Amasya’da Gezilecek Yerler ve Amasya Gezi Notları

Amasya’da Gezilecek Yerler ve Amasya Gezi Notları

Artık bebekli bir çift olduğumuzdan bu seneki seyahat planlarımızda yurtdışı rotalarını eleyerek yurtiçi gezilere yöneldik. Ağustos ayının ilk haftası için uygun fiyatlı bilet bularak( Pegasus sağolsun) bir Amasya gezisi düzenledik kendimize. Bebeğimizle daha önce de tatillere gittik ama şehir gezisi şeklinde ilk gezi oldu bu bizim için. Kızımızın da ilk dişleri burada çıktığından Amasya’nın artık bizim için farklı bir anlamı var?

Amasya’ya uçakla ulaşım:

Uçak Amasya merkeze yaklaşık 45 km uzaklıktaki bir ilçesi olan Merzifon’a iniyor.Buradan Amasya,Çorum,Tokat gibi illere servisler mevcut. Biz Amasya merkez için kişi başı 10 tl ödeyerek bu şekilde merkeze ulaştık. Ayrıca uçak iniş-kalkış saatlerinde havaalanının önünde yeterince taksi bulunmakta.

Amasya’da Araba Kiralama

Aslında seyahat planı yaparken araç kiralama üzerine plan yapmıştık ancak firmalarla görüştüğümüzde aldığımız uçuk fiyatlar üzerine vazgeçtik. Günlük 150 lira gibi fiyat çekiyorlar ve zaten müşteriye ihtiyaçları varmış gibi bir tavırları da yoktu.? Bugüne kadar bir çok farklı şehirde ve ülkede araba kiraladık ancak burada yanına yaklaşamadık. Fiyatlar o kadar uçuktu ki uçak yerine arabayla gidip gelmek çok çok daha mantıklıydı.

Amasya’da konaklama:

Amasya’da Yeşilırmak boyunca birçok küçük otel,pansiyon bulabilirsiniz. Çoğunluğu eski konaklar restore edilerek oluşturulmuş ve genellikle üst katları konaklama alt katları da restorant tarzında hizmet veriyor. Ayrıca öğretmenevi ve polisevi de tercih edilebilir. Hem otellere göre daha uygun fiyata gelebilir hem de lokasyonları çok iyi. Biz Helkıs Konağı adında küçük bir butik otelde kaldık,internet aramalarım sonucu bulup aradığımda kahvaltı dahil uygun bir fiyat almıştım. Memnun kaldık,temizdi,kahvaltısı güzel,personel yardımseverdi.

Amasya gezilecek yerler :

Amasya Yeşilırmak kıyısında dağların ortasında konumlanmış bir şehir merkezine sahip. Gezilip görülecek yerler de bu ırmak boyunca sıralanıyor zaten. Amasya’da gezilecek yerler gezilip hava karardıktan sonra ırmak kenarında şehrin ışıklandırılmış halini mutlaka izleyin. Ayrına Amasya’da ne yenir? yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilırmak kıyısı ve  yalıboyu evleri

Kral Kaya mezarları

 

Amasya kalesi

Hazeranlar konağı

 2. Bayezid camii ve külliyesi

Minyatür Amasya müzesi

Amasya müzesi

Saraydüzü kışla binası milli mücadele müzesi

Şehzadeler müzesi

Sabuncuoğlu tıp müzesi( Amasya daruşşifası)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir