Gebelikte Mide Bulantısı ve Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Mide Bulantısı ve Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Bu yazıyı okuyorsan muhtemelen hamilesin ve mide bulantın mevcut. Herkesin hamileliği aynı geçmiyor malum. Bazı şanslı anne adayları hamile olduğunu bile anlamazken benim gibi bir kesim ise daha hamileliğin en başından gebelikte mide bulantısı denilen illet ile boğuşuyor. Üstelik hamilelikte bulantı düzeyi de kişiden kişiye değişiyor. Kimisi midem çok bulanıyor demesine rağmen gebeliği boyunca bir kere bile kusmazken, kimisi arada bir kusuyor, kimisi ise ne yese çıkartıp serumlarla beslenmek zorunda kalıyor. İki hamileliğimde mide bulantılarını dehşet derecede yaşamış, serumlarla  beslenmiş biri olarak benim gibi bir umut internette çare arayanlar için yazmak istedim.

Gebelikte mide bulantısı nasıl geçer?

Çok çok üzülerek söylüyorum ki gebelikte mide bulantısı denilen illet zamanı gelmeden geçmiyor. Doktorlar ve çoğunluk 12. hafta dese de benim iki gebeliğimde de miladım 16. hafta oldu. Bir de bulantı var bulantı var. Yani hafif bir bulantı yaşayan da midem bulanıyor diyor benim gibi sırf bu yüzden ölmek isteyip hayata küsenler de. Kusarken zor oluyor diye upuzun saçlarımı bile kestirdim. Sadece yemek, koku gibi şeyler değildi midemi bulandıran, daima bulanıyordu, bütün gün yatıp uyumak istiyordum. Kafamı kaldırdığım an kusma isteği duyuyordum ve kusacak birşey de yoktu midemde. Bu yüzden kusmak çok acı veriyordu, zorluyordu. Üstelik mide bulantısı için verilen ilaçların pek çoğunu kullanmama rağmen.

Okuduğum yazılarda midenizi boş tutmayın, az ama sık yiyin gibi şeyler yazıyordu ama bunlar bence normal düzeyde bulantısı olanlar için geçerli şeyler. Ben de isterdim yemeği ama öyle ki mide hiçbirşeyi kabul etmiyor zaten. Hele de çubuk kraker, leblebi yiyin vs diyorlar ya deli oluyordum. Ya yenmiyor işte yenmiyorrrrr. Öyle ki su bile içemiyordum, kuruyup kalmıştım. Açlık, susuzluk yüzünden halsiz de düşüyor bünye, tansiyon düşüyor, ruh gibi oluyorsun. Bu yazıyı okuyan kişi sen de böyle bir durumdasın belki. Etrafta herkes geçecek diyor değil mi? Ama hiç geçmeyecek gibi geliyor. Tuvalete gidemiyorsun, aynaya bakamıyorsun, saçını bile toplamaya halin yok değil mi? Bunları iki kez dibine kadar yaşamış biri olarak geçecek lafına uyuz oluyordum. Tamam geçecek ama canım yanıyor işte, dayanamıyorum anlamıyorlardı.

O süreci nasıl geçirdin derseniz öncelikle çoğunlukla yatarak diyebilirim, zaten kalktığım an kusma hissi mahvediyordu beni. Sonraları da takatim kalmamıştı.Tabii ilk gebelikte yatmak daha kolay oluyor ancak sonrakilerde evde başka çocuk da olduğundan çok zor olabiliyor. Çevrenizde yardım isteyecek birileri varsa hiç çekinmeyin size baksınlar. İkinci gebeliğimde kızım çok küçüktü, neyse ki eşimin annesi bir ay kadar bizde kaldı ve çok yardımcı oldu.

Gebelikte Mide bulantısı için hangi ilaçları kullandım?

Emedur hiç fayda etmedi. Zofran çiğneme tabletiydi, zaten ağzıma attığım an kusuyordum. En iyi gelen iki gebeliğimde de Zofer oldu ama bulantımı geçirdi, iyi oldum diyemem. Özellikle 8-12. Haftalar arası dehşet derecede zor geçti.

Midem bulanırken nasıl beslendim?

Birşey yiyememek çok kötü. Herkesin yiyebileceği şeyler farklı bu durumda ancak mideyi yoracak şeylerden uzak durun. Et, yumurta, çiğ yeşillikler mideyi çok zorluyor. Çorbalar zaten sulu olduğundan daha da bulandırıyor. Benim için kurtarıcı besin patates oldu. Patates haşlama yiyebildiğim tek şeydi bir ara. Hatta çiğneyip yutunca midemi mahvediyordu bazen, o aralarda da püre yapıyorduk. Limon dökerek, püre yaparak, sade.. Nasıl yiyebiliyorsanız öyle yemeye çalışın. İkinci kurtarıcım ise yoğurtlu makarna idi. Yağsız, sade haşlanmış makarna üzerine yoğurt. Bir ay makarna ve patatesle beslendim. İnanılmaz can sıkıcıydı.

Sıvı şeylerden uzak durmaya çalışın, zaten bulantınız çoksa kendiniz içemiyorsunuz. Su içmeyi çok özleyeceksiniz, çok üzgünüm. Susuzluktan dudaklarım çatlayıp kanıyordu ? Bir gün dayanamayıp su içmiştim ve kendimi hem araba kullanıp hem kusarken buldum. Mideye sıvı girince kusma hissine hakim olamıyorsunuz, kendiliğinden çıkıyor foşur foşur?

Bulantılar yüzünden yemek yiyemiyorum, bebeğim gelişir mi?

16. Haftadan sonra rahatlıyordum ama mide sorunlarım hiç bitmiyordu. Hazımsızlık, yanma, ekşime ne varsa hepsini yaşıyorum ve doğurana kadar da midem beni rahat bırakmıyordu. İştahla yiyen, hamileliğini anlamayanlara çok özeniyordum. Gebelikte kullanılması gereken folik asit, kalsiyum, vitamin, Demir,omega 3 gibi takviyeleri alamıyordum. Benim kuzucuklar benim zaten sınırlı olan depolarımla büyümek durumunda kaldılar. Belki de bu yüzden bel ağrısı, sırt ağrısı, diş ağrısı çok çektim. Demir eksikliğinden dolayı huzursuz bacak sendromu bile yaşadım da nihayet iğnelerle biraz toparlandım. Hem yiyemiyor hem ilaç kullanamıyordum. Hapur hupur yiyenler bir avuç da ilaç içiyordu, acaba nasıl büyüyecek bu çocuk demiştim ilk gebelikte. Sonra düşündüm eskiden bu ilaçlar verilmiyordu, bir kadın kaç çocuk doğuruyordu. Veren Allah tamamına da erdirecekti, nasip kısmet diyip rahatladım. Bebekler büyüyecekleri varsa gelişip doğuyorlar bir şekilde merak etme ama ne çektiğini bir sen biliyorsun. Bu yüzden gereksiz vicdan yapıp bir de kendini onunla yorma çünkü müstakbel bir anne olarak önünde yorulacağım nice günler olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir