Muhtemelen Duymadığınız En İyi 9 Olağandışı Spor

Muhtemelen Duymadığınız En İyi 9 Olağandışı Spor

Neredeyse her gün futbol hakkında bir haber duyarız. Eğer önemli bir gelişme olduysa zaman zaman basketbol , voleybol veya atletizm gibi spor dalları da karşımıza çıkar. Popüler olan veya adını bir şekilde duyuran spor dalları yanı sıra dünyada duyulmamış veya keşfedilmemiş birçok alışılmadık spor var. Burada size muhtemelen duymadığınız en iyi 9 olağandışı spor listesini sunuyoruz. Belki bazıları hakkında böyle bir spor olmaz diye düşünebilirsiniz ancak hepsi oynanan sporlar arasında.

Olağandışı spor listesine göz atalım, inanması zor olsa da, bu sporlar aslında dünyanın dört bir yanındaki gerçek insanlar tarafından oynanıyor.

 

9. Poohsticks

Adından da anlaşılacağı üzere oyunun esin kaynağı Winnie the Pooh’ dur. Poohsticks, Milne’nin Winnie the Pooh adlı kitabı olan The House at Pooh Corner’da ilk kez bahsedilen bir spordur. Oyun oldukça basittir. Üzerinde köprü bulunan herhangi bir nehirde de oynanabilir. Yarışmacılar ellerindeki çubukları bir nehrin üzerindeki köprüden aynı anda suya bırakırlar. Belirlenen bitiş çizgisine ilk ulaşan çubuğun sahibi kazanan olur. Her yıl düzenlenen Dünya Poohsticks Şampiyonaları 1984 yılından bu yana Birleşik Krallık’ta Thames Nehri’nde Day’s Lock’da gerçekleştirilir.

8. Yatak Yarışı

Yatak yarışları en sıradışı sporlardan biridir. Eskiden sadece ordudaki askerler arasında oynana oyun günümüzde tüm halka açık bir yarışmadır. Knaresborough North Yorkshire Kasabası’nda yaşayan insanlar tarafından 1965 yılından bu yana düzenlenen bir yarışmadır. Yarışmacılar, 5 kişilik ekiplerde ve özenle hazırladıkları bir tane de yatakla yarışırlar. Her ekip, yıl boyunca temalı olarak dekore edilmiş kendi yataklarını temin etmelidir. Yataklar dört tekerlekli olmalı ve aynı zamanda yüzebilmesi de gerekir.  Conyngham Hall’da başlayan yarış 3 kilometrelik bir parkurun sonunda yine burada sona erer.

7. Zorbing


Zorbing, genellikle bir şeffaf plastikten yapılmış bir küre içinde yokuş aşağı yuvarlanan rekreasyon veya spordur. Genellikle yumuşak bir eğime sahip yerlerde gerçekleştirilir, ancak aynı zamanda düz bir yüzey üzerinde de yapılabilir.  Türkiye’de daha çok eğlence merkezlerinde rastlanılabilir. Bir havuz içerinde bulunan Zorbing küresi içinde koşarak suda ilerlemek amaçlıdır. Ancak bazı yerlerde bunu bir yarışa dönüştürenler de vardır.

6. Extreme Ütüleme


Extreme ütüleme adından da anlaşılacağı üzere extreme sporlarla ütülemeyi bir araya getiren bir spor. Bu olağandışı spor yapan insanlar kendilerini ‘ironist’ olarak adlandırıyorlar ve ütü masalarını, elektriksiz ütülerini ve kırışık kıyafetlerinin bir kısmını uç noktalardaki yerlere götürüp hem spor hem de ütü yapıyorlar. Ütü yaptıkları yerler kimi zaman sualtı kimi zaman hareket halindeki bir aracın üstü olabiliyor. Hatta su kayağı yaparken veya paraşütle atlayış sırasında da ütü yapan birilerine rastlamanız mümkün.

5. Eş Taşıma Yarışması


Her yıl Temmuz ayının başında Finlandiya’da yapılır. Bir erkek ve bir kadın yarışmacıdan oluşan gruplar yarışır. Erkeğin eşini suda ve karada devam eden yaklaşık 250 metrelik bir parkur boyunca sırtında taşıması üzerine bir yarışmadır. Elbette bu parkur boyunca çeşitli engeller de bulunur. Finlandiya’da düzenlenen bu yarışmada kazanan kişiye verilen ödül ise bir cep telefonu ve eşlerinin ağırlıklarını miktarınca biradır.

4. Dünya Guron Yarışması


Kısaca en çirkin yüz yarışmasıdır. En çirkin yüzün kazanacağı bir yarış olan Dünya En Çirkin Yüz Yarışması (World Gurning Contest ) İngiltere’de Egremont Yengeç Fuarı’nda başladı.

3. Satranç boksu


Satranç boksu, satranç ve boksu dönüşümlü turlarda birleştiren hibrid bir spordur . Spor, Fransız  Enki Bilal tarafından çizgi romanı Froid Equateur’da 1992 yılında icat edildi. Satranç boksunun gerçek hayattaki ilk karşılaşması ise Hollanda Lepe Rubingh tarafından 2003 yılında organize edildi. Satranç boksu, hızla büyüyen bir spordur. İki kişi arasındaki Satranç Boks maçı dört dakikalık bir satranç turu ile başlar ve iki dakika boks maçı ile devam eder.

2. Bossaball


Bossaball, 2004’te Filip Eyckmans tarafından İspanya’da icat edilen olağanüstü yeni ve olağandışı spor. Voleybola benzeyen bir oyundur, aynı zamanda futbol, ​​jimnastik ve kapoeira unsurlarını da içerir. Oyun, filenin her iki yanında dairesel tramplenli, özel olarak tasarlanmış şişirilebilir bir kort üzerinde oynanır. 3-5 kişilik iki ekip arasında oynanan bir top oyunudur.

1. Bisiklet Futbolu


Bisiklet futbolu, futbol oyununu bisiklet üzerine taşıyan olağandışı bir spor. Futbola kurallarına benzer oyunu oynaması ise bir hayli zor. Bir yandan karşı kaleye gol atmaya çalışırken diğer yandan da ayaklarınız yerine bisikleti kullanmalısınız.

Kaçınız bu sporları duydunuz ya da oynadınız? Yorumlarda bize yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir