Kilo vermek istiyorsanız bunlardan uzak durun!

Kilo vermek için uzak durmamız gereken yiyecekler!

Farkında olmadan gereksiz kalori aldığımız 6’lı:

Soğuk içecekler:

 

Genellikle yediğimiz yemeklerden kalori aldığımızı düşünür, içecekleri göz ardı ederiz fakat yemeklerin yanında tercih ettiğiniz kola, gazoz, meyveli soda, soğuk çay gibi içecekler veya serinlemek için içtiğiniz limonata, meyve suyu gibi içecekler de oldukça yüksek oranda şeker içerirler ve size gereksiz kalori olarak dönerler. Özellikle hazır içeceklerin pek çoğu oldukça fazla şeker içerir ancak taze sıkım meyve suları da kalori açısından çok masum değildir. Yaz aylarında tercih edilen mikshake, smoothie, frozen gibi içeceklerin de oldukça fazla şeker içerdiğini üzülerek belirtmek isteriz.

İçecek tercihinizi su, sade soda, maden suyu, ayran, süt gibi daha sağlıklı ve az şekerli içeceklerden yana kullanırsanız gereksiz kalorilerden uzak durmuş vücudunuza fazla şeker almamış olursunuz.

Meyveler:

Meyvelerin hepsi fruktoz adı verilen meyve şekeri içerir ve pek çoğu kalori açısından çok da masum değildir. Özellikle bol tüketildiğinde meyveler kilo bile almanıza sebep olabilir. Şeker oranı en yüksek meyveler: üzüm, incir, mango, kiraz, nar, muz, şeftali gibi tatlı meyveler iken çilek, yeşil erik, ahududu, böğürtlen, limon, kivi gibi meyveler şeker açısından daha masumdur. Ancak bunları da yerken aşırıya kaçmamak gerekir. Meyveleri tek seferde çok yemek değil her gün az miktarda fakat düzenli yemek önemlidir. Kalori açısından masum sayılabilecek olan karpuz bile yaz aylarında aşırı tüketimi sebebiyle özellikle birçok kadına kilo aldırır. Uzmanlar tarafından önerilen bir porsiyon meyve tanımı bizim bir porsiyon anlayışımızdan oldukça azdır.

Kahveler:

Özellikle son yıllarda büyük kahve zincirlerinin ülkemize gelmesiyle kahve anlayışımız oldukça değişti. Macchiatolar, latteler, frappuccinolar, mochalar derken pek bir süslü kahvelerle tanıştık. Bu kahveler bol krema ve şekerli soslarla servis ediliyor ve dolayısıyla bir bardak kahve içerken neredeyse bir tabak mantı yemiş kadar kalori alabiliyorsunuz.

Zeytinyağı:

Sıvı yağların içerisinde en sağlıklı olanı ve doktorların tüketmemizi söyledikleri ender yağlardan olsa da sağlıklı olması kalorisini değiştirmiyor maalesef. Bir yemek kaşığı zeytinyağı 120-150 kalori içeriyor.

Kahvaltılık gevrekler:

Kahvaltılık gevreklerin kalorisi içeriğine göre değişse de içeriğinde kuru meyve, çikolata parçaları, fındık, fıstık gibi yemişler sayesinde bu gevreklerin de kalorisi yükselir. Bu gevrekleri tam yağlı süt ile yediğiniz düşünüldüğünde aldığınız kalori daha da artar.

Meyveli yoğurtlar:

Sağlıklı beslenme için günlük küçük bir kase yoğurt yemeyi önerir uzmanlar fakat yoğurdunuzu meyveli tercih ederseniz içerdiği şekerde dolayı yoğurdun kalorisi epey artar. Yoğurdunuzu sade ve  veya kendi hazırladığınız taze meyvelerle tüketmeniz faydanıza olacaktır ayrıca mümkün olduğunca evde mayalanmış yani ev yoğurdu tercih etmeniz gerektiğini de belirtelim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir