  biz de ceza yedik. Yaklaşık 6 ay sonra arkamızdan gelen bir ceza fakat ikinci seferinde hiç bir ceza gelmedi. Peki cezadan nasıl kurtulursunuz?

  1. Roma’da arabayla şehir içinde çok gezmeyin
  2. Otoparkı olan otel seçin
  3. Araba kiralarken kullandığınız kredi kartını döner dönmez iptal edin. ( Şiddetle tavsiyedir.)

Bu maddelere dikkat ederseniz kafanız rahat olur. Özellikle üçüncü madde muhtemelen çok işinize yarar. Bunun dışında ehliyet konusunda hiç sıkıntı olmadı ama ben yine de garanti olsun diye uluslararası ehliyet almıştım boşuna da olsa yanımda durdu. Hiç isteyen de olmadı. Araba kiralama şirketleri gayet iyi çalışıyor,çok çabuk bir şekilde atladık arabamıza ve yolumuza devam ettik. Şimdi gelelim asıl konumuza.

İtalya’da nasıl araba kiralanır?

Öncelikle size ilk tavsiyem economycarrental sitesidir. Ben bu siteden kiraladım ve en uygun fiyatı burada buldum. Ancak rentalcars veya diğer siteleri de araştırın tabii ki ancak muhtemelen en uygun fiyat bu site olacak. Ve en güzel özelliği de herşey dahil bir site olması. Oraya gittiğinizde ekstra ücret ödemeden arabanızı alıp gidiyorsunuz. Bu arada arabayı kullanacak kişi adına rezervasyon yapın yoksa ekstra şöför ücreti çıkar ki bu hiç az değil.?

Sitede seçim yaparken alış noktanızı ve teslim noktanızı seçiyorsunuz. Biz gidiş biletimizi Roma dönüş biletimizi Bologna’dan almıştık dolayısıyla Roma havaalanı alış Bologna havaalanı teslim seçtik. Ancak gidiş dönüş aynı havalimanlarından uçacaksanız böyle de tercih edebilirsiniz. O zaman  fiyatı daha uygun oluyor ancak bu uçak biletlerini nasıl ayarladığınıza bağlı. Ayrıca iki havaalanı olan şehirlerde hangi havaalanını tercih ettiğinize dikkat edin. Siz birinde aracınız diğerinde olmasın.

Önemli!

Giderken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise kredi kartı. Kredi kartınızda en az 1000-1500 Euro’luk bir limit olsun en az! daha fazla olursa kafanız rahat olur. Çünkü orada provizyon yapıyorlar araba teslim edince bloke hemen kalkıyor. ( hasar durumunda oradan temin edilmesi için) Ayrıca kredi kartıda mutlaka şöför adına olmalı yoksa ekstra şöför ücreti ödersiniz.

Benzin Türkiye ile aynı civarlarda. Araba kiralarken dizel olmasına dikkat edin ve gezi tarihiniz ilk belli olduğunda araba kiralama yapın. Ne kadar erken o kadar iyi. Eğer kiralamayı economycarrental den yapıyorsanız şöyle bir güzelliği var ücretsiz iptal ??? Bu ne işe yarıyor hemen anlatıyım. Diyelim ki Temmuz ayında sömestr için İtalya’ya bilet aldık. Hemen araba kiralama yapmak için bakıyoruz. Araştırdık 1 ay ve uygun dizel aracı bulduk. Kiralama yaptık( yaparken ücretsiz iptal olduğundan emin olun) sonra her hafta aynı aramayı tekrar tekrar yapıyoruz. Fiyatı daha düşük yakaladığımız zaman hemen eski rezervasyonu iptal edip yeni fiyattan rezervasyon yapıyoruz. Böylelikle en uygun fiyata arabamız hazır.

Arabayı teslim aldıktan sonra

Aracınızı teslim aldıktan sonra rahatlıkla yolunuza bakabilirsiniz. Otobanlar rahat, hızlı ve abartı ücretlerde değil. Evet Türkiye’ye göre pahalı otoban ancak otoban ücretleriyle bile trenden uygun bir seçenek olduğunu belirtiyim. Ayrıca hızdan da bir ceza gelmedi bana. Ama yine de dikkati elden bırakmamada fayda var. Polis neredeyse hiç görmedik yolda. Bir kere yol kenarında haritaya bakmak için durdum ve dakika geçmeden polis geldi yanımıza bir sorun mu var diye. Normal de görmüyorsunuz pek ancak acil durumlara hazırlıklılar.

Otopark ücretleri malum Euro olduğu için biraz pahalı o nedenle benim tavsiyem muhakkak otoparklı ve toplu taşımaya uygun otellerde konaklama yapmanız. Kolay bir şekilde şehir merkezine toplu taşımayla gidebilirsiniz. Zaten turistik yerlerin çoğuna araçla giremiyorsunuz ve metro ağları gayet geniş bir ağa sahip.

Biraz da güzel süprizlerden bahsetmek gerekirse

İki araç kiralamamızda da en uygun dizel aracı seçtik ve bize ikisinde de neredeyse sıfır c4 picasso verdiler.(kocaman ferah bir araba) Rahat rahat gezilebilecek bir araba. Arabaları bazen bi üst sekmentten verebiliyorlar bilginize. O yüzden baştan fazla para verip koca arabaya gerek yok bence tabii ki kalabalıksanız o başka.

Ücret olarak İtalya’da araba kiralama aklınıza yatmayabilir. Bu fikrinizi tren bileti fiyatlarına bakarak değiştirebilirsiniz. Şöyle örnek vermek gerekirse bizim bir haftalık araç kiralama bedelimiz 4 kişinin havaalanına gidiş geliş ücretine denkti. Yani zaten o parayı ödeyeceksiniz en azından özel araç keyfini sürersiniz ve fazladan bir çok şehir gezmiş olursunuz.

Bu bahsettiğim şeylerden bazıları göz korkutucu gelebilir. Aman binerim trene bakarım keyfime diyebilirsiniz. Fakat İtalya’da arabayla gezmek oldukça keyifli ve rahat. Hem de en ekonomik yol. Gitmişken fazla fazla gezmek heryeri görmek lazım diyorsanız kesinlikle tek seçenek diyebilirim. Zaten arabayı genelde şehirler arası ulaşım için kullanacağınız için ceza yeme şansınız az.

Burada rahat bir tatil için bütün önlemleri yazmaya çalıştım. Bu adımlara dikkat ederek sanki Türkiye’de kendi arabanız sizi bekliyormuşcasına gezebilirsiniz. İki kere İtalya’da araba kiralama yapıp yaklaşık 5000 km yol yapan biri olarak bi daha olsa bi daha yaparım diyebilirim. Ve son olarak tekrar belirtmek isterim ki eğer İtalya’da araba kiralama ile ilgili sorularınız olursa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir