Görülmesi Gereken Avrupa’daki Şatolar

Görülmesi Gereken Avrupa’daki Şatolar

Ortaçağın efsanevi yaşam alanları. Zenginliğin ve ihtişamın adresi şatolar. Halen görkemli hallerinden bir şey kaybetmemiş bu yapılardan yedisini sizler için derledik. Masalların vazgeçilmez mekanları olan şatolar kimi zamanda hayaletleriyle ünlenmişlerdir. Şatolara Avrupa’da bir çok yerde rastlamak mümkün. Görünce insanın “burada yaşamak nasıl olurdu?” dedirten Avrupa’daki şatolar listemiz karşınızda.

8- Edinburgh Şatosu İskoçya

Avrupa’daki şatolar arasında İskoçya’nın en ünlü şatosu olan Edinburgh şatosu 11. yüzyılda yapılmıştır. Dünyanın en gizemli şatosu olarak da bilinen Edinburgh şatosu bir çok efsaneye konu olmuştur. Şatoyu dünyaya tanıtan asıl olay ise içinde yapılmış olan hayalet deneyidir. 250 kişiden oluşan grup günlerce şatoda hayalet aramıştır. Bu deneyin sonuçlarını açıklayan Profesör Wiseman’ın söyledikleri ise hayaletleri adeta doğrular nitelikteydi.

7- Rochepot Şatosu Fransa

İlk olarak 15. yüzyılda inşa edilen şato zamana karşı koyamamış ve 1800’lü yılların sonralarına kadar harabe şekilde kalmıştır. Daha sonra 1893’te Fransız başkanının eşi tarafından satın alındı. Satın alınan kalıntıları oğluna hediye etti. Başkan’ın büyük oğlu kalıntıları orjinaline uygun bir şekilde restore ettirerek bugünkü görünümüne kavuşmasına sebep oldu.

6- Glamis Şatosu İskoçya

İskoçya’da bulunan ve hayaletleri ile ünlü olan şato adını bulunduğu küçük köyden almaktadır. Her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlayan şato hayalet turizminin merkezlerindendir.

5- Windsor Şatosu İngiltere

Dünya tarihinin en uzun süreli ikamet edilen sarayı ünvanına sahip şato kraliyet ailesine aittir. Londra’nın dışındaki Windsor kasabasında yer alır. Kraliçenin genellikle yaz aylarında tercih ettiği saraydır.

4- Cochem Şatosu Almanya

Moselle nehri üzerinde bir tepeye inşa edilen Cochem Şatosu, aynı adlı kasabada 1100 yılında inşa edilmiş ve 17. yüzyılda yıkılmıştır. Daha sonra yeniden orjinaline uygun restore edilmiştir.

3- Hohenzollern Şatosu Almanya

Etrafındaki sıcak su kaynaklarının etkisiyle muazzam manzaralara sahip olan şato, zaman zaman bulutların üstündeymiş gibi görünmektedir.

2- Peleş Şatosu Romanya

Eşsiz bir doğaya sahip Peleş Şatosu 1800’lü yılların sonlarında Romanya Kralı tarafından yaptırılmıştır. Krallığın yazları av köşkü olarak kullandığı şato büyülü bir manzaraya sahiptir.

1- Neuschwanstein Şatosu Almanya

Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan bir tepeye kurulmuştur. 19. yüzyıl Neo-romantisizm mimari stiliyle yapılan kale 6 kata sahiptir. Walt Disney’in logosunu süsleyen yapı masallardan fırlamış bir yapı gibidir.

Görülmesi Gereken Avrupa’daki Şatolar” için 2 yorum

  • 18 Ekim 2017 tarihinde, saat 00:45
   Permalink

   Aynen cidden güzel ve görülesi yapılar?

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir