Şarm el Şeyh Tatil Notları ve Yorumları

Şarm el Şeyh tatili

Mısır’ın gözde tatil ve dalış merkezlerinden olan Şarm el Şeyh tatili için 2013 yılının şubat ayında yani sömestr tatilinde Mısır’a gittik. O dönem yurtdışına çıkma konsunda henüz acemi idik ve bir tur şirketi aracılığıyla gitmiştik. Bineceğimiz uçağı,gideceğimiz oteli biz araştırıp onlara söylemiştik,onlar da satın alma,rezervasyon yaptırma ve bizim için Mısır vizesi alma işlemlerini halletmişlerdi ki bugün baktığımızda aslında ne kadar da gereksiz olmuş tur şirketine para vermek. Cahillik zor gerçekten,bunların bu kadar kolay olduğunu bilmiyorduk ve garanti olsun istedik. Daha sonraki seyahatlerimizde araştıra araştıra yol yordam öğrendik tabii ama öğrenmenin sonu yok. Kendi Şarm el Şeyh deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Şarm el Şeyh’e nasıl gidilir?

Biz o dönem THY’ nin direkt uçuşuyla uçmuştuk Şarm’a. THY’den dolayı uçak biletlerimiz de pahalıydı. Artık Pegasus’un da hem Şarm el Şeyh hem de Hurghada uçuşları var ve biletleri en az üç ay öncesinden almaya çalışırsanız daha da uyguna uçarsınız. Yol da gayet makul, 2.30-3 saat sürüyor.İndiğimizde otelin ayarlamış olduğu görevli bizi ve birkaç kişiyi daha karşıladı ve onların ayarladığı araca binerek otellerimize dağıtıldık.Havaalanı ve oteller arası taksi ile gidilebilecek bir mesafe. Oradaki taksilerde taksimetre usulü değil de daha ziyade binerken pazarlık yapıyorsunuz. Taksicinin ilk söyleyeceği fiyat muhtemelen çok yüksek olacaktır, kesinlikle sıkı pazarlık yapın. Sizi çeşitli yöntemlerle kandırmaya çalışabilirler, dikkatli olun. Örneğin 50 Mısır poundu verdiğinizde,parayı çaktırmadan değiştirip 5 pound verdin diyebilirler. Maalesef bu yöntem 6 sıfır atıldığında yeni basılan paralarda 5 lira ve 50 liranın renk benzerliğinden faydalanan bizim taksicilerimizce yaşlı teyzelerimize ve amcalarımıza da uygulanmıştı. Şarm el Şeyh’de değil ancak Hurghada’da biz böyle bir durum ile karşılaştık ve eşim doğru parayı verdiğinden emin olduğundan kesinlikle geri adım atmadı ve başka para vermedi.

Şarm el Şeyh’te Hava Nasıl?

Ocak sonu,şubat başı yani bizde sömestr tatiline denk gelen dönem Kuzey Yarım Küre’nin genelde en soğuk dönemi. Bu yüzden Şarm el Şeyh de öyle çok sıcak değildi. Gündüzleri güneş tepedeyken denize rahat girilebiliyordu ancak öncesi ve sonrası biraz üşünüyor. Deniz suyu sıcaklığı güzeldi,havuzda daha çok üşüyorduk mesela. Akşamları biraz serindi,üzerinize bir hırka ya da sweat gerekiyor. En azından bize gerekti. Sömestrda Şarm el Şeyh’e gidilir mi derseniz bence gidilir. Zaten diğer aylarda daha sıcak olacağından daha rahat denize,havuza girilir. Bana kalırsa çok sıcak olan haziran,temmuz,ağustos,eylül aylarında ise gitmeye çok da gerek yok. Zaten ülkemizde de bu aylar deniz sezonu.

Otel yorumları

Otelimiz Hilton Sharks Bay Resort oteldi,herşey dahil konseptiyle gitmiştik. Denize sıfırdı,önündeki resifler snorkel için çok güzeldi, saatlerce suda kaldık. Fakat plaj açısından fakirdi. Şöyle ki deniz otele göre aşağıda kalıyordu,inmeniz gerekiyor. Küçük bir alan var plaj olarak fakat yukarılara da güneşlenme terasları yapmışlar,manzara zaten çok güzel olduğundan hoş olmuş. Yemekler için pek olumlu konuşamam çünkü oraların yemekleri bizim damak zevkimize uymuyor,özellikle de kahvaltılar İngiliz turistlere yönelikti. Bol bol balık yiyebilirsiniz,çok lezzetli balıklar çıkıyordu. Ben ki balığı hiç sevmeyen biri olarak bunu söylüyorum. Havuzları büyüktü fakat biz pek kullanmadık. Odalar da idare eder düzeyde idi. 

Herşey dahil konseptine giderseniz genelde canınınz otelden çıkıp gezmek istemiyor. Biz de tam böyleyiz. Bu yüzden Sharm el Şeyh’i pek gezmedik. Bir akşam bir taksiciyle anlaşıp Soho Square denen yere gitmiştik. Orada taksicilerle gidiş dönüş şeklinde anlaşabiliyorsunuz. Örneğin gittikten 3 saat sonra döneceğiz derseniz sizi tekrar o noktadan alıp geri getiriyorlar. Paranın tamamını giderken vermeyin,mümkünse dönüşte hepsini verin,ya da gidişte sadece yarısını verin. Bizim taksici de bizi istediğimiz saatte tekrar almıştı. Soho Square turistler için yapılmış bir alan. Neler var derseniz cafeler,restoranlar,çeşitli etkinlikler,konserler,su gösterileri,çarşılar yani turizm adına hemen hemen herşey var. Mısır değil de başka bir yerde gibisiniz burada. Yollar çeşit çeşit heykellerle süslenmiş,heryer gayet temiz ve bakımlı. Cafeler Mısır standartlarına göre çok lüks olmasına karşın para birimleri bize göre ucuz olduğundan fiyatlar çok iyi. Rahat rahat birşeyler içip nargilenizi fokurdatabilirsiniz. Mısır ile ilgili en sevdiğimiz özellik nargilenin lüks cafelerde bile ucuz olması. Sanırım club,bar gibi yerler de var burada. Gitmişken görülmesi gereken bir yer bence. Tabii Mısır’da her yerde olduğu gibi alışveriş yaparken burada da pazarlık yapmayı unutmuyorsunuz. ?

Şarm el Şeyh’te Gezilecek yerler

Ras Muhammed Ulusal Parkı,Naama Bay,Tiran adası gibi noktalar da turistlerin uğrak noktalarından olsa da biz buralara gitmedik. Buralara turlar da düzenleniyor. Ayrıca safari turları,bedevi geceleri,dalış turları,şnorkel turları gibi turlara da katılabilirsiniz.

Şarm el şeyh mi Hurghada mı diyecek olursanız kesinlikle Şarm derim. Ama Şarm el Şeyh’e gittiyseniz Hurghada’ya gidin. Daha güncel olan Hurghada seyahatimi de buradan okuyabilirsiniz, Mısır vizesi alma konusunda burada bilgi verdim. Ayrıca ucuz uçak bileti tavsiyeleri için Maldivler gezi yazısını da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir