Şuçu Yalnızca Yanlış Yazılmak Olan 10 Kelime

Şuçu Yalnızca Yanlış Yazılmak Olan 10 Kelime

Türkçe bir çoğumuzun ana dili sonradan öğrenilmesi zor, biraz karışık bir dil. Ama basit bir yönüde yok değil oda yazıldığı gibi okunması. Bu yönüyle bazı dillere nazaran okuyup yazmak oldukça kolay. Ama gerçekte öylemi? Dilimizde bir kaç kelime var ki bunları doğru bir şekilde yazmak insanı çileden çıkarıyor. Acaba doğrusu hangisiydi diye hep bir şüphe bırakıyor ardlarında. Bazen emin olmak için otomatik düzeltme, Google veya yazı denetimi yardımcı oluyor. Ama bazen de doğru olmasa da doğrusu o haliymiş gibi yazılıp gidiyor. Suçu yalnızca yanlış yazılmak olan 10 kelime neymiş birlikte inceleyelim.

1- Yanlış

İronik bir şekilde yazım yanlışı denilince ilk akla gelen kelime “yanlış”tır. Genellikle “yalnız” kelimesindeki harf dizilimiyle karıştırılan ve “yalnış” şekilde yazılan bu kelime en çok yanlış yazılan kelimelerin başında yer almaktadır.

2- Yalnız

Yanlıştan bahsedip “yalnız”dan bahsetmemek olmazdı. L ve N harflerinin çorba olmasından ötürü karışan ve yanlış yazılan diğer bir kelime olan “yalnız” yine en çok yanlış yazılan kelimeler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

3- Makine

En popüler yazım yanlışlarınında sırada “makine” var. Tahmin edebileceğiniz üzere yapılan popüler yanlış ise “makina”.

4- Egzoz

“Eksoz” mu? “Egzoz” mu? Doğrusu egzoz ancak bir çok oto tamircide yanlış yazılmış bir şekilde bu kelimeyle karşılaşmak mümkün.

5- Antrenman

Sinsi yanlışlardan biri daha. E harfi ile M harfi arasına gizlemiş bir N harfi olmalıyken genellikle “Antreman” şeklinde yazılıveriyor bu kelime.

6- Laboratuvar

Kimisi için söylemesi ya da okuması da dert olan bu kelimenin yazımı da başa bela. Genellikle “Laboratuar” şeklinde yanlış yazılan kelimenin doğrusu ise “Laboratuvar”.

7- Orijinal

Önemsenmeyen ve pek dikkat çekmeyen bir hata da orijinal kelimesinde. “Orjinal” sanki doğru yazım gibi gelse de doğru yazım şekli “Orijinal”.

8- Tıraş

Hatayı düzeltirken yanlış yapılan bir kelime tıraş. Sanki “Tren” gibi kelimelerden alıştığımız üzere arada “I” harfi olmadan “Traş” şeklinde yazılması gerekir düşüncesi “Tıraş” kelimesinde hataya neden olan bir hareket olacaktır.

9- Tazyik

Yanlış yazımların büyük bir kısmının nedeni konuşma dili  ile ilgili. “Tazyik” kelimesi de konuşma esnasında genellikle “Tazik” şeklinde seslendirildiği için yazımında da “Y” harfinin unutulması sürpriz değil.

10- Sürpriz

Hazır sürpriz demişken. En sona bir “Süpriz” saklamak gerekliydi sanırım. Yoksa “Sürpriz” mi demeliydim? Herhalde sürprizin heyecanından olsa gerek genelde aradaki “R” harfi kayboluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir