Yeni Ortaokul Düzeni

Yeni Ortaokul Düzeni 

TEOG sınavı kaldırıldı. Peki eğitim sisteminde köklü bir değişiklik yapılabilir mi? Yazının devamında sizlerle yeni ortaokul düzeni için önerilerimizi paylaşıyoruz ve yorumlarınızı bekliyoruz. Daha iyi bir eğitim sistemi için neler yapılabilir?

Yeni Liselere Giriş Sistemi Kapıda

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından TEOG sınavının kaldırılması gerektiği yönünde bir açıklama gelmişti. Ardından Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerika yolculuğu öncesi bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında TEOG sınavı ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sayın Başbakan ile bu konuyu etraflıca görüştük, mutabakatımız oluştu, uygulamaya girmesinde herhangi bir mani yok” şeklinde konuya açıklık getirdi. Bu açıklamalar yeni eğitim sistemi sorularını gündeme getirdi.

TEOG sınavı kalkınca ne olacak?

TEOG sınavının kaldırılması konusundaki açıklamanın ardından akıllara yeni sistemin nasıl olacağı yönünde sorular geldi. Peki TEOG sınavının kaldırılması eğitim sisteminde neleri etkileyecek?

Öncelikle liselere giriş düzeni tamamen değişiyor. Mahalle liseleri ile öğrenciler artık ikametgahına göre liselere kayıt yaptıracak. Bu durumda da herhangi bir sınava girmeden öğrenci ortaokuldan liseye geçiş yapabilecek. Ancak talebin yoğun olduğu gözde liseler ise Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde yapılan sınavlar ile öğrencilerini seçerek alacak. Bu okulları hedefleyen öğrenciler ise sınavdan kurtulamayacak.

Ortaokullara Yeni Düzen 

TEOG sınavının kaldırılması ve liselere geçişin hal değişiminden sonra ortaokullarda köklü bir değişiklik söylentileri de yayılmaya başladı. Ülkemizin en büyük kanayan yaralarından biri eğitim Müfredat değişikliğinin ardından TEOG sınavı da hızla uygulamadan kaldırıldı. Peki şimdi ne olacak?

Fikircikli.com ülkemizin geleceği için öneriyor!

Yeni ortaokul düzeni! Ortaokullara yepyeni bir soluk getirecek ve mevcut düzenden tamamen farklı bir ortaokul düzeni. Öğrencilere daha en baştan ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğiterek tüm gençleri değerli kılan bir eğitim düzeni. 

Peki Yeni Ortaokul Düzeni Neleri Getiriyor?

Yenilenen sistemle birlikte artık eski ortaokul anlayışı tarih oluyor. Ortaokul tipleri çeşitlendirilerek öğrenciler artık daha ilkokulu bitirir bitirmez yeteneklerine göre yönlendirilmesi hedefleniyor. Meslek liselerinin daha geniş kapsamlısı olan bu ortaokul modelinde öğrencileri en uygun zamanda ilgilerine yönlendirmek hedefleniyor. Tamamı henüz netleşmese de  ortaokul tiplerini şu şekilde sıralayabiliriz. 

  • Sayısal Bilimler Ortaokulu
  • Sözel Bilimler Ortaokulu
  • İslami Bilgiler Ortaokulu
  • Spor Yetenek Ortaokulu
  • Sanat Yetenek Ortaokulu
  • Zanaat Yetenek Ortaokulu

Öğrenciler bu ortaokul programlarından ilgi ve yeteneğine göre dilediğini seçebilecek. Bu şekilde öğrenciler daha erken yaşlarda ilgilerine uygun özelleştirilmiş eğitim alabilmesi hedeflenirken; ilgi ve yeteneklerine uygun eğitimle birlikte daha donanımlı bireyler yetiştirmesi ön görülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir