Türkiye’deki Milli Parklar

Türkiye’deki Milli Parklar

Milli Parklar bilimsel ve estetik açıdan ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerlerini koruma amacıyla dinlenme ve turizm alanlarına sahip alanlardır. Birbirinden güzel Türkiye’deki milli parklar arasından 9 tanesini sizler için sıraladık.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkları

Kırklareli kent sınırları içinde yer alan bu park 2007 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli parkta pek çok göl,sazlık alan ve longoz ormanı bulunur. Burada doğa yürüyüşü, yaban hayat ve kuş gözlemciliği gibi etkinlikler yapılabilir.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı ve yakın çevresini kapsayan alan 2004 yılında milli park ilan edilmiştir. Burası doğa yürüyüşü ve dağcılık için uygundur.

Başkomutan Tarihi Milli Parkı

Afyon,Kütahya ve Uşak kent sınırları içinde yer alır. 26 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan harekatın yaşandığı alanları kapsayan milli parkta, kurtuluş savaşımıza ait tarihi yerler,anıtlar ve şehitlikler bulunur. Bu bölge 1981 yılında milli park ilan edilmiştir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Antalya sınırları içinde yer alan ve Köprü Çayı’nın oluşturduğu vadi,14 kilometre uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvar yüksekliği ile ülkemizin en büyük kanyonlarından biridir. Bu bölge 1973 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli parkın yukarı bölgesinde Selge Antik Kenti’ nin kalıntıları bulunur. Burada oryantiring, rafting, bisiklet, yabani hayat ve kuş gözlemciliği gibi etkinlikler yapılabilir.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Adıyaman ve Malatya kent sınırları içinde yer alır. Bölgede eski çağlardan kalma antik kalıntılar bulunur. 1988 yılında milli park ilan edilen bu alanda taş heykeller, Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü gibi kültürel değerler bulunur. Burada kayak, doğa yürüyüşü, bisiklet gibi sporlar yapılabilir.

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Aydın kent sınırları içinde yer alırlar. Dilek yarımadası sahilleri Akdeniz fokları için doğal bir yaşam alanı oluşturur. Büyük Menderes Deltası’ndaysa birçok kuş türünün yaşadığı saptanmıştır. Delta aynı zamanda deniz balıklarının yumurta bırakma alanıdır. Burası çadırlı kampçılık, yüzme, olta balıkçıları gibi etkinlikler için uygundur.

Kuş Cenneti Milli Parkı

Balıkesir sınırları içinde yer alan Kuş Cenneti 1959 yılında milli park ilan edilmiştir. Bu parkta tepeli pelikan, çeltikçi, karabatak, flamingo, kaşıkçı, gece balıkçılı, sakarmeke ve bıyıklı sumru gibi pek çok kuş türü bulunur. Burada her yıl yüzbinlerce kuş yaşar, ürer,göç döneminde konaklar ya da kışı geçirir. Bu parkta 17,5 metre yüksekliğinde,kırk kişilik bir kuş gözetleme kulesi vardır.

Göreme Tarihi Milli Parkı

Nevşehir kent sınırları içinde yer alan bu alan 1986 yılında milli park ilan edilmiştir. Erciyes ve Hasan Dağı’ndan püsküren lavların soğumasıyla oluşmuş kayaçların su  ve rüzgarla aşınması sonucu jeolojik yapılar oluşmuş, bu yapılar tarih boyunca çeşitli uygarlıklar tarafından yerleşim ve tarım amaçlı kullanılmıştır. Burada mağaracılık, oryantiring, doğa yürüyüşü sporları yapılabilir.

Kaçkar Dağları Milli Parkları

Rize ve Artvin sınırları içinde yer alır.1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Kaçkar Dağları Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağlarıdır. Ülkemizin en yağışlı bölgesinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı bitki örtüsü açısından çok zengindir. Ayrıca Fırtına Deresi, Hemşin deresi gibi aslında bir ırmak büyüklüğünde olan akarsulara sahiptir. Dört mevsim karlı zirveleri, buzulları, buzul gölleri, ormanları, çayırları vardır. Dağcılık, rafting, doğa yürüyüşü sporları için uygundur.

(Kaynak: Bilim Çocuk sayı:233)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir