Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Fikirleri

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Fikirleri

Dar mekanları dekore etmenin ne kadar zor olduğunu bildiğimiz için sizlere küçük yatak odası dekorasyonu başlığı altında birkaç ipucu sunmak istedik. Özellikle büyük kentlerde nüfus arttıkça daralan evler bizleri daha küçük alanlarda daha minimalist bir şekilde yaşamaya zorluyor. Özellikle yatak odaları bir yatak ve bir dolap sığacak kadar yapılıyor müteahhitler tarafından. Bu noktada da akıllıca çözümlerle daha çok alan elde etmek ve istediğimiz eşyaları odalara sığdırabilmek maalesef ki bizlere düşüyor.

 

Araştırma yapın

Sadece yatak odası için değil aslında tüm dekorasyon işleri için, işe girişmeden önce iyice araştırma yapıp bilgi toplayın. Farklı mağazaları gezerek mobilyalar hakkında bilgi sahibi olun. Özellikle İkea gibi size güzel fikirler verecek yerleri gezin veya internet sitelerine girin. 

Açık renkler kullanın

Açık renkler her zaman yatak odanızı daha ferah ve daha geniş gösterecektir. Beyaz, krem tonları, pembenin açık tonları, lila gibi renkler küçük yatak odaları için oldukça uygun renklerdir. Bu renkleri sadece duvarlarda değil, seçeceğiniz halı, tül ve perdelerde de tercih edebilirsiniz. Koyu renk yatak odası için halı ve perde seçiminiz kesinlikle açık renklerden oluşmalı aksi taktirde odanız göze daha da küçük gözükerek boğucu bir ortam olacaktır.

Mobilyalarınızı da açık renklerden tercih etmelisiniz. Beyaz, krem gibi mobilya renkleri hem her renk ile kolaylıkla uyum sağlarken hem de odanıza ferah ve romantik bir hava katacaktır.

Yatağınızı bazalı tercih edin

Yatak odanız küçük ise muhtemelen depolama alanınız da az olacaktır. Karyola yerine baza tercih ederseniz en azından fazla yastık, yorgan ve nevresimlerinizi sağlayacağınız geniş bir alanınız daha olacaktır. Böylelikle yatak odasında şüphesiz en fazla yer kaplayan eşya olan yatağınızın altı değerlenmiş olacak. 

Odanıza göre gardrop seçimi yapın

Eğer ayrı bir giyinme odanız olmayacaksa büyük gardırobun yeri de muhtemelen yatak odası olacaktır. Maalesef ki küçük yatak odası dekorasyonu yapmaya çalışırken uygun ölçülerde gardrop bulmak çok zor olabilir. Hazır dolaplar size uymuyorsa beğendiğiniz modeli kendi ölçülerinize uygun olarak yaptırmak daha doğru bir karar olacaktır. Odanız küçükse gardrop kapaklarını sürgülü tercih etmeniz avantajınıza olacaktır. 

Eğer düz gardıroplar fazla yer kaplıyor, o kadar geniş bir alan yok diyorsanız köşe gardrop modelleri imdadınıza yetişebilir. Gardırobunuzu köşeye konumlandırarak hem yerden tasarruf etmiş olur hem de görsel olarak farklı ve şık bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Aynalar  kullanın

Gardrop kapaklarında veya duvarlarda ayna kullanarak yatak odanıza derinlik kazandırabilir ve biraz daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Gereksiz eşyaları kullanmayın

Tuvalet masası, komidin, gibi çok yer kaplayan eşyalara ihtiyacınız yoksa bunları kullanmak yerine daha az yer kaplayan daha işlevsel ürünler tercih edin. Eğer bir şifonyerlik yeriniz varsa şifonyerin çok çekmeceli olmasına dikkat edin. Örneğin aynı yeri kaplayacak olan dört çekmeceli şifonyer yerine beş çekmeceli olanını tercih edin.

Duvarları da kullanın

Yatak odanızın duvarlarında kalan boş alanları da farklı boyutlarda duvar dolapları yerleştirerek kullanabilir ve böylelikle fazladan depolama alanları kazanmış olursunuz. 

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir