Şehir Şehir İtalya Gezisi: Venedik

İtalya Gezisi: Venedik 

Dünyanın en ünlü ve turistik şehirlerinden biri olan Venedik. 150 kanal ve 118 adası ile büyüleyici ve tarihi bir yer. Venedik gezisi notları ve önemli bilgiler ile İtalya gezisinin bir diğer ayağı Venedik’i inceleyelim.

Sular içerisinde bir şehir, Venedik 

İtalya gezimize devam ederken artık sıra Venedik’e gelmişti. Milan üzerinden yaklaşık 2-3 saatlik bir yolculuktan sonra Mestre bölgesine ulaştık. Gezimizin Venedik ayağında konaklama için Mestre’yi seçtik. Venedik’in kanalları arasında konaklamak hoş bir deneyim olabilir belki ancak arabayla ulaşım olmaması ve bizim otopark ihtiyacı duymamız bizi buraya yönlendirdi. Mestre Venedik’e nazaran hem daha uygun hem de arabanızla otelin otoparkına kadar gidebilmeniz mümkün. Eğer siz de araba kiralayarak gidecekseniz size tavsiyem bu bölgedeki otellere bakmanız. Ayrıca buradan Venedik’e 15-20dk lık şehir içi otobüsle ulaşmak mümkün.

Otobüs demişken burada bilet alarak otobüse binin ya da bilet almasanız bile otobüs şöföründen bilet isteyin. Biletsiz otobüse binme cezası 50€. Şayet böyle birşey başınıza gelirse görevliler sizden hemen parayı tahsil etmek isteyecektir. Siz evrakınızı alın ve sonra posta ofisinde ödeme yapabileceğinizi belirtin. Hemen orada ödemeyin!

Venedik’i Geziyorum!

Gelelim Venedik gezisi hakkında bilgilere. Genel olarak tüm sokaklarında kaybolup gezilebilecek bir yer Venedik. Bu açıdan rahat olabilirsiniz. Zaten turistlerle dolu sokaklarda kalabalığı takip ederek bile her yeri gezebilir çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ve tüm bu gezi için bir gün yeterli. Biz yürüyerek sokak sokak Ducale meydanına kadar yürüyüp dönüşte vapurettolara binmeyi tercih ettik. Yorgunluğun üzerine iyi gelmişti. Kış aylarında giderdeniz yağmura hazırlıklı olun özellikle ayakkabılar ıslanınca baya sıkıntı oluyor. Yazın giderseniz burada denize girmek için diğer adalara geçiş yapmak mümkün. Bu arada Mestre bölgesini de gezmenizi tavsiye ederim. Çok büyük bir yer değil ancak burada da keyifli sokaklar, kafeler, tarihi mekanlar mevcut. 

Son olarak

Kısaca özetlemek gerekirse Venedik görülmesi gereken bir yer. Ancak öyle uzun uzadıya da değil. İtalya gezinizin bir yerinde 1-2 ayırmanız yeterli. Venedik gezisi için gezilecek yerler ayrıntısına pek girmedim bunun iki sebebi var. Birincisi Venedik’te gezerken zaten ister istemez heryeri görüyorsunuz. İkinci sebep ise burada ara sokaklarda kaybolmak rotaların dışına çıkmak da oldukça keyifli. Yine de sorularınız olursa yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Ayrıca İtalya’da nasıl araba kiralanır ve İtalya gezi rotası yazılarını da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir