Muhtemelen Bir İngiliz’le Karşılaşacağınız 5 Yer

Muhtemelen Bir İngiliz’le Karşılaşacağınız 5 Yer

 

Üzerinde güneş batmayan ülke denilince hemen hemen herkesin bildiği yer Britanya. Zamanında, sömürgeci politikalarının da etkisiyle, dünyanın dört bir yanında toprak sahibi olmuş bir krallık. Günümüzde demokrasinin beşiği olarak adlandırılsa da bu yer garip bir şekilde halen krallık ile yönetiliyor ve kraliyet ailesine oldukça bağlılar. Olabildiğince çağdaş olan bu ülkede 3 tabakadan oluşan bir sınıf ayrımı da cabası. Bunlar üst, orta ve işçi sınıfı. Ancak son araştırmalar bu sıralamanın artık 7 tabaka olduğunu bildiriyor. Bu yedi tabaka ise elitler, yerleşik orta sınıf, teknik orta sınıf, yeni zengin işçiler, geleneksel işçiler ve prekaryalar. Kısaca İngiltere’yi tanıdıktan sonra sıra dünyada ve ülkemizde muhtemelen bir İngiliz’le karşılaşacağınız 5 yer karşınızda!

Mısır

1922’ye kadar İngiliz sömürgesi olan ülke bir zamanlar Osmanlı Devleti’nin sınırları içerisinde yer alırken daha sonra İngiliz sömürgesi olmuştur. 40 yıl süren İngiliz hakimiyeti ülkede kalıcı izler bırakmıştır. En basit şekilde Mısır’ın parasına bakmak bence yeterlidir. Burası tarihi ve turistik açıdan mutlaka gezilesi bir yer. Gezmesi zor olsa da. Bir çok gezi noktası mevcut. İster tarihi güzellik ister deniz, kum, güneş bir çok farklı zevke uygun seçeneği barındıran bu eski İngiliz sömürgesi doğal olarak halen İngilizlerin gözde tatil rotaları arasında. Mısır’da güzel bir tatil köyünde büyük bir İngiliz grupla karşılaşmanız oldukça kolay.

Muğla

Muğla’nın Fethiye, Marmaris gibi ilçelerinde bir anda kendinizi İngiltere’de bulabilirsiniz. Buraları yoğun bir şekilde tercih eden İngilizler doğal olarak buradaki esnafı da baya etkilemiş. Fiyatlar Pound cinsinden tabelalar İngilizce. Etrafta Türkiye’de olduğunuza dair herhangi bir işaret yok. Ancak buraya dağıtmaya geldiklerinden midir nedir? Eğlence mekanlarının çoğunda masaların üstünde dans eden genç erkekler var. Herhalde böyle eğleniyorlar.

Hindistan

Bir başka İngiliz gezi rotası ise yine eski topraklarından biri olan Hindistan. Yaklaşık 100 yıl kadar Britanya Hindistanı olan Hindistan İkinci Dünya Savaşı sonrası bağımsızlığına kavuşmuştur. Ancak bu büyük kalabalıkta bile muhtemelen bir İngiliz’le karşılaşabilirsiniz.

Futbol Stadyumu

Herkesin malumu olduğu üzere İngiltere futbolu beşiğidir. Güzel bir futbol maçını tribündeki koltuğuna oturarak izleyen, güzel pozisyonları alkışlayan ve tepkisini oooo diye gösteren birilerini görürseniz muhtemelen bir İngiliz’le karşı karşıyasınız.

Ortalık karıştıran olayların arka planı

Tarih boyunca anlatıla gelen bir çok hikaye olmuştur. Çeşitli olayların ardından zaman zaman duruma biraz daha entrika katmak için zaman zaman da gerçekten arka planda sinsi oyunlar, üst akıllar olmuştur. Muhtemelen bu oyunların zirvesi Thomas Edward Lawrence’dir. Günümüzde her ne kadar İsrail adı anılsa da aslında neredeyse tapınak şövalyelerinden bu yana – halen günümüzde de- İngilizler bu tür vukuatların arkasında ama baş rolünde anılmaktadır. Bu yüzdendir ki eğer ortada kirli bir oyun varsa muhtemelen bir İngiliz’in adının anılması an meselesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir