Küçük Odanızı Daha Büyük Göstermenin 6 Yolu

Küçük Odalara Büyük Fikirler

Günümüz de şehirler büyüdükçe evler giderek küçülmektedir. Küçük odalara sahip evlerde insan kendisini dar bir alana sıkışmış gibi hissedebilmektedir. Ancak bir kaç akılcı adımla bu küçük odaları daha büyük göstermek mümkün. Şimdi evlerimizi büyütmenin yollarını adım adım inceleyelim.

Sade Bir Tasarım

Bir odayı daha geniş ve büyük göstermenin ilk adımı sade bir tasarıma yönelmektir. Karışık renkli desenlerden kaçının. Unutmayın bir odada ne kadar çok eşya, parça veya desen varsa oda karmaşık hissettirecektir. Rafları ve tabloları bir alana yoğunlaştırmaya çalışın. Her yere dağılmış tablolar karmaşa oluşturacaktır.

Boyaları Dikkatli Kullanın

Odanız için daha boyama aşamasında geniş ve büyük görünmesi konusunda adımlar atabilirsiniz. Tek bir duvarı koyu tutarak bu alanı odanızın gölge alanı olarak belirleyebilirsiniz. Ve bu gölge alanı tablo ve raflarla süsleyebilirsiniz. Bu gölge etkisini boyaya bir alternatif olarak duvar kağıdı ile de oluşturabilirsiniz.

Büyüklerden Uzak Durun

Büyük mobilya, oturma grupları veya vitrinler kullanırsanız kendinize bile odada yer bulamayabilirsiniz. Daha küçük ölçekli ürünleri tercih ederek kendinize daha fazla yer açabilirsiniz. Unutmayın ki odalarınızı takımlarla döşemek zorunda değilsiniz. Hatta özellikle takımlardan kaçınmak sizin için daha iyi olacaktır. Oturma grublarınızda da kaba koltuklardan kaçının. Oturma kapasitesini azaltmadan daha zarif ve az yer kaplayan ürünleri tercih ederek kullanışlıktan feragat etmeden kendinize daha fazla yer açabilirsiniz.

Aynaları Kullanın

Odanızın dekorasyonunda aynaları kullanmakta odanızı daha büyük göstermenize yardımcı olacaktır. Işık oyunlarıyla gözünüze daha geniş bir alan hissi verecektir. Özellikle pencerenizin karşısına yerleştireceğiniz aynalar ile odanıza yeni bir pencere kazandırabilirsiniz.

Beyaz Boya Kullanın

Beyaz boya ile hafif, ferah, huzurlu ve mimariyi öne çıkaran bir odaya kavuşabilirsiniz. Tavanı ve duvarları aynı ton beyazla boyamak aradaki sınırı bulanıklaştıracaktır. Bu da size daha yüksek bir tavan hissi verecektir. Ayrıca beyaz boyayı ahşapla etkili bir şekilde kombinleyebilirsiniz.

Dikey veya Yatay Çizgilerle Odanızı Yönlendirin

Eğer odanızda yüksekliği vurgulamak istiyorsanız dikey çizgileri kullanabilirsiniz. Böylelikle daha yüksek ve etkileyici bir alan elde edebilirsiniz.

Odanızda genişliği vurgulamak için ise yatay çizgileri kullanabilirsiniz. Yatak çizgiler kullanarak odalarınızı geniş ve ferah hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir