İspanya’da Araba Kiralama Nasıl Yapılır?

İspanya’da araba kiralama tecrübesi

Avrupa’nın güneybatısındaki sıcak ülke İspanya. Müziğiyle, yemeğiyle, tarihiyle gidilip görülmesi gereken bir ülke. Ancak “İspanya’yı en rahat nasıl gezebilirim?” derseniz, cevap kesinlikle araba kiralama. Şimdi İspanya’da araba kiralama konusunu enine boyuna inceleyim. Konu ile ilgili sorularınızı yorumlardan iletebilirsiniz. 

İspanya’da araç kiralamak gerekli midir?

Yurtdışında ilk defa araba kiralama yapacaksanız bu biraz ürkütücü gelebilir. İspanya’da araç kiralamanın huyu suyu nedir? Neler istenir? Maliyeti ne olur?… Bu yazımın tüm merak edilen sorulara bir cevap olmasını ümit ediyorum.

Peki İspanya’da araba kiralamak gerekli midir? Kesinlikle evet. Hoş bana kalsa çok az ülkede araba kiralamak gereksiz veya riskli onun dışında her gezide kiralamak tercihimdir. Ancak İspanya özeline dönecek olursak şiddetle tavsiye ederim. Genel olarak sıcak olan bu ülke de arabanın kliması gezinizin işkenceye dönüşmesini önlemeye de yardımcı olacaktır. 

Büyük bir ülke olan İspanya’yı arabayla gezmek size büyük bir zaman kazandıracaktır. Biz kendi gezimizde gidiş dönüş Madrid bileti aldık. Burada havaalanından aldığımız aracımızla neredeyse tüm ülkeyi geze geze tekrar Madrid’e geri döndük. Ancak arabasız, gittiğimiz yerlerin yarısına bile gidemezdik. 

İspanya’da yollar nasıl?

İspanya’daki yollar da gayet iyi. İki tür yol var biri ücretli ve ücretsiz kesinlikle ücretsiz yolları tercih edin. Ücretsiz yolların neredeyse tamamı bölünmüş yol ve 120km/h ile rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Yok ben illa otoban isterim derseniz gerçekten yüksek ücretlere hazır olun derim. Bir kere yanlışlıkla kısa bir mesafe ( Barselona – Valensiya) için kullandığım otobandan 40 Euro ödeyerek çıktım. Dediğim gibi ücretsiz yollar gayet yeterli ve hızlı, otoban gereksiz?

İspanya’da araba kiralama ücretleri? 

Gelelim İspanya’daki araç kiralama ücretleri konusuna. Eğer daha önce fiyat araştırması yapmadıysanız ilk benden duyun İspanya’da araba kiralama cidden çok ucuz. Hatta sırf arabayla gezmeye bile gidilir. Almayanı dövüyorlar derler ya o cinsten. Biz 1 hafta kiralama için 350₺ ödemiştik. Ancak gezinin son günü kira sözleşmesine baktığımda bize full verilen benzin deposunun boş teslim edileceğini öğrendim. Böylelikle 1 depo benzin de bedavaya gelmiş oldu.

Bu arada yeri gelmişken hemen belirteyim arabayı teslim aldıktan sonra size verilen evraklara bir göz gezdirin. Depoyu nasıl teslim etmeniz gerektiği konusuna dikkat ederseniz boşuna yakıt almamış olursunuz.

Eğer iyi araştırıp önceden kiralama yaparsanız günlüğü 7 Euro hatta daha uygun fiyata bile araç bulabilirsiniz. İşin bu kısmında İtalya’da Araba Kiralama Nasıl Yapılır?   yazısında belirttiğim taktikler işinize yarayabilir. Kiralama konusunda benim en uygun fiyat bulduğum site economycarrental. Eğer daha uygunlarını bulursanız yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. 

İspanya’ da araba kiralarken neler gerekli?

İlk gezilerimize başımıza bişey gelmesin diye uluslararası ehliyet alarak gidiyorduk ancak ne soran ne isteyen olmadığı için İspanya’ya uluslararası ehliyet almadan TC ehliyetimle gittik. Teslim noktasından sadece ehliyet, rezervasyon çıktısı ve en az 1000 Euro kullanılabilir limiti olan kredi kartı ile aracı 5 dk içerisinde teslim aldık ve uçağımızın inmesinden yaklaşık yarım saat sonra İspanya’nın yollarındaydık. 

Aracı teslim etmek bundan da kolay oldu. Anahtarı bıraktık bir kağıt aldık ve tamam. Araca bakmaya bile tenezzül etmemişlerdi. 

Önemli noktalar‼️

  • Rezervasyon aracı kullanacak kişi adına olmalı
  • Provizyon çekilecek kredi kartı şöför adına olmalı
  • Gitmeden yolları haritadan inceleyin
  • Çevrimdışı harita kaydedebiliyorsanız yapın. Böylelikle internet olmadan da Google map kullanarak yolları bulabilirsiniz ancak bende Google nedense İspanya haritasını çevrimdışı kaydetmemişti.
  • Beyaz çizgili veya çizgisiz yerlere park edilebiliyor farklı renkler farklı saatlerde müsait ya da sadece yerel halk park edebiliyor bu konuya dikkat. Sarı çizgiden direkt uzak durun.
  • Sadece yerel halka ait park yerlerine dikkat edin.  
  • Otoparklı oteller tercih etmeye çalışın.
  • Otopark ücretinin araç çektirmekten daha ucuz olduğunu unutmayın.

Bu önemli noktalar tedbir amaçlı olduğunu tekrar belirteyim. Gözünüz bunlarla korkmasın çünkü rahatlığı verdiğiniz her kuruşa değer. Şimdiden keyifli ve güzel geziler dileğiyle. Sorularınızı veya merak ettiklerinizi yorumlardan iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir