İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

İnternetten Alışveriş

İnternetten alışveriş artık neredeyse herşey için kullanılan internetin bir parçası. Fakat online alışverişe karşı haklı olarak bir ön yargı var. Şimdi farklı yönleri ile internetten alışveriş konusunu inceleyim. 

Ya Kredi Kartı Bilgilerim Çalınırsa?

İnternetten alışveriş yapan hemen hemen herkesin ilk aklına gelen soru bu olsa gerek. Ancak bu konu hakkında basit bir kaç önlemle güvenli bir alışveriş yapabilirsiniz.

İlk yapmanız gereken hamle sanal kart oluşturmak. Bir çok bankanın mobil uygulamalarından asıl kartınıza bağlı bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Oldukça basit birkaç adımla sanal kartınız hazır.

Peki Sanal Kart Ne İşe Yarar ?

Sanal kart limitini kendinizin belirlediği ve çok kısa sürede bu limiti güncelleyebileceğiniz bir karttır. Asıl kartınıza bağlı olması hasebiyle tek ekstre kesilir ancak online alışverişte kimse sizin kart numaranızı bilemez. Bu kartla alışveriş yapmadan hemen önce harcama miktarı kadar limit açıp rahatlıkla harcama yapabilirsiniz. Böylelikle kötü niyetli ellere bu bilgi geçse dahi yetersiz limitten ötürü işlem yapılamayacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir unsur şu ki ekstre borcu ödendikten sonra sanal kart limitiniz tekrar açılmakta bu yüzden eğer bir çekinceniz varsa harcamadam hemen sonra limitinizi tekrar 0 yapmak en iyisi olacaktır. Bu şekilde tüm borcunuz ödendikten sonra sanal kartta herhangi bir limit açılımı soz konusu olmayacaktır.

Ben Sanal Kartla Uğraşamam Kardeşim!

Eğer sizde zaten kırk yılda bir internetten alışveriş yapıyorum diyorsanız. O zaman başka bir seçenek güvenilir siteler olabilir. Herkesin bildiği n11, hepsiburada, gitti gidiyor…vs gibi sitelerden alışveriş yapabilirsiniz. 3D secure özellikli ödeme seçeneği ile alışverişinizi güvenle tamamlayabilirsiniz. Bu ödeme seçeneği telefonunuza yolladığı tek kullanımlık şifre ile kartı kullananın siz olduğunu doğrular. Ayrıca bu tür sitelerde herhangi bir memnuniyetsizlik durumunda karşınızda bir muhatap bulabilirsiniz.

Ama Benim Kartım Yok!

Eğer kredi kartınız yoksa internetten alışveriş size kapalı mı? Tabii ki hayır. Kartınız olmadan da alışveriş yapmanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken bir çok alışveriş sitesinde bulunan kapıda ödeme seçeneği ile alışveriş yapmak. Bir çok site bu özelliği ücretli veriyor ancak 3-5₺ karşılığında kendinizi güvene alabilir hatta kapıda beğenmediğiniz ürünü iade edebilirsiniz.

Ürünümü Seçtim Alıyorum!

Almak istediğiniz ürünü seçtiniz fakat alışverişi tamamlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir adım daha var. Ürünün açıklamasını dikkatle okumalısınız. Kapalı kutu mu? Orjinal mi? Teşhir ürünü mü? İade şartları neler ? Ne zaman kargoya verilir? Miktarı sizin karşılaştırdığınız diğer ürünlerle aynı mı?… Aklınıza sonradan takılabilecek tüm sorulara cevap aramalısınız. Uyarıları önceden bilip sonra pişman olmaktan korunmalısınız. Ve tüm adımları tamamladıktan sonra rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Ah Bu Kargo Şirketleri

Alışverişinizi yaptınız ve ürününüz kargoya verildi. Şimdi tek yapmanız gereken beklemek. Bu aşamada en çok başınıza gelebilecek sıkıntı kargonun siz evde yokken gelmesi. Böyle bir durumda  muhtemelen kargonuzu teslim etmek için gelen kişi sizi telefonla arar. Bu durumda etrafınızda güvenebileceğiniz birilerinin olması ürüne daha kolay kavuşabilmenizi sağlar. Kapı komşunuz veya mahalle bakkalınız size yardımcı olabilir. Fakat böyle bir imkanınız yoksa o zaman sizin için en iyi seçenek satın alma aşamasında şubesi size en yakın kargo şirketini seçmek. Böylelikle kargonuz siz evde yokken gelse veya acil bir şekilde ürüne ulaşmanız gerekse bile satın aldığınız şeyi şubeden teslim alabilirsiniz.

Belki bu kadar ayrıntı gözünüzü korkutmuş olabilir. Lakin online alışveriş herşeye rağmen daha ucuz ve rahat bir alışveriş yöntemi. Biz sadece dışarıda olduğu gibi sanal ortamda da gözü açık ve tedbirli olmalıyız. Herkese güvenli alışverişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir