Hurghada Gezi Notları

Hurghada Gezisi

Biz Hurghada seyahatimizi 2016 yılının ocak ayında gerçekleştirdik. Birkaç yıl önce de sömestr tatilimizin bir kısmını Sharm el Şeyh de geçirip Mısır’a gidiş, orada turist olma konusunda bilgilenince bu sefer de Hurghadayı deneyelim dedik. Pegasus havayolları ile Hurghada biletlerimizi birkaç ay öncesinden uygun fiyatlara aldık. Daha önce tur şirketi aracılığı ile gittiğimizden vize işini onlar halletmişti ancak bu sefer kendimiz hallettik. İstanbul’dan alacaklar için konsolosluk Bebek sahilde ve istedikleri evraklar gayet basit. Gidip evrakları teslim ettikten bir hafta sonra vizelerimiz çıktı. Vize gözünüzü korkutmasın.

Hurghada’da hava durumu

Biz deniz tatili için Hurghada’yı tercih etmiştik ancak biraz hayal kırıklığına uğradık çünkü hava çok da sıcak değildi. Sıcak olması bir yana gündüzleri serin geceleri ise basbayağı soğuktu. Ama sonradan anladığım kadarıyla Hurghada genel olarak herhalde coğrafi konumundan dolayı çok rüzgar alan bir yer. Ama tüm bunlara rağmen denize girdik mi girdik?Biraz kasım-aralık aylarında Antalya’da denize giren Rus turistler gibi olduk ama napalım o kadar yolu sırf bu yüzden gittik. Bu arada deniz suyu sıcaklığının ise havadan daha yüksek  olduğunu söyleyebilirim. Suda hemen üşüyen birisi olarak ben bile saatlerce suda kaldım. Esas sıkıntı sudan çıkınca oluyor, çıkınca epey üşüdük ama napalım ocak ayında birçok destinasyona göre çok uygun maliyetle denize girdik, o kadar da olsun? 

Şunun için uyarmak isterim ki gece hava ciddi anlamda soğuk olabiliyor ve birçok otelde klimalar sadece soğuk ayarda çalışıyor, dolayısıyla odanız çok soğuk olabiliyor. Aman bunlara hazırlıklı olun!

Hurghada’da nerede kalınır?

Otel rezervasyonlarımızı booking’den yaptık. İlk iki gün için kültürel geziler planladığımızdan Hurghada merkezde ucuz bir otel tercih ettik,sonraki üç gün ise deniz tatili yapmak istediğimiz için herşey dahil konseptiyle denize sıfır Fort Arabesque otelden rezervasyon yaptırdık. Ben de gitmeden önce okuduğum bloglardan bu otel hakkında fikir edinip araştırmıştım,nitekim de isabetli bir tercih yapmışız çok memnun kaldık. İlk kaldığımız otelden bahsetmek istemiyorum çünkü alelade,ucuz bir oteldi zaten tek amacımız gece yatmaktı. ?Hatta bir gece plansız bir şekilde Luxor’da kaldığımız için parasını ödememize rağmen burada kalmadık. Diğer otel yani Fort Arabesque bizi pişman etmedi. Odalar geniş, ferah ve temizdi. En önemlisi ise kumsalı ve denizi çok güzeldi. Otelin önü snorkel için inanılmaz ideal, saatlerce suda kaldık. 

Hurghada gezilecek yerler:

Hurhada’da denize girebilir, snorkel yapabilir, tekne turlarına, çöl turlarına, ATV gezilerine katılabilirsiniz. Turistler için birçok aktivite mevcut ancak kendim şehri gezeyim birşeyler göreyim derseniz maalesef  kültür turizmi anlamında gezilip görülecek pek bir yer olduğunu söyleyemem. Oteller son derece lüks ve güzel ancak şehrin kendisi son derece bakımsız. Sokakların bazılarında asfalt bile yoktu. Zaten turist olduğunuzu anladığında satıcılar, taksiciler peşinizi bırakmadığından ve mütemadiyen sizi kazıklamaya çalıştıklarından bir süre sonra gezme hevesiniz de kalmıyor.Sadece Hurghada değil Mısır geneli maalesef böyle, turisti hep sömürmeye çalışıyorlar. Biz yine biraz da olsa şehrin içine karışmayı başardık.

Turistlerin en çok takıldığı nokta New Marina denen yer. Biz de merkezde kaldığımızda buradaki kafelerde sık sık oturduk. Kafeler gayet güzel ve şık. Nargile Mısır’ın lüks kafelerinde bile bize göre çok ucuz ve bizce daha lezzetli. Bol bol nargile içip dinlendik. Marinanın bitiş noktasındaki Hurghada al Mina Camii de görmeniz gereken noktalardan bir tanesi. Bu camiinin ilerisinde açık bir balık pazarı mevcut. Hurghada balık pazarı olarak bilinen bu pazarda inanılmaz çeşitlilikte balık ve deniz ürünü ister çiğ, ister pişirilerek satılıyor. Yalnız pişirilme falan deyince gözünüzde büyütmeyin. Ortam ve pişirme koşulları bazılarına oldukça pis gelebilir ancak biz yemek konusunda titiz insanlar olmadığımızdan gözümüze güzel gelen birkaç balık ve biraz karidesi pişirterek aldık ve orada bir kaldırımda oturarak bunları yedik. Biz Hurghada balık pazarını çok sevdik. Hurghada’nın ana caddelerinde dolaştık, yerel halkın yemek yediği yerlerden yemek yedik, herhangi bir camide cuma namazına gittik. Bu arada orada kadınlar da cuma namazını camide kılıyordu, ben de eşimi beklerken onlarla beraberdim, bu da bana güzel bir deneyim oldu. 

Hurghada güvenli mi?

Sonuç olarak Hurghada özellikle deniz tatili isteyenler, dalmaya meraklı olanlar, şnorkel sevenler için gidilmesi gereken bir destinasyon ve gayet güvenli. Hurghadaya uçak bileti ve Mısır vizesi de diğer bölgelere göre nispeten ucuz olduğundan daha bir çekici hale geliyor. Ancak sadece Hurghada değil Mısır’a giderken iyice araştırma yapın ki taksicilerin veya satıcıların turist kandırmacalarına karşı hazırlıklı olun, boşa para harcamayın. Ayrıca detaylı bilgi veya sorularınız için yorumlara yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir