İstanbul’a Yakın Gezi Yerleri : Yuvacık

İstanbul’a yakın gezi yerleri : Yuvacık

Kocaeli’nin Başiskele ilçesine bağlı yemyeşil bir belde olan Yuvacık yemyeşil doğasıyla sizleri bekliyor. Üstelik İstanbul’a yaklaşık 1.30-2 saat uzaklıkta. İster günübirlik isterseniz dinlendirici bir haftasonu kaçamağı için tercih edebilirsiniz Yuvacık’ı. 

Yuvacık’ta Ne Yapılır?

Yuvacıkta baraj da bulunmakta,yemyeşil doğanın güzelliğine güzellik katmakta. Dilerseniz baraj kenarında mangalınızı yakabilir hem yemek yiyip hem dinlenebilirsiniz. Biraz hareket istiyorsanız belirlenen yürüyüş parkurlarında trekking yani doğa yürüyüşü yaparak stres atabilir,spor yapabilirsiniz. Buralardaki tesisler tarafından düzenlenen ATV safari,jeep safari gibi etkinliklere katılarak da doğanın keyfini çıkartabilirsiniz. Eğlenmek de isterseniz paintball ve Zip line imkanı da var. Bunların hiçbirini yapmasanız bile akan derelerin, minik şelalelerin kenarlarına kurulmuş tesislerde mis gibi bir kahvaltı yapabilirsiniz. Özellikle yazın akan suyun ve yeşilliğin de etkisiyle serinliğiyle size nefes aldıracak bir ortam.

Kahvaltılarda dilerseniz muhlama servisi de var. Bazı tesislerde masalar suyun içerisinde. Buz gibi suda ayaklarınızı serinleterek yemek yemenin keyfi bir başka. Hemen hemen Giden herkesin aklında kalan bir diğer güzellik ise derelerin üzerine kurulan salıncaklar. Burada sallanırken kısa süreliğine de olsa sıkıntılarınızı geride bırakacaksınız. Tesislerde sadece kahvaltı değil yemek servisleri de mevcut. İster güveçte ister yağda alabalık,köfte gibi çeşitler vardı hatırladığım kadarıyla. Yemek lezzeti olarak genelde vasat olsa da pek çok kişi yemek için değil doğası için tercih ediyor bu tesisleri. Bizim önerimiz kahvaltıyı buradaki tesislerden birinde yapmanız,yemeği ise kendi mangalınızı yaparak yemeniz yönünde olacaktır. Zaten kahvaltılar o kadar zengin,ortam o kadar güzel ki kahvaltı keyfi en az 2-3 saat sürüyor, öğlen oluyor. En son gittiğimizde muhlama, kahvaltıya dahil değildi, ekstra isteniyordu ancak muhlama yemenizi öneririz. Şelale restoran, Mahir’in yeri, Karaaslan tesisleri tercih edilebilir mekanlar. 

Yuvacık’ta konaklama

Günübirlik bize yetmez,kalmak da istiyoruz derseniz Eraslan kamping, Karaaslan kamping gibi konaklama tesisleri de var. Ahşap bungalovlar tarzında yapılmış yüksek kulübelerde konaklıyorsunuz. Yaz mevsiminde yemyeşil doğanın,buz gibi akan suların keyfini çıkarabileceğiniz gibi kış aylarında ise bembeyaz karın keyfini çıkarabilirsiniz. Karadeniz iklimi hakim olan Yuvacık’ta kış mevsiminde karlı gün sayısı İstanbul’a göre çok daha fazla. Çoluk çocuk kar görsün, karda oynasın, tadını çıkarsın derseniz haftasonu cümbür cemaat gelip bir gece konaklayabilirsiniz.

Şehrin kalabalığından bunaldığınızda İstanbul’a yakın gezi yerlerinden olan Yuvacık; yeşiliyle, barajıyla, tertemiz havasıyla sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir