Mısır Gezisi: Luxor Gezi Notları

Mısır Gezisi : Luxor Gezi Notları

 

 

Tarihi dokusu ve eşsiz kalıntıları ile Mısır ve Mısır’ın mutlaka gidilip görülmesi gereken bir şehri olan Luxor (Luksor). Firavun mezarları Nil nehri ve tapınaklarıyla hemen hemen her yeri gezilesi bu şehirde neler yapılır, nerelere nasıl gidilir? Kısa kısa notlarla Luxor gezi notları.

Luxor gezi rotası

Luxor, Mısır’ın güneyinde bulunan tarihi bir şehir. Nil kıyısındaki bu şehir geleneksel bir Mısır şehri havasında. Birçok gezi noktası bulunan bu şehir için ortalama iki gün yeterli olabilir. Ancak ben sindire sindire daha detaylı gezmek istiyorum diyenler için ise 3-4 gün yeter de artar.

Luxor denilince ilk akla gelen yer Krallar Vadisi ve civarındaki mekanlar. Buraya gelmek için Nil nehri üzerindeki motorlarla karşıya geçmekle işe başlamalısınız. Daha sonrasında ise pazarlık gücü devreye giriyor. Buradan bir taksiyle sıkı bir pazarlık yapıp buradaki tüm önemli noktaları görmek mümkün. Mısır’da herşeyde olduğu gibi burada da pazarlık önemli altını tekrar çiziyorum.? Krallar ve Kraliçeler Vadisi’nde sizi mezarlar bekliyor olacak. Giriş ücreti ödedikten sonra burada 3 mezara girmek mümkün fakat Tutankamun için ekstra ücret talep edildiğini bilmekte fayda var. Biz girmedik, diğerlerinden pek bir farkı olmadığını düşünüyorum. Mezarların bazıları ise zaten kapalıydı. Mezarlar dışında Hatşepsut tapınak mezarı,Teb Nekropolü ve Dev Memnon Heykelleri gezinin diğer noktalarını oluşturuyor. Bu geziyi tamamladıktan sonra yine karşıya Luxor tarafına geçiş yapabilirsiniz.

 

Luxor şehrinde gezilecek yerler konusuna gelecek olursak. Burada şehrin merkezinde Luxor Tapınağı var. Burası akşam üstü gezmek için uygun bir yer. Böylelikle hem gündüz hem de ışıklandırılmış halini görebilirsiniz. Şehrin kuzey tarafında ise Karnak Tapınaklarina da şehir içi dolmuşları kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.


Bu turistik yerler dışında şehrin merkezinde bulunan tren istasyonunu görmenizi tavsiye ederim. Hatta bu tren konusunda bir parantez açmak gerekiyor.

 

Bu tren istasyonunda gezinize bambaşka bir yön vermeniz mümkün. Buradan Kahire’ye trenle yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk yapabilir, gezinize nostaljik bir hava katabilirsiniz. Bu seçenek de aklınızın bir köşesinde bulunsun. Geniş bir Mısır turu planlıyorsanız güzel bir alternatif olabilir.

 

Luxor, çok turistik bir kent olsa da tesis konusunda inanılmaz yetersiz. Kalacak, yemek yiyecek çok fazla seçenek yok turistler için. Bizim gezimiz de çok spontane geliştiği için önceden otel rezervasyonu falan yaptırmamıştık. Ara sokaklarda dolaşarak otel bulduk, çok da ucuzdu ancak berbattı diyebiliriz. Bir gece kaldığımız için ve ucuz olduğu için idare ettik ama seçici iseniz kesinlikle önceden güzel bir otelden yer ayırtın. Yemeği ise Luxor Tapınağı’ nın karşı caddesinde yerel halkın yediği eli yüzü düzgün nadir yerlerden birinde yemiştik.

Luxor ile ilgili önemli notlar

  • Krallar Vadisi’nde kral mezarlarında fotoğraf çekmek yasak. Eğer yakalanırsanız bir miktar para ile bu durumdan yırtmak mümkün olabiliyor. Her ihtimale karşı 5 lira veya 20 pound gibi bir paranız olsun yanınızda. Çalışanlar bunu gelir kaynağına dönüştürmüşler, sizi biraz yalnız bırakır gibi yapıp sonra fotoğraf çektin diye suçlamaya başlıyorlar ki genellikle çekmiş oluyorsunuz. Bir miktar rüşvet verip kurtuluyorsunuz.
  • Luxor tarafından Krallar Vadisi tarafına geçişte turistleri hemen özel kayıklara yönlendiriyorlar. Halbuki yerel halkın kullandığı motorlar var, biletle ve çok ucuza (gidiş-dönüş 5 mısır poundu) binebilirsiniz.
  • Krallar Vadisi tarafında bisiklet kiralama seçeneği de var.
  • Ancak taksiciyle anlaşacaksanız pazarlığın dibine vurun. En fazla 3 te 1 ini teklif edin.
  • 5 ve 50 pound olayında dolandırmaya çalışanlar olabilir, parayı vermeden elinizde vereceğiniz parayı karşınızdaki kişiye de teyit ettirin.
  • Faytonlardan olabildiğince uzak durun.
  • Dolar bozdurmak için iyi bir yer. Türkiye’den aldığım Doları daha karlı bir şekilde bozdurmuştum. Hatta Hurghada’dan alıp burada bozmak bile karlıydı. Bu da aklınızda bulunsun yerini de tarif edebilirim.

Son olarak

 

Genel olarak Luxor gezi notları bu şekilde özetlemek mümkün. Daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız olursa yorumlardan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Hurghada veya Şarm-el Şeyh yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir