Bayram geliyor! Peki ya bunlara hazır mısınız?

Kurban bayramı klişeleri

Evet kurban bayramına sayılı günler kala maruz kalacağımız klişeleri sizler için derledik. Okurken bize hak vereceksiniz,aklınıza gelenleri siz de bizlere yazın.

Yol kenarlarında kurulan kurban pazarları:

 Bu pazarlar münasebetiyle yoldan geçerken burnumuza gelen o çarpıcı koku. Eğer kurban pazarlarından biri evinize yakınsa evinizde bile her esen rüzgarla burnunuzu okşamayı ihmal etmez bu koku.

 

Ana haberlerde kurban fiyatları haberleri: 

Kurban bayramının olmazsa olmazlarındandır. Her haber bülteninde kurban pazarına gidilir,satıcılardan fiyatlar hakkında bilgi alınır ve bu görüntüler mutlaka satıcı ile alıcı arasında sıkı bir el sıkışma olayı ile sonlandırılır.

Kaçan kurbanlık haberleri:

Kurban pazarlarının kurulmaya başlanmasıyla bu haberler de boy gösterir haber bültenlerinde. Bazı büyükbaşlar kaçma konusunda azimli çıkarak kilometrelerce peşinden sürükler ahaliyi,bazıları ise çabuk pes eder.

Çeşitli yöntemlerle taşınan kurbanlıklar:

Kurban kesmek zorlukları aşmaktır, iki kişinin zor sığdığı motorsikletle kurbanını taşırsın ama o kurban kesilir.

Yaralanma haberleri:

Bayramın başlamasıyla birlikte özellikle bayramın ilk günü sıkça karşılaştığımız haber türüdür. Kurban kesme işleminde kendini yaralayan acemi kasaplar acilleri doldurdu başlığıyla verilir genelde haberler. Ciddi vakalar varsa daha detaylı bahsedilir. Bir kısım yaralanma kurban kesme işlemi sırasında olurken bir kısmı ise kesilen kurbanın pay edilmesi sırasında gerçekleşir.

Beslenme Önerileri:

İstisnasız her bayram öncesi haber bültenleri çeşitli beslenme uzmanları,doktorlar,diyetisyenler ile bize bir dolu bayramda sağlıklı beslenmenin önerilerinde bulunurlar. Ramazan bayramı öncesinde de yer verilir bu haberlere ancak kurban bayramında işin içine bir de et kısmı girdiğinden daha da uzar bu haberler. Et nasıl saklanmalı? Kavurma nasıl yapılmalı? Bayramda nasıl beslenmeli? Kurban Eti kaç gün sonra yenmeli? gibi sorulara üşenmeden her kurban bayramı bizim için yanıt arar haberciler.

Evlerden buram buram tüten kavurma kokuları:

Nihayet bayram gelir ve evin erkekleri bayram namazını kılıp kahvaltılarını yaptıktan sonra kurbana giderler. Büyük şehirlerde bu iş daha uzun sürebilir çünkü sıra vardır. Her neyse kurban işi halledildikten sonra evde onları tasniflemek evin annesinin işidir. Ve tabii etin bir kısmından o gün kavurma yapılır,birçok evde özellıkle kurban bayramının ilk günü kavurma kokusu hüküm sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir