Bebekler için hem besleyici hem pratik balıklı püre:

Bebeklere pratik balıklı püre:

Her yaş grubu için balık önemli bir besin kaynağı. Özellikle beyin gelişimi için çok faydalı olduğunu söyler hep beslenme uzmanları. Doğru pişirildiğinde en sağlıklı gıdalardan olduğu konusunda tüm uzmanlar hemfikir. Hal böyle olunca balığı sevmeyen ben,bebeğime haftada en az bir kez balık yedirmeye çalışıyorum. Ancak bizim kız neredeyse bir yaşına gelmesine rağmen hala katı gıdaları yutamadığı için herşeyi püre veya çorba kıvamında veriyorum. Balığı yedirmek için de genelde bu tarifi kullanıyorum.

Taze balığı ulaşabiliyorsanız en güzeli taze balık tabii ancak ulaşamıyorsanız ya da balık mevsimi değilse dondurduğunuz balıkları kullanabilirsiniz. Mevsiminde aldığınız balıkları güzelce ayıklayıp tek seferlik kullanacağınız boyutlarda poşetleyip istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz.Ben genelde böyle yapıyorum. Özellikle marketten somon aldığım zaman orada temizletip,küçük dilimlere ayırttırıyorum, bunları ayrı ayrı poşetleyip donduruyorum çok rahat oluyor.

Malzemeler: 

  • 1 orta boy patates 
  • 1 orta boy havuç 
  • yaklaşık 3 parmak büyüklüğünde kılçıkları ayıklanmış herhangi bir büyük balığın eti( ben somon kullanıyorum ancak kışın taze balık daha iyi olur) 
  • eğer varsa bir tutam dereotu

Yapılışı:

patates ve havucu soyup küp küp doğruyoruz. Tencereye alıp üzerlerini örtecek kadar su koyup ocağa alıyoruz. Patatesler ve havuçlar kaynamaya başlayınca içine balık dilimimizi ister bütün ister parçalayarak atıyoruz,bir tatlı kaşığı kadar da inçe kıyılmış dereotunun ekliyoruz.Altını kısıp tencerenin kapağını kapatıyoruz. Arada suyunu çekmiş mi diye kontrol edin ki dibi tutmasın. Suyunu çekerse de kaynar su ekleyin. Havuç ve patatesler iyice yumuşayınca altını söndürüp ilk sıcağı geçtikten sonra rondodan geçiriyoruz ve püremiz hazır.

Dereotu, balık ve patatesle çok yakıştığı için ve bebeğim farklı şeyler yesin diye ekliyorum,elinizde yoksa şart değil. Hatta sadece patates ile de yapılabilir. Püre haline getirdikten sonra bebeğinize yedirmeden önce birkaç damla limon sıkabilirsiniz. Ancak limon gibi asitli gıdaların pişiğe yol açtığını da unutmayın. Ben bebeğime yaptığım yemeklerde çoğunlukla tuz kullanmıyorum ancak damak zevki yüksek,seçici bir bebeğiniz varsa lezzetlendirmek için birazcık tuz koyabilirsiniz.Eğer çorba gibi yapmak isterseniz su miktarını arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir