Güzel Ev Dekorasyonu İçin 5 Basit İpucu

Ev Dekorasyonu için İpuçları 

1- Renklerle Oynayın

Duvarlara baktıkça içiniz sıkılıyorsa renklerle oynamanın vakti gelmiş demektir. Özelliklede tüm odalarınızın duvar rengi aynı ise sıkılmak da çok haklısınız. Günümüzde duvar boyaları renk skalası oldukça geniş. Her zevke hitap eden renkler içinden dilediklerinizi seçip hemen işe başlayabilirsiniz. Yok ben koca evi boyayamam diyorsanız dilediğiniz odanın tek bir duvarından da başlayabilirsiniz. Öyle ya! Artık odanın tüm duvarlarının aynı renk olması gerekmiyor. Uygun bulduğunuz tek bir duvarı canlı bir renge boyayın. Odanızın havasının nasıl değiştiğine siz bile şaşıracaksınız. Aynı uygulamayı diğer odalarınıza da yapabilirsiniz. Her odanızda seçtiğiniz bir duvarı farklı renge boyayın. Eğer üşenmezseniz rengarenk duvarlarla evinize canlılık katabilirsiniz. Renk seçiminde ise canlı ve pastel tonlar kullanmaya gayret edin.

2- Örtüleri Değiştirin

Koltuklarınızdan, halılarınızdan sıkıldınız ancak değiştirmek istemiyorsanız mükemmel bir çözüm. Koltuklarınızın üzerine rengarenk örtüler alın veya beğendiğiniz kumaşlarla kendi örtülerinizi kendiniz yapın. Aynı işlemi halılarınıza da yapabilirsiniz. Kenarlarını lastikle kaplayacağınız bir kumaş ile sıkıcı renklerdeki halılarınızdan kurtulup canlı renklere kavuşabilirsiniz.

 

3- Tablolar Kullanın

Duvardaki objelerin ev dekorasyonu ve evinizin ambiyansına katkısı çok büyük. Duvar tablolarıyla odanıza ister canlı ister sofistike ister country bir hava verebilirsiniz. Seçtiğiniz tabloların renklerinin duvar rengi ve mobilyalarınızla uyumunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Eğer kendinize güveniyorsanız boş bir tuvale istediğiniz renklerle kendi tablonuzu oluşturabilirsiniz. Tablolarınız bir sanat şaheseri olmak zorunda değil. Önemli olan renkleriyle odanızın havasına katkı sağlaması.

Ben tuvalle boyayla uğraşamam diyorsanız çok beğendiğiniz bir resmi basıp veya canlı renklerdeki bir kumaşı kesip boş bir çerçeve içine koyarak da duvarlarınıza asabilirsiniz.

4- Sticker Kullanın

Ev dekorasyonu yaparken ister beyaz eşyalarınızda, ister duvarlarınızda, ister dolaplarınızda rengarenk stickerlar kullanabilirsiniz. Yapı marketlerden veya internetten sınırsız seçenekteki stickerlardan seçiminizi yaparak dilediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Özellikle bebek odası, çocuk odası, yatak odası gibi mekanlar stickerlarla bambaşka havaya bürünebilir. Stickerların en güzel özelliği ise sıkıldığınızda kolaylıkla çıkartabilir veya değiştirebilirsiniz.

Eskiyen, darbe alan eşyalarınızın görünmesini istemediğiniz yerlerine de stickerlar yapıştırarak hem hasarları kamufle edip hem de şık bir görünüme kavuşabilirsiniz.

 

5- Bitkilerden Faydalanın

İster doğal ister yapay farketmez. Bitkiler bulundukları ortamları hemencecik güzelleştirirler. Eviniz büyükse bir köşeyi canlı bitkilere ayırabilirsiniz. Hem hoş bir uğraşa sahip olur hem de evinize farklı bir hava katmış olursunuz. Canlı bitkiler ilginizi çekmiyor; eviniz küçük veya karanlıksa rengarenk vazolara yapay bitkiler yerleştirip evinizin farklı yerlerine yerleştirebilirsiniz. Eşya koyamadığınız boş köşelere büyük vazolar ve büyük bitkiler kullanmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir