Boş Gebelik Nedir?

Boş Gebelik Nedir?

Anne rahminde gebelik kesesinin gözlenip içinde embriyonun gözlenmediği durumlara boş gebelik deniyor. Boş gebeliğin nedeni olarak ise sağlıksız veya kromozom anomalisi olan üreme hücreleri gösteriliyor. Yani vücut sağlıksız olanı atıyor, gelişmesine izin vermiyor. Bu konuyu araştırıyorsanız muhtemlen size de boş gebelik tanısı kondu veya daha önce boş gebelik geçirip tekrar gebe kalmak istiyorsunuz. Bu süreci yaşamış biri olarak yaşadıklarımı paylaşıp, sorularınıza biraz da olsa cevap olmak istiyorum.

İlk Gebelikte Boş Gebelik Yaşamak

İlk gebeliğim plansız ve sürpriz bir gebelikti. Hamile olduğumu öğrenir öğrenmez hemen doktora gittik, doktor ultrasonla baktı, kese gördüğünü söyledi, embriyo ve kalp atışı görmek için erken olabileceğini bir hafta sonra tekrar gelmemizi söyledi. Hamileliği hiç düşünmediğim ve araştırmadığım için kese nedir? Embriyo ne zaman görünür? gibi şeyleri hiç bilmiyordum. Tamam dedik, çıktık. Bu arada dehşet mide bulantılarım başladı. Doğrudüzgün birşey yiyemiyorum, sürekli çıkarma isteği vardı. Bir hafta sonra tekrar gittik doktora. Kese gayet düzgün büyümekte fakat embriyo ve kalp atışı hala yok. Vajinal ultrasonla baktı, yine yok. Büyük ihtimal boş gebelik ama bir hafta daha bekleyelim dedi. Bu arada bhcg testi yapılıyor, gebelik hormonu da düzgün artışta. Midem hala dehşet bulanıyor.

Boş gebelik ve kürtaj

Plansız olmasına rağmen çok heveslenmiştik, boş gebelik tanısını duyunca şok oluyoruz. Daha önce kimseden duymadığım birşey. Hemen internetten araştırıp, umut ışığı arıyorum. Embriyonun 8-10. haftalarda görüldüğünü söyleyenler var, belki bizim de öyle olacak diyorum ama bir yandan da umutsuzum. Ters giden birşeyler var, hissediyorum.

İki hafta daha bekleyip yine doktora gidiyoruz. Kese büyümeye devam ediyor fakat içi bomboş. Doktor boş gebelik ama, emin olmak için detaylı ultrasona gir diyor. Detaylıya giriyorum ve boş gebelik tanısı kesinleşiyor. Bhcg testi yapılıyor, hormonlarım yine artışta, midem hala fena bulanıyor. Olmayan embriyo dışında herşey normal aslında. Kürtaj olacaksın diyor doktor. Daha fazla beklemek istemiyorum, olmayan bir gebelik için mide bulantısı çekiyorum çünkü, eşim ise bekleme taraftarı, hala umudu var. Hamileliğimin yaklaşık 10. haftasında kürtaj oluyorum ve gebelik sonlanıyor. 

Boş Gebelik Sonrası Tekrar Gebe Kalmak

Kendime gelip eve geldikten sonra mide bulantım hemen geçiyor, normal hayatıma dönüyorum. İnternetten de araştırmalar yapıyorum bir yandan. İlk gebelikte kürtaj olanların sonradan daha zor hamile kalacağına dair söylentiler dolaşıyor, moralim bozuluyor. Ancak etrafımda ilk gebeliği düşük veya kürtajla sonuçlanan çok örnek var. Söylentilere kulak asmamaya çalışıyorum.

Çok üzücü bir süreç olsa da zamanla bu da geçiyor, normal hayatıma geri dönüyorum. Kürtajın olumsuz bir etkisi olmuyor.  Artık bu hevesi tattıktan sonra bilinçli olarak bebek istemeye başlıyorum ve kürtajdan yaklaşık 9 ay sonra tekrar hamile kalıyorum.

Boş Gebelik Tekrarlar mı?

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen benimle aynı süreçlerden geçiyorsunuz. Özellikle ilk gebeliği boş gebelik olanlar için, boş gebelik çok zor ve çok umut kırıcı bir durum ancak çabuk atlatmaya çalışın. Genellikle vajinal ultrason ile en geç 6. haftada embriyonun kalp atışları gözlemlenebiliyor, aksi halde çoğunlukla olumsuz bir durum vardır. Boş yere ümitlenmeyin ve durumu kabullenmeye çalışın. Bir çok kişinin ilk gebeliği genellikle düşükle sonuçlanıyor. Yalnız değilsiniz, bunu bilin. İlk gebeliğinizin düşükle veya kürtajla sonuçlanması sizi karamsarlığa itmesin. Kürtaj sonrası veya boş gebelik sonrası hamile kalma şansı ile normal bir hamilelik şansı arasında hiçbir fark yok. Boş gebelik yaşamış olmak, sonraki gebelikleri etkileyen bir durum değil. Hatta doktorumun bana söylediği, hamile kalabiliyor olduğunuz için sevinin çünkü günümüzde normal bir şekilde hamile kalabilmek de çok zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir