Romantik Tatil Rotası: Kapadokya

Romantik Tatil Rotası: Kapadokya

Pers dilinde güzel atlar ülkesi anlamına gelen Kapadokya’nın göz alıcı muhteşem doğal güzellikleri ile sizleri büyüleyecek romantik tatil rotası seçeneklerinden. 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgeye Kapadokya denmiş. Bu doğal güzelliği keşfetmek ve tadını çıkarmak da bizlere düşüyor. 

Kapadokya’yı romantik tatil rotası olarak görmemin sebebine gelince, her mevsimin burada ayrı bir güzelliği var. En kalabalık sezonda bile vıcık vıcık insan yoğunluğu ile karşılaşmıyorsunuz. El ele tutuşup gelebileceğiniz çok fazla yer, yapabileceğiniz çok fazla aktivite var. Hiçbir şey yapmasanız bile peri bacaları ve bölgenin kendine özgü o sarımsı kahverengi tonları bile kendi başına bir romantizm içeriyor.

Kapadokya’da neler yapabiliriz derseniz; bol bol gezebilirsiniz. Vadilerdeki yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilir, doğal oluşumlarıyla ve tarihi mekanlarıyla bölgeyi gezebilir; yer altı şehirlerini keşfedebilir; üzüm bağlarını ve şaraphaneleri gezebilir, balon turuna çıkabilir veya sadece tembellik yapıp manzaranın ve büyüleyici Kapadokya coğrafyasının tadını çıkartabilirsiniz. 

Kapadokya’da gezilecek yerler:

Ihlara Vadisi

Güvercinlik Vadisi

Güllüdere Vadisi

Aşk Vadisi

Zemi Vadisi

Göreme Açık Hava Müzesi

Ürgüp Açık Hava Müzesi 

Uçhisar Bölgesi ve Uçhisar Kalesi

Avanos ve Paşabağları

Zelve

Çavuşin Köyü

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Biz Kapadokya’ya 2013 haziranında, birinci evlilik yıldönümümüzde gitmiştik. Uçhisar bölgesinde Karlık Evi adında küçük bir otelde kalmıştık. Otelden çok bir konak tarzında dekore edilmiş ve her odası birbirinden farklı idi. Biz kaldığımız dönemde tavanı cam olan odaları vardı ancak şimdi baktığımda odalar değişmiş gibi gözüküyor. Ben de heves edip cam tavanlı bir oda rezervasyon yaptırmıştım ancak haziran ayı olduğu için camdan ötürü aşırı sıcaktı oda. Onlar da sanırım dezavantajlarından ötürü tavanları kapatmışlar. Detaylı oda bilgilerini telefonla öğrenebilirsiniz. Odaların manzarası harikaydı, kahvaltı yaptığımız bahçe ve manzarası çok güzeldi. Zaten otelin tam karşısında Uçhisar Kalesi var. Balayı çiftleri veya yıldönümü vs gibi romantik bir tatil isteyenler için gönül rahatlığı ile önerebileceğim bir otel Karlık Evi.

Ürgüp veya Göreme’de  kalmak isterseniz de buralarda mağaralara oluşturulmuş odalarıyla cave house tarzında güzel oteller mevcut. Zaten Kapadokya’yı romantik tatil rotası yapan sebeplerden biri de otelleri. Büyük otellerden ziyade küçük butik otel tarzı işletmeler var ve odalar alışık olduğumuz otel odalarından farklı. 

Eğer vaktiniz bol ise Kayseri de Kapadokya’ya çok yakın biryer. Gezilecek yerleri bitirdikten sonra bir günümüz de boşa çıkınca, Kayseriye gidip merkezini gezdik. Erciyes’e çıkıp teleferiğe bindik. Eğer kış aylarında gidecekseniz Kapadokya’yı gezdikten sonra veya önce, Erciyes’te kayak da yapabilirisiniz. Hem kayak hem de kültür turu yapmış olursunuz.

Son olarak

Ayrıca Kapadokya’ya İstanbul tarafından gidiyorsanız Tuz Gölü de yolunuzun üzerinde olacaktır. Özellikle havanın güzel olduğu bir dönemde giderseniz, Tuz Gölü’ne de mutlaka uğrayıp,çıplak ayaklarla tuzların üzerinde gezin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir