Tesadüfi Buluşlar

Tesadüfi buluşlar

Teknoloji bugüne kadar hayatımızı kolaylaştıracak, yaşam kalitesini arttıracak birçok ürün sunmuştur. Bu buluşların bazıları hayatımızı baştan aşağı değiştirmiştir. Hal böyle olunca da insanda bu buluşların zorlu çalışmalar sonucu ortaya çıkmış olmalı kanısı oluşmakta. Peki işin aslı öyle mi? İşte karşınızda sizleri şaşırtacak tesadüfi buluşlar !

 

RÖNTGEN

1895’te Alman fizikçi Wilhelm Röntgen katot ışınlarıyla deneyler yaparken karşı duvarda floresan panonun ışıdığını fark etti. Halbuki pano ile ışın yayıcı arasında kalın bir örtü vardı. Buradan yola çıkarak röntgen filmini keşfetti. İlk elde ettiği görüntülerden biri eşinin yüzüklü eli oldu.

RADYOAKTİVİTE

1896’da Henri Becquerel Röntgen’in bir önceki yıl keşfettiği X-ışınlarını doğal olarak çıkarabilecek maddeler üzerinde çalışıyordu. Uranyum tozlarını güneşe tutarak güneşin enerjisini emen uranyumun fotoğraf filmi üzerinde iz bırakmasını umuyordu. Hava kapalı olduğu için deneyini birkaç gün erteleyip tozların sarılı olduğu filmleri karanlık bir yere koydu. Deneyi yapacakken uranyumun başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan ışıma yaptığını fark etti. Böylece Becquerel radyoaktiviteyi keşfetmiş oldu.

PENİSİLİN

28 Eylül 1928 tarihinde tatilden dönen Alexander Fleming deney kaplarından birinde mavi yeşil küf oluştuğunu gördü. Kaptaki bakteriler küfün çevresinde üreyememişti. Fleming, o küften yola çıkarak ilk antibiyotik olan penisilinin geliştirilmesini sağladı.

TEFLON

1938’de Roy Plunkett buzdolabı gazları üzerine çalışıyordu. Önceki akşam metal kaplara koyup soğuttuğu TFE adlı gazı kullanacaktı. Ne var ki kabın ağzını açınca hiç gaz çıkmadığını gördü. Kabı ters çevirdiğinde ise içinden kaygan, mumsu bir toz döküldü. Yapılan araştırmalarda bu maddenin hem yapışmama özelliği olduğu hem de ısıya karşı çok dayanıklı olduğu ortaya çıktı. Ve 1950′ li yıllarda teflon tavalar mutfaklarda yerini almaya başladı.

MİKRODALGA FIRIN

1945’te radar geliştirmeye çalışan mühendis Percy Spencer bir gün mikrodalga yayan magnetron adlı aygıtın yanında test yaparken cebindeki çikolatanın eridiğini fark etti. Hemen başka yiyecekleri de aynı yere koyarak deneyler yaptı. Şaşırtıcı keşfi 1947’de lokantalarda yerlerini alan ilk mikrodalga fırınlara yol açtı.

KALP PİLİ

1956’da Amerikalı mühendis Wilson Greatbatch düzensiz kalp atışlarını kaydeden bir aygıt üzerine çalışırken yanlış bir direnç kullanınca aygıtın kalp atımı ritminde elektrik sinyalleri ürettiğini gördü. Bunun düzensiz atımlı kalplerin düzenli atmasını sağlayabileceğini düşünerek 1960 yılında kalp pilini geliştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir