Dünyanın En Güzel 10 Şelalesi 

Dünyanın En Güzel Şelaleleri

Yurtdışı tatil rotanızda değişikliğe sebep olabilecek dünyanın en güzel şelalelerinden 10’u kendine has özellikleri ile karşınızda

1- Iguazu Şelalesi

 

 

Güney Amerika’da yer alan Iguazu Şelalesi debisine oranla dünyanın en büyük şelalesi. 300 e yakın şelalenin bir arada olduğu Iguazu Şelalesi Brezilya’nın güneyinde Rio Parana nehri üzerinde yer alır. Yerel dilde “Büyük Su” anlamına gelen Iguazu yaklaşık 3 km’lik bir alana yayılmıştır.

2- Angel Şelalesi

Dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi Venezuela’nın Canaima Milli Park’ında bulunuyor. Yüksekliği yaklaşık 1000 metre olan Angel Şelalesi

 

3- McWay Şelalesi

Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletinde McWay kanyonunun yine aynı adı taşıyan sahille buluştuğu yerde bulunan şelalenin adının da McWay olması hiç de şaşırtıcı değil. Büyük bir şelale olmasa da okyanustan çıkıp şelale altında duş alma imkanı bile gidip görmek için yeterli bir sebep.

4- Detian Şelalesi

Çin’in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesinde yer alan Detian Şelalesi yeşillikler arasında tam bir görsel şölen sunuyor. Ayrıca teknelerle şelalerin yakınına kadar gitme şansınız da mevcut.

5- Niagara Şelalesi

Dünya’nın belki de en çok bilinen şelalesi. Manzarası şanının hakkını veriyor. Amerika ile Kanada arasında bulunan Niagara şelalesi şehirle şelalenin buluştuğu görülesi bir yer.

6- Victoria Şelalesi

Zambia ve Zimbabve arasında bulunan Victoria Şelalesi Dünya’nın en büyük şelaleleri arasında yer alır. Sürekli bir gökkuşağına sahip olan Victoria aynı zamanda UNESCO dünya mirasları arasında yer alır.

7- Torc Şelalesi

Yolunuz İrlanda’ya düşerse görebileceğiniz Torc Şelalesi küçük ama etkileyici bir manzaraya sahip. Tıpkı Windows duvar kağıdı gibi. ?

8- Jog Şelalesi

Hindistan’da bulunan Jog Şelalesi bölgenin en büyük şelalelerinden. Yağmur mevsimiyle birlikte sakin yapısından eser kalmıyor.

9- Plitvice Şelalesi

Hırvatistan’da Plitvice Gölleri Doğal Park’ında bulunur. Plitvice Şelalesi yeşillikler arasında etkileyici bir atmosfere sahip. Ayrıca çok uzaklara gitmeden de görülebilecek en güzel şelaleler arasında.

10- Yosemite Şelalesi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan bir başka muhteşem şelale. Sierra Nevada dağından dökülen en yüksek 5. şelaledir. Yosemite Şelalesi baş döndürücü bir manzaranın sahip olmasının yanı sıra doğru zamanda ( Şubatta) gittiğinizde sizi gün batımında meşhur alev şelalesi görünümü de karşılayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir