İstanbul’a yakın gezi:Sakarya Acarlar Longozu

Sakarya Acarlar Longozu

Sakarya iline bağlı olan Acarlar Longozu,İstanbul’a yakın olmasına rağmen çok fazla bilinmiyor. İstanbul’a yakın nefes alacak biryer arıyorsanız Acarlar Longozu İstanbul’a yaklaşık 2,5 saatlik bir mesafe sonunda sizleri bekliyor. Longoz nedir diye sorarsanız kısacası subasar orman anlamına geliyor. Daha detaylı açıklamayı aşağıda okuyabilirsiniz.Acarlar Longozu’na gelirsek özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret etmenizi öneririz.Özellikle ilkbahar aylarında doğanın yeşillenmesini,suların üzerindeki rengarenk nilüferleri izleyebilirsiniz.

Sonbahar ayında ise ağaçlardaki renk geçişlerinin,sarı,kırmızı kahve tonlarının muhteşem uyumunu seyredebilir,çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Sakarya Acarlar longozu içinde gezebilmek için çok güzel ve bakımlı bir tahta köprü oluşturulmuş. Burada yürüyerek gezebiliyor,fotoğraf çekebiliyorsunuz. Aralara banklar da yerleştirilmiş, buralarda oturup manzaranın keyfine varabilirsiniz. 

Longozu gezme, dolaşma, fotoğraf çekme gibi işlemler en fazla bir saat sürüyor. Longozun giriş kısmında cafe restoran gibi bir yer var,buralarda oturabilirsiniz. Deniz bisikletleri de vardı,bunlarla suda gezinti yapabilirsiniz. Bir tam günü Acarlar longozunda geçirmek zor,gezi planınıza yakın yerlerdeki farklı bölgeleri de ekleyebilirsiniz. 

İstanbul tarafından gelecekseniz Kartepe’de,Maşukiye’de,Sapanca’da kahvaltı yapabilir,ardından buraya gelebilirsiniz. Rotanız üzerinde gezilip görülebilecek, yemek yenebilecek çok güzel lokasyonlar var,bunları da gezi planınıza alabilirsiniz.

Peki longoz ne demektir bir bakalım:

Longoz (Subasar Ormanı) Nedir?

Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir. Yalnızca belirli ağaç (örneğin, dişbudak, kızılağaç, vs), bitki (örneğin, göl soğanı, su menekşesi, vs) ve kuş (örneğin, kara leylek, balıkçıl, vs) türleri bu yaşam ortamını tercih ederler.

Bu ekosistemin devamlılığı için en temel koşul, bol suyun devamlı var olmasıdır. Su, getirdiği kil ve organik materyal ile bu sahaların topraklarını mineral ve organik materyal yönünden zenginleştirir. Bu sucul ormanlar yağmur ormanları gibi gürdür. Bununla birlikte, yağmur ormanları gibi sadece yağışa ve hava nemine değil, daha çok ‘taban suyu’na bağımlıdır. Bu özellikleri ile tropikal bölgelerin ‘mangrove’ ormanlarına benzer.

Longoz ormanları nadir rastlanan ekosistemlerdir. Türkiye’de İğneada (Kırklareli), Acarlar (Sakarya) ve Sarıkum’daki (Sinop) longoz ormanlarının yanı sıra, Kızılırmak Deltası’nda da (Samsun) longoz niteliğine sahip ormanların çok küçük kalıntıları kalmıştır.

Bunların dışında yeterli büyüklük ve kapalılığa sahip alüvyal-subasar orman kalmamıştır. Bu nedenle elimizde kalan son longoz ormanlarının varlıklarını sürdürmeleri çok önemlidir.(www.longozukoru.org)

İstanbul’a yakın gezi:Sakarya Acarlar Longozu” için 2 yorum

 • 18 Ekim 2017 tarihinde, saat 00:50
  Permalink

  İlk fırsatta gideceğim yerlerden biri çok merak ediyorum

  Yanıtla
  • 18 Ekim 2017 tarihinde, saat 00:59
   Permalink

   Umarım, özellikle bahar aylarında şiddetle tavsiye ederim ??

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir