Bahçe Dekorasyonu İçin 10 Öneri

Bahçe Dekorasyonu 

Bazen arkadaşlarınızla bir araya gelmenize vesile olan bahçe, bazen de tek başınıza bir nebze de olsa kafa dinlemenizi sağlıyor. Peki bahçenizi yeteri kadar iyi değerlendirebiliyor musunuz? İşte size bahçe dekorasyonu için 10 öneri

Kullanım hedefini belirlemekle başlayın!

Bahçenizi düzenlemeye hazırsınız. Peki nereden başlamalı? Öncelikle bahçenizde sizi nelerin mutlu edeceğine karar verin. Çiçeklere başbaşa sessizliği dinlemek, arkadaşlarla hoşça vakit geçirmek, ailece güzel bir kahvaltı yapmak, su sesleri arasında çayınızı yudumlamak… Tercihiniz ne olursa olsun iyi bir planlama size fazlasını sunacaktır.

Yapay şelale ve süs havuzları ile stresten arının!

Küçük veya büyük hemen hemen her bahçede süs havuzu kullanılabilir. Bu havuz ve şelaleler görünümlerinin yanı sıra su sesinin verdiği eşsiz rahatlama hissini de beraberinde getiriyor. Ama benim bahçem küçük diyorsanız yine de bu seçeneği hemen elemeyin. Hazır olarak satılan minyatür şelale veya süs havuzlarıyla da güzel bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Satın almak istemiyorsanız eski saksılarınızla da kendi düzeneğinizi kurup su sesiyle huzuru dinleyebilirsiniz.

Kamelya ile güneşten korunun!

Bahçenize özel olarak tasarlayabileceğiniz bir kamelya ile hem güneşten korunurken hem de yemeklerinizin keyfini bahçenizde sürebilirsiniz. Ayrıca çeşitli bitkilerle kamelyanızı bambaşka bir görünüme kavuşturmanız mümkün.  Örneğin sarmaşık gül kullanarak kamelyanızı çiçeklerle donatabilirsiniz.

Kış bahçesiyle kendinizi şımartın!

Peki bahçeler sadece yazın mı güzeldir? Tabii ki hayır. Bahçenizin bir bölümünü kış bahçesi yaparak yaz kış kendinizi şımartabilirsiniz. Dışarda buz gibi bir hava olsada siz kış bahçenizdeki çiçekler arasında kahvenizi yudumlayıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Saksılarla bahçenizi taçlandırın!

Bahçe, saksıları ilğinç bir şekilde kullanabileceğiniz bir yer. İster çeşitli çiçeklerle bahçenizin dört bir yanını renklendirin isterseniz saksıları sularla doldurup küçük havuzlar oluşturun. Hatta bu şekilde küçük bir şelale de yapabilirsiniz.

Eski eşyalarınızı değerlendirin!

Evinizde sıkıldığınız biblolar bahçenizde gözünüze çok şık gelebilir. Gaz lambaları, çaydanlıklar,  ayakkabılar hatta eski bir komidin. Tüm bunlar çiçekleriniz için yepyeni evler olabilir. Hem farklı bir dekor oluşturup  hem de geri dönüşüm yapmış olacaksınız.

Duvarlarınızı canlandırın!

Herşey tamam ancak bahçe duvarları boş mu kalacak? Bu alanı da yine en güzel şekilde değerlendirmelisiniz. Bu bahçeye derinlik sağlarken size de hoş bir görüntü sunacaktır.

Duvarlarınızı saksılarla, cansız bitkilerle veya eski eşyalarla donatabilirsiniz. Hatta biraz balık ağı kullanarak bahçenize biraz Ege esintisi de ekleyebilirsiniz.

İdeal bitkileri tercih edin!

Tüm bu unsurlar arasında belki de en önemlisi bitki şeçimleriniz ve bunların yerleşimi olacaktır. Doğru bitkilerle kendi zevklerinizi ortak bir payda da buluşturmak gereklidir. Yaşadığınız yerin iklimine, güneşlenme durumuna ve bahçedeki kullanım amaçlarına dikkat etmelisiniz.  Ancak kış bahçesi ve saksılarla seçeneklerinizi  artırabilirsiniz.

Farklı canlılara da yer ayırın!

Herkesin bahçe dekorasyonu için tercih edemeyeceği bir durum olabilir. Fakat havuzunuzda balıkları izlemek  veya bir kaç su kaplumbağası beslemek size ve özellikle çocuklarınıza iyi gelecektir.

Işıklandırmayı unutmayın!

Bahçe dekorasyonu tamam ancak hava kararınca bahçe keyfi yarıda kalmasın. Geceleri de eşinizle başbaşa bir kahve içebileceğiniz güzel bir ortam oluşturabilirsiniz. Böylelikle bahçenizi geceleri de izlemeye değer bir görünüme kavuşur.

Aydınlatma için led lambalar kullanabileceğiniz gibi dilerseniz gündüzleri güneş ışığıyla kendini şarj eden bahçe lambalarınıda tercih edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir