Baştanbaşa İspanya Gezisi: Sevilla Gezi Notları

Sevilla gezi notları 

İspanya’nın güneyinde bulunan güzel şehri Sevilla. Futbolla ilgilenenlerin Sevilla hakkında bilgi sahibi olması muhtemel. Peki Sevilla’da başka neler var? Sevilla’da gezilecek yerler nereler? Sevilla’da neler yenir içilir? Sevilla gezisi planlayanlar için rehber olması ümidiyle Sevilla gezi notları.

Kısa kısa Sevilla gezi notları

Sevilla İspanya’nın güneyinde bulunan ve yazları oldukça sıcak olan bir şehir. Şehirde Granada ya da Cordoba kadar olmasa da Endülüs Emevilerinin etkisini görmek mümkün. Fas’a yakın olması hasebiyle Arap kültürünün de etkisi sıklıkla hissediliyor bu şehirde. Sokaklarında rengarenk kuşların uçuştuğu, bu şehir gerçekten gezmeye değer. Şehir hayatı, düzeni ve havasıyla en azından benim için tam yaşanılacak bir yer.

Biz ağustos ayında gittiğimiz için havalar çok sıcaktı. Gezmemize engel olmasa da zorladığı anlar olmadı değil. İdeal zaman ne zaman derseniz ilkbahar ve sonbahar aylarında tadından yenmez.

Sevilla’da konaklama

Konaklama için şehrin merkezine yakın, temiz, oda kahvaltı oteller bulmak mümkün. Eğer bizim gibi araba kiralayarak gidiyorsanız sokaklarda bulunan çizgilere dikkat etmeniz gerekli yoksa aracınızı yerinde bulamayabilirsiniz. Ya da otoparklı bir otel tercih ederek bu otopark sorununu baştan çözebilirsiniz.
Şehir merkezinde yürüyerek bir çok noktayı gezmek mümkün. İnişi çıkışı,yokuşları olmayan bir yer. Hatta bisikletle veya patenle de gezilebilir. Bisikletle gezen turistler  gördük ancak kiralama olayı var mıdır araştırmadık,siz isterseniz bunu da araştırıp varsa bisiklet kiralayabilirsiniz. Yürümeyi tercih etmek isteyenler için ise yorulduğunuz anda taksi bulmak gayet kolay ve güvenli.

Görülmesi gereken yerler!

Şehrin merkezindeki yürüyüş sizi Sevilla katedraline ulaştıracaktır. Katedralin etrafında alışveriş ve yemek için birçok yer mevcut. Buradan Emevilerden kalan tarihi Sevilla Sarayı ( Real Alcazar de Sevilla) oldukça yakın. Burası mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Bir diğeri ise Maria Luisa parkı. Bu park içerisinde müzeler, yürüyüş yolları ve meydanlar mevcut. Parkın merkezinde yer alan,yaklaşık 50.000 metrekarelik bir alan olan İspanya meydanında büyülenmek garanti. Peyzajı,renkleri,ihtişamı ,atmosferi ile büyülenecek,buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Parkın içinde bulunan yapay gölette kendiniz kürek çekerek kısa bir gezinti yapabilirsiniz ki biz yapmıştık. Ücreti de diğer turistik Avrupa şehirlerindeki gibi uçuk değildi. Size de önerebiliriz bu yüzden. Parkın içindeki havuzda kürek çekmek, kayıkla gezinmek oldukça keyifli hale getirmiş meydanı. Dönüş yolu için Guadalaquivir nehrinin kenarını takip ederseniz burada da boğa güreşlerinin yapıldığı arenayı ( nam-ı diğer Toros ) görebilirsiniz. Nehir kenarında oturup gün batımını Ayrıca buradaki yürüyüş yolu akşamüstü vakit geçirmek için ideal. 

Sevilla o kadar güzel bir yer ki kendinizi şehrin akışına bırakıp sadece yürüseniz bile çok güzel yerler görebiliyorsunuz. Beğ ndiğiniz ara sokaklara girin, evlerin bahçelerine göz gezdirin. Buradaki Endülüs mimarisi hala özenle korunuyor, evlerin avlularında ortada bulunan ve içinde su akan küçük  süs havuzları size Avrupa’da olduğunuzu unutturuyor.

Eğer aracınız varsa Sevilla’ya yakın gidilebilecek yerler de mevcut. Huelva yönüne doğru giderseniz Matalascanas diye bir sahil kasabası var. Plajı oldukça güzel günübirlik burada okyanus keyfi yapıp tekrar Sevilla’ya dönmek mümkün. Ayrıca plajda kabinler ve lavabolar ve kafe var. Lavaboların ücretleri değişmediyse 0.5€ olmalı. Matalascanas yolu üzerinde bir de Donana milli parkı var. Ancak El Rocio’da bir kaç at dışında hiç bir hayvana rastlamadık onu da belirtmek isterim. Yani vakit kaybetmeden doğruca Matalascanas sahiline gelebilirsiniz.

Son olarak

Sevilla görülmesi gereken bir yer. Hatta insanı kendine bağlayan bir atmosfere sahip. İspanya’ya yolunuz düşerse mutlaka gidin derim. Ve eğer böyle bir planınız var ve Sevilla gezisi hakkında sorularınız olursa yorumlar kısmından sorularınızı iletebilirsiniz. Ayrıca İspanya’da araç kiralama hakkındaki yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir