Suikaste Uğramış 10 Ünlü Siyasi Lider

Suikaste Uğramış 10 Ünlü Siyasi Lider

Moav Kralı Eglon, tarihte bilinen ilk suikaste uğrayan kral. Tahtında bıçaklanarak öldürülen Eglon’dan önce de muhtemelen suikaste uğrayan vardı kim bilir. Ancak sonrasında olduğu kesin. Yakın zamanlarda da suikaste uğramış bir çok ünlü siyasi lider var. Genellikle kıskançlık, siyasi veya dini idealizm veya intikam gibi düşünceler suikastlerin temelini oluşturmuşltur. Ve yine genellikle bir “maşa” kullanılır.

Suikastlar dini, ideolojik, siyasi veya askeri nedenlerden ötürü istenebilir, ancak nihai sonuç, iyi bildiğimiz ya da sevdiğimiz bir halk figürünün öldürülmesini hedef alır. İşte en meşhur, sevilen ve suikaste uğramış 10 ünlü siyasi lider.

10. Rafik Hariri: Lübnan


Rahik Baha El Deen El Hariri (1 Kasım 1944 – 14 Şubat 2005), 1992-1998 yılları arasında Lübnan Başbakanlığı yaptı. Daha sonra 2000 yılında tekrar göreve geri döndü ve 2004 yılında istifa etti.

Hariri, 14 Şubat 2005’te, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan St George Hotel’in önünden geçerken 1000 kilogramlık TNT’ye eşdeğer patlayıcı kullanılan bir suikaste kurban gitti. Lübnan Özel Mahkemesince suikasta ilişkin soruşturma halen devam etmekte ve şu anda bağımsız araştırmacı Daniel Bellemare tarafından yönetilmektedir. UNIIIC, ilk iki raporunda Suriye yönetiminin suikastla bağlantılı olabileceğini belirtti. Hariri’nin öldürülmesi, Sedir Devrimi ve Suriye birliklerinin Lübnan’dan çekilmesi de dahil olmak üzere Lübnan’da devasa bir siyasi değişime yol açtı.

9. Thomas D’Arcy McGee: Kanada


Thomas D’Arcy Etienne Hughes McGee, İrlandalı bir milliyetçi, Katolik sözcüsü, gazeteci ve Kanada Konfederasyonu’nun bir babasıydı. Bugüne kadar Kanada’da suikaste kurban giden tek siyasi liderdi. Demiryolu yapımı, göç ve üretimin teşvik edilmesini ve modernleşmeyi savundu.

7 Nisan 1868’de McGee, gece yarısı Meclis’ten evine yürüdü. Evinin kapısına geldi fakat kilitli olan açılmadı. Kapının hizmetçi tarafından açılmasını beklediği sırada Patrick J. Whelan tarafından suikaste uğradığı iddia edildi. Katolik olan Patrick J. Whelan yargılandı ve asıldı.

8. Muammer Kaddafi: Libya


Libyalı bir devrimci ve politikacı Muammer Kaddafi. Libya’yı 1969-1977 yılları arasında Libya Arap Cumhuriyeti Devrimci Başkanı olarak, daha sonra Büyük Sosyalist Halkın Libya Arap Cemaahiriya’sının “Kardeş Lideri” olarak 1977’den 2011’e kadar yönetti. Kaddafi 40 yıl süresince Libya siyasetine damgasını vurdu. Anti-emperyalist duruşu ve Libya halkının yaşam kalitesinin artması nedeniyle çeşitli ödüller aldı.

2011 Arap Baharı ortasında, doğu Libya’da yaygın yolsuzluğa ve işsizliğe karşı protestolar patlak verdi. Daha sonra bu durum bir iç savaşa döndü ve NATO’nun müdahalesi geçikmedi. Hükümet devrildi ve Kaddafi Sirte’ye çekildi. Kaddafi, Sirte Muharebesi sırasında 20 Ekim 2011’de yakalandı ve öldürüldü.

7. Kral Faysal: Suudi Arabistan


Faysal bin Abdulaziz Al Saud, 1964-1975 yılları arasında Suudi Arabistan Kralı oldu. Ana dış politika temaları pan-İslamcılık, anti-komünizm ve siyasal İslam karşıtlığı olan Kral ülkenin mali kaynaklarını kurtarmak ve bir modernleşme ve reform politikası uygulamakla itham edildi. Filistin yanlısı bir politika izliyordu. Krallığı istikrara kavuşturdu.

25 Mart 1975’te Kral Faysal, Amerika Birleşik Devletleri’nden yeni dönmüş olan kardeşinin oğlu Faysal bin Musaid tarafından vurularak öldürüldü. Cinayet, bir mecliste gerçekleşti. Kral Faysal, Prens Faysal’ı kucaklayıp öpmek için eğildiğinde Prens tabancasını çıkardı ve Kralı vurdu.

6. Martin Luther King, Jr .: Amerika Birleşik Devletleri


Amerikalı bir din adamı, aktivist ve Afro-Amerikan Sivil Haklar Hareketi’nin önde gelen lideri Martin Luther King. Şiddetsiz ancak sivil itaatsizlikle sivil hakları savunmuştur. Ulusal bir simge haline gelen Martin Luther King Jr.  1955’te Montgomery Otobüs Boykot’unu yönetti ve 1964’te sivil itaatsizlik ve diğer şiddet içermeyen yollarla ırk ayrımı ve ırk ayrımcılığını sona erdirme çalışmaları sebebiyle Nobel ödülü kazandı. Ayrıca Martin Luther King bu ödülü alan en genç isimdir.

4 Nisan 1968’de bir otelin 2. katında balkonda bulunduğu esnada saldırıya uğradı. Acilen hasteneye kaldırıldı ancak yine de kurtarılamadı. Ölümünden sonra yapılan otopside aslında 39 yaşında olan Martin Luther King’in kalbi ise 60 yaşlarında birinin kalbi gibi olduğu görüldü. Ayrıca bu suikast 100’den fazla şehirde ayaklanmaya neden oldu.

5. Abraham Lincoln: ABD


Dürüst Abe adıyla bilinen Abraham Lincoln, Mart 1861’den 1865 Nisan’ına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanlığı yaptı. Dürüst Abe, Amerika sınırları içerisindeki köleliği sona erdirdi. Saygılı ve adil olarak tanınırdı. Amerikan iç savaşının sona ermesini takip eden günlerde suikaste uğrayan Lincoln 14 Nisan 1865’te öldürüldü. 1835 yılında Andrew Jackson’a yapılan başarısız suikast girişimini saymazsak Abraham Lincoln suikaste uğrayan ilk Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmuştur.

4. Mahatma Gandhi: Hindistan


Hint siyasi aktivisti ve manevi lideri Mohandas Karamchand Gandhi, daha çok Mahatma Gandhi  olarak bilinir. Gittikçe daha şiddetli bir dünyada şiddet içermeyen ses olmaya çabasında bilinen Hint düşünür bir üniversite öğrencisi olan aktivist tarafından Yeni Delhi’de vurularak öldürüldü. 30 Ocak 1948’de, Gandi, bir dua toplantısına başkanlık edeceği bir platforma yürürken vuruldu. Suikastçı N. Godse, Gandi’yi Pakistan’a bir ödeme yapılması konusunda ısrar ederek Hindistan’ı zayıflatmaktan sorumlu tutuyordu.

3. Indira Gandhi: Hindistan


Indira Priyadarshini Gandhi, Hindistan’a üç dönem üst üste 1966 ile 1977 yılları arasında ve Ayrıca 1980-1984 yılları arasında başbakanlık yapmıştır. Indira Gandi, Sri Lanka’lı Sirimavo Bandaranaike’den sonra dünyanın ikinci kadın başkanıydı. Indira Gandhi hem bağımsız Hindistan’ın ilk başbakanı olan Jawaharlal Nehru’nun tek çocuğu hem de Hindistan’ın ilk kadın başbakanı oldu.

31 Ekim 1984 sabahı Yeni Delhi’de Başbakanlık’ta öldürülmüştü iki Sih muhafızı Satwant Singh ve Beant Singh tarafından öldürüldü.

2. John F. Kennedy: ABD


Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. Başkanı John Fitzgerald “Jack” Kennedy, 1961’den 1963’teki ölümüne kadar başkanlık görevindeydi. Kennedy, 2. Dünya Savaşı sırasında Güney Pasifik’te Motor Torpido Teknesi PT-109’un komutanı olarak askeri hizmetinden sonra Boston bölgesinden Demokratik Kongre üyeliğine, daha sonra 1953’te Senato’ya yükseldi.

J. F. Kennedy, ilk Roma Katolik Devlet Başkanı oldu. 22 Kasım 1963’te John Fitzgerald Kennedy Dallas’ta uğradığı suikast sonucunda öldürüldü. Kennedy aynı zamanda en genç Amerikan başkanıydı.

1. Benazir Butto: Pakistan


Pakistan Halk Partisi (PHP) Başkanı – Benazir Butto, Pakistan’ın 11. Başbakanı olan sosyal demokrat bir  politikacıdır. Benazir Butto, aralıklarla 1988-1990 ve 1993-1996 yılları arasında Pakistan Başbakanı görevini üstlendi. Ayrıca Benazir Butto olan bir Müslüman devlete başkan seçilen ilk kadın oldu.

Pakistan Başbanı Nusrat Butto’nun en büyük çocuğu idi ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari’nin karışıydı. Pakistan eski Başbakanı Benazir Butto, demokrasi savaşının bir simgesi idi.

Benazir Butto, 27 Aralık 2007’de Rawalpindi kentinde Liaquat Ulusal Bagh’da PHP için bir kampanya mitingi düzenlediği sırada öldürüldü. Mitinge aracıyla geldiği ve aracının tavanından uzanıp halkı selamladık sırada kurşunlandı ve sonra patlama oldu ve ünlü siyasi lider ile birlikte 20 kişi hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir