Tırnaklarımız neden uzar?

Tırnaklarımız neden uzar?

Tırnaklarımız da saçlarımız gibi sürekli uzar ve kendini yeniler. Bu yenilenme tırnaklarımızın dip kısmında bulunan ve tırnak kökü denilen bölümdeki özelleştirmiş tırnak hücrelerinin çoğalmasıyla olur. Burada Yen’i hücreler oluştukça eski hücreler tırnağın ucuna doğru itilir. Böylece tırnaklar sürekli uzar. El tırnakları ayda ortalama 3-4 milimetre kadar uzar ve kökten uca kadar uzamaları yaklaşık altı ay alır. Ayak tırnakları ise daha yavaş uzar. Bu tırnaklar bir ayda ortalama 1 milimetre uçarken kökten uca kadar uzamaları 12 ile 24 ay kadar bir süre alır.

Korkunca veya üşüyünce neden tüylerimiz diken diken olur?

Derimizdeki her bir kıl,incecik bir kasa bağlıdır. Korktuğumuzda ya da üşüdüpümüzde bu kılların tabanında bulunan kaslar kasılır ve kılların uçlarının dikilmesine neden olur. Kıllar tüm deriyi kapladığından derinin üzeri küçük kabarcıklarla kaplıymış gibi görünür. Buna tüylerin diken diken olması denir. Bu, beyin tarafından yönetilen tamamen içgüdüsel bir harekettir.

Yaşlanınca neden saçımız beyazlar?

Saçlar, saç derisinde bulunan folikül adı verilen minik keseciklerden büyür. Bu keseciklerinde içinde melanosit adı verilen özel renk hücreleri bulunur. Bu renk hücreleri melanin adı verilen renk maddesi üretirler. Bu madde saçımızın siyah,kahverengi,sarı,kırmızı ya da bu renkleri farklı oranlarda karışımından oluşan renklerde olmasını sağlar. Yaşımız ilerledikçe foliküllerdeki melanositlerin sayısı azalmaya başlar. Bunun sonucunda da daha az renk maddesi üretilir. Bu da saç tellerimizin renginin açılmasına ve saç tellerinin önce gri, sonra da beyaz olmasına sebep olur.

Neden kabus görürüz?

Uyurken yüksek bir yerden düştüğünüzü veya göz göre göre başınıza kötü bir şey geldiğini mi görüyorsunuz? Peki bu kabus ya da halk arasındaki ismiyle karabasanları neden görürüz? 

Tabii ki ilk söylenmesi gereken sebep kaygı ve stres. Geçmişte yaşanmış travmatik bir olay, geçim sıkıntısı gibi nedenler oluşan stres, kaybedilen bir yakın veya geçirilen hastalıklar kabus görmenin nedenleri arasında.

Bir başka neden ise acılı ve baharatlı yemekler. Bu tür yemekler vücut sıcaklığı ve metabolizma hızını artırır. Uykuya yakın saatlerde tüketilen bu tür yiyecekler uykuda rahatsızlığa ve kabus görmeye neden olabilmektedir.

Bunların dışında alkol, anti-depresan veya yatıştırıcı ilaçlar ve gribal enfeksiyon gibi hastalıklar da kabus görme olasılığını artıran etkenler arasında bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir