Bu Canlıları Tanıyor muydunuz?

Yerin Altında veya Üstünde İlginç Canlılar Her Yerde!

Yerin çok altı veya üstü, canlılar hemen hemen her yerde. Canlılar dünyasındaki ilginç bilgilere kısaca göz atalım.

1- Halicephalobus Mephisto

Boyu yaklaşık yarım milimetre olan bir solucan türüdür. Yerin 3600m altında kayaların arasında rastlanılmıştır. Bu alanda rekora sahip olan Halicephalobus Mephisto şu ana kadar bilinen en derinde yaşayan canlı.

2- Mavi Balina

180 tonu bulabilen ağırlığı ve 33 metreye ulaşabilen boyları ile hayvanlar aleminin en büyüğüdür. Dünyanın en büyük hayvanı olan bu memeli, en küçük canlılar arasında sayılabilecek krill veya planktonlarla beslenir.

3-  Zehirli Ok Kurbağası

175 kadar türü olan Zehirli ok kurbağası Dünya’nın en zehirli hayvanları arasındadır. Rengarenk ve oldukça etkileyici görünüşleri adeta etkili zehrinin habercisi. Orta ve Güney Amerika’da yaşayan bu türe dokunmak bile felce sebep olabilir.

4- Tembel Hayvan

Güney Amerika ormanlarında yaşar. Hayatlarının büyük bir bölümünü ağaçlar üzerinde geçirir. Sadece dışkılamak için ağaçtan inme ihtiyacı hisseder. Adından da anlaşılacağı üzere oldukça yavaş hareket eden bir memelidir. Sivri ve uzun tırnakları en önemli savunma silahıdır.

5- Nanoarchaeum Equitans

Bir bakteri türü olan Nanoarchaeum Equitans Dünya’nın bilinen en küçük canlısıdır. Deniz tabanında keşfedilen bu canlının çapı yaklaşık 400 nanometre. Yani bir cm’nin milyarda 4’ü uzunluğunda çapa sahip.

6- Benekli Akbaba

Benekli Akbabalar Dünya’nın en yüksekten uçan kuşlarıdır. 11.000 metreden daha yukarı bile çıkabilen bu kuşların kanat açıklığı da yaklaşık 2,5 metredir.

7- Pando

Pando da ne mi diyorsunuz ? Yaklaşık 40.000 civarında gövdesi olan ve 40 hektarlık bir alana yayılmış titrek kavak korusuna verilen isimdir. Aslında tek bir kök sistemiyle birbirine bağlı olan gövdelerin yaklaşık ağırlığı ise 6000 ton civarindadır. Bu çok gövdeli ağacın 80.000 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

8- Manşinel Ağacı

Amerika kıtasında yetişen bu ağaçın meyvesi de özsuyu da oldukça tehlikelidir. Manşinel ağacının meyvesi şiddetli ağrılara sebep olurken özsuyu ise deride kabarcıklara hatta körlüğe bile neden olabilmektedir.

9- Kutu Denizanası

Dünyanın en zehirli canlısı. Avustralya sahillerinde yaşayan bu canlı küçük boyutlarına karşın oldukça zehirli. 3 metreyi bulabilen dokunaçlarındaki zehir 90 dakika içerisinde bir insanı öldürmeye yeterlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir