Bebeğimin burnu tıkandı! Ne yapmalıyım?

Bebeğimin burnu tıkandı ?

Anne babalar için çocuklarının hasta olması çok zordur. Özellikle de hasta olan küçük bir bebekse durum daha da zorlaşır çünkü bebekler derdini anlatamazlar,son derece savunmasızdırlar. Psikolojik boyutunun yanı sıra hasta bir bebeğe bakmak fiziksel olarak da anne, baba ya da bebeğe bakan kişi için zordur. Hasta bebek uyumaz, mızmızlanır, iştahsızlaşır. Bakan kişi de uykusuz kalır, yorulur, sabrı tükenir.

Bebeklerde sık karşılaşılan durumlardan biri de burun tıkanıklığıdır. Çok ciddi bir rahatsızlık olmasa da son derece can sıkıcıdır. Burnu tıkanan çocuk uyuyamaz, bu da sürekli mızmızlanmasana, ağlamasına ve durumun daha da zorlaşmasına neden olur. Sümkürmeyi bilmediklerinden burunları aksa dahi boşaltamadıklarından sürekli rahatsızlık hissederler. Onlar rahatsız oldukça onlara bakanlar da rahat edemezler maalesef.

Bebeğin burnu tıkalı ise yapılabilecek en kolay şey burnuna deniz suyu damlalarından damlatmak ve bu damlanın bebeğin burnunun içindekileri yumuşatmasını beklemektir. Söz konusu bebek olunca bu basit işlemiş gerçekleştirmek bile o kadar basit olmuyor. Damlanın etki etmesi için bebeği yatırmanız gerekiyor fakat yatmak istemiyor veya çırpınıyor olabilir. Bu yüzden damla şeklinde değil de sprey şeklinde olan deniz suyu solusyonlarından kullanmanızı öneririm.

Sterimar baby deniz suyu spreyi:

Kızımız doğduğundan beri kullandığımız sterimar deniz suyu spreyi bizim kurtarıcımız. Uygulaması çok kolay. Bebeğin burun deliğine koyup bir kere basıyorsunuz. Bu spreyin en güzel yanı da bu. Bastığınızda bebeğin burun deliğinin yukarılarına doğru püskürüyor,her yerine ulaşabiliyor, bebeği yatırmanıza gerek kalmıyor ve burnu kısa sürede yumuşatıp rahatlatıyor.0-3 yaş bebekler için güvenle kullanabilirsiniz. İnternetteki güvenilir alışveriş sitelerinden almanızda fayda var, eczanelerde epey fiyat farkı var. Hatta birkaç tane alıp evde,bebeğinizin çantasında,yedekte bulundurun.

Sadece yumuşatmak yetmez

Bebeğinizin burnu akıyor ancak sümküremediği için rahatsız mı oluyor.bu durumda da yapılacak şey basit: burnunun içindekileri siz çekeceksiniz. Bunun için yapılmış aparatları eczaneden temin edip işe koyulabilirsiniz. Basit ve güvenilir bir yöntem. Bebeğinizin burnu doldukça,rahatsız olduğunu hissettikçe yapabilirsiniz ancak çok aşırıya kaçmayın.

Otribebe yumuşak uçlu nazal aspiratör:

Basit ama mucizevi aletlerden bir tanesi. Bebeğin burnu tıkandığında anne babaların yaşadığı çaresizliğe çözüm sunuyor. Kendisi burnundakileri çıkartamayan minnacık yavrunuza burnundakileri nefesinizle hüp diye çekmek suretiyle yardımcı oluyorsunuz. O rahatlıyor,o rahatladıkça siz de rahatlıyorsunuz.otribebe aspiratörü aldığınızda içinden iki yedek uç çıkıyor. İhtiyaç duydukça yedek uçlarını tekrar satın alıyorsunuz.

 

Vicks olmadan olmaz ! diyorsanız :

Eğer bebeğimin burnu tıkandı vicks kullanayım diyorsanız bunu yapmayın. Çünkü kendimiz için kullandığımız vicks bebeğinize ağır gelebilir. Bunun için bebekler için üretilmiş wicso baby gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünü bebeğinizin burun ucuna az miktarda sürüp gece rahat uyumasını sağlayabilir veya sırtına,göğsüne masaj yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir