Arabayla Yunanistan’a Nasıl Gidilir?

Arabayla Yunanistan gezisi

“Kapı komşumuz Yunanistan’a gitmek zor mu?” “Şöyle bi atlayıp arabayla Yunanistan gezisi nasıl yapılır?” Bu ve benzeri sorulara yanıtım ” Arabayla Yunanistan’a gitmek oldukça kolay. Hele ki yeşil pasaportunuz varsa yarım saat içinde yola çıkabilmeniz için gereken bütün evraklarınızı hazırlamanız mümkün.

Arabayla Yunanistan’a geçmek için neler gerekli?

Arabayla Yunanistan’a geçmek için 3 adet belgeye ihtiyacınız bulunmaktadır. Bunlardan tabii ki ilk ve en önemlisi schengen vizesi. İkincisi aracınız için yeşil kart ( uluslararası sigorta). Üçüncü ve son olarak da uluslararası ehliyet.

Peki bu belgeler nasıl alınır?

1. Schengen vizesi

İlk ve en önemli belge olan schengen vizesi almak bu sürecin en sıkıntılı kısmı. Yunanistan’dan vize almak için konsolosluğa değil aracı kurum olan Kosmos vize şirketine başvuruda bulunmak gerekli. Bütün işleri burada halledebilirsiniz. Gerekli evraklara ayrıntılara internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Ancak ben kendi tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim randevunuzu olabildiğince önce alın çünkü yoğun olduğu zaman randevu almak oldukça zor.

2. Uluslararası sigorta (yeşil kart)

İstanbul’da Seyrantepe’de veya İpsala sınır kapısında bulunan TURİNG ( Türkiye turing ve otomobil kurumu) bürolarından yaklaşık 50-60 Euro arasında bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Süresine göre fiyatı değişmekte bu yüzden sürenize göre net fiyatı TURİNG internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Gereken belgeler ise aracın ruhsat ve sigorta fotokopileri.

3. Uluslararası ehliyet

Tıpkı yeşil kart gibi TURİNG’den alınan bir belge. TC kimlik numarası yazan ehliyetiniz ( üzerinde kimlik numarası yazılı değilse kimliğinize de götürmelisiniz) ve 2 fotoğraf. Uluslararası ehliyetin yaklaşık ücreti ise 500TL. Ancak yeni çıkan ehliyetiniz varsa yine de bu belgeyi almanız gerekip gerekmediğini bilmiyorum.

TURİNG’den bu belgeleri almak çok uzun zaman alan bir işlem değil. Eğer yoğun bir sezon değilse yarım saatte işlemlerinizi bitirmeniz mümkün. Ancak zaman zaman yoğun olabiliyor bilginize.

Yolu koyulma zamanı!

Tüm evraklar hazır artık yola çıkma zamanı! Biz İstanbul’dan yola çıktık. Buradan Tekirdağ üzerinden İpsala sınır kapısına ulaştık. Gayet kolay bir şekilde Türk kapısından geçip Yunan kapısına geldik aldığımız tüm belgeler burada kontrol edildi. Yurtdışında bir çok yerde araba kiraladım ancak ilk ve tek bu kapıda uluslararası ehliyet istendi onu da söylemek isterim. Çok pahalı ve gereksiz bir belge, umarım yeni ehliyetlerle artık bunu almak zorunlu olmaz. Sınırı geçtikten sonra sizi gayet rahat, temiz bir yol bekliyor.Yollar otoban ancak ücretsiz. Otobanlarda benzin istasyonu yok,umumi tuvaletler ve park alanları var. Tuvaletler umumi olmasına rağmen de gayet temiz,bizim ülkemizde de bu şekilde olsaydı nasıl olurdu düşünmek bile istemiyorum.

Yunan alfabesi bize hayli yabancı olduğu için Yunanca tabelalar bizim için pek bir şey ifade etmiyor ancak Yunanistan İngilizce tabelalar hususunda çok başarılı,herhangi bir sıkıntı yaşamadık.

Yunanlılar trafikte çok rahat ve saygılılar. Acele edip sürekli kornaya basmıyorlar,yabancı olduğunuz bu ülkede eliniz ayağınıza dolaşmıyor böylelikle. Herhangi bir ceza falan almadık çok şükür.

Arabayla gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz bir ülke olduğunu söyleyebilirim. Özellikle İstanbul ve çevre illerdekiler için Türkiye’nin birçok kentinden daha yakın Yunanistan’ın bir kısmı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir