Sıcak Havalarda Klimasız Serinlemenin Yolları

Klimasız Serinlemek

Herkesce malum olduğu üzere küresel ısınma etkisini giderek artırmakta. Dolayısıyla iklim şartları da giderek daha zorlu olmakta ve yaz aylarında sıcaklık dayanılması zor seviyelere ulaşmakta. Hal böyle olunca da evlerde ilk aranılan şey klima oluyor. Ancak kurulumu zahmetli ve maliyetli olan klimalar olmadan da evde serin serin oturma şansı elbette olmalı. Şimdi bir kaç maddeyle klimasız serinlemenin yolları diyelim.

Yatağınızı Islatın

Başlığı okuyunca biraz farklı algılanabilir o yüzden hemen açıklıyorum. Bir fıs fıs yardımı ile yatağınızın örtüsünü hafifçe nemlendirmek sizi geceleri serin tutacaktır. Su buharlaşıp giderken geride size güzel bir serinlik bırakacaktır. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmayın. Hafif bir nemlilik size yeterli bir soğukluk hissi sağlayacaktır. Aksi takdirde ıslaklık sizi rahatsız edebilir. Bir kaç fıs ve serin bir yatağın keyfiyle güzel bir uyku sizi bekliyor.

Sıcak Hava Dışarı

Evi serinletmenin bir diğer önemli noktası ise evin içindeki sıcak havayı dışarı göndermektir. Örneğin yemek pişirirken aspiratör çalıştırmak evinizin ekstra ısınmadan korumakta yardımcı olacaktır. Bunun gibi ısı üreten aletleri dikkatli kullanmak evinizi serin tutmanıza yardımcı olacaktır.

Vantilatörü Dikkatli Kullanın

Evde vantilatör kullanımı genellikle yanlış yapılan bir işlemdir. Vantilatör kullanırken havayı nasıl yönlendirme yapacağınıza dikkat etmelisiniz. Evdeki sıcak havayı dışarı çıkarmak için gündüzleri vantilatörü dışarı bakacak şekilde konumlandırmak gerekir. Böylelikle sıcak hava dışarı çıkacak ve ev daha serin kalacaktır. Ancak geceleri ise dışarıdaki serin havadan faydalanmak için vantilatörü içeri çevirerek serin havanın eve girmesi sağlanabilir.

Pencereleri Kapatın

Evet yanlış okumadınız gündüzleri havanın ısındığı zamanlarda pencerelerinizi kapalı tutun. Klimasız serinlemenin yolları arasında en garip olanı bu olabilir ancak etkili bir yol. Bu sıcak havanın evinize girmesini engellemek için yapabileceğiniz kolay bir işlem. Dışarıda güneşin ısıttığı havanın içeriye girmesine engel olarak gece evi daha kolay serinletme şansına sahip olabilirsiniz.

Pencereleri Açın

Geceleri ise pencerelerinizi açın ve evinize serin havanın gitmesine izin verin. Böylelikle gündüz sıcak havanın eve ve odalarınıza girmesine engel olmuş olurken geceleri de evi havalandırarak serin havanın içeriye girmesini sağlamış olacaksınız.

Gölgelerinizi Artırın

Her ev için mümkün olmasa da evinize direkt güneş ışığı gelmesine engel olun. Duvarlarınızın ısınması evinizin aşırı ısınmasına neden olabilir. Isınan duvarlar geç soğuyacağından dolayı gün boyu aldığı ısıyı gece boyu dışarı vererek ısı kaynağı gibi davranacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir