Folyo İle Dolap Kaplama Nasıl Yapılır?

Folyo ile Dolap Kaplama

Gerek mutfak gerek banyo dolapları zamanla kaçınılmaz bir şekilde eskiyor. Peki bunları ucuz ve hızlı bir şekilde yenilemenin yolu nedir? Cevap folyo ile dolap kaplama ?

Neden Folyo ile Dolap Kaplama

Evimizde yıllardır kullandığımız dolaplarımızın kapakları bu zamana dayanamamış. Kimisinde ısı ve nemle olan savaşının sonucunda kabarma ve dalgalanmalar gözlenirken kimisinde de sanki tatilden dönmüş komşu çocuğu bronzluğu mevcuttu. Hal böyle olunca kapakların değişim vaktinin geldiğini anlamak çok da zor olmadı? Ama bu sancılı süreç nasıl ilerleyecekti? Nasıl bir çözüm bulmak gerekliydi? Tabii ki ilk yöntem görmezden gelmek. Açıkçası bu yöntemi yaklaşık bir yıl denedim. Başlarda çok etkili ve ekonomik bir yöntem. Ama kapaklar bir yerden sonra dalga geçer gibi kaplamalarıyla dil çıkarmaya başlayınca biraz sinir bozucu olabiliyor. Bundan sonra ikinci evreye geçiş. Bu sefer yüksek perdeden atarlanma sonucu kapakların derhal değişmesi gerektiğini dillendirerek soluğu marangozda aldım. Ama marangozun verdiği tokat gibi cevap kapakların bu hallerinin bir sanat eseri olduğunu düşünmeme yetti ve arttı. Küçük boyutta 5-6 kapak için 1000-1500 TL ??? biraz daha eklesen toptan yenilersin o derece. Bu durum insanı farklı bir çözüm bulmak için düşünmeye itiyor. Hatta bu yüzden bir ara evi mi değiştirsek diye bile aklımdan geçti. Ancak denemeye değer bir çözüm eşimin dikkatini çekti. Folyo kaplama. Acaba olur mu, olmaz mı? Nasıl olur? Nasıl yapılır? Derken alalım bi deneyelim dedik. Sonuçta videoları izleyince oldukça kolay gözüküyordu. Yapamazsak da canımız sağolsun. Biz n11 den sipariş verdik ama muhtemelen hepsiburada, gittigidiyor gibi sitelerde veya Koçtaş Bauhaus gibi yapı marketlerde de folyo bulabilirsiniz.

Folyo ile dolap kaplama nasıl yapılır ?

Gelelim şimdi folyo ile dolap kaplama nasıl yapılır? sorusunun cevabına. Bu konuda uygulama yapıp videosunu paylaşan bir çok kişi var ve öncelikli tavsiyem bunları izleyin ama izlerken şunu unutmayın:Hiç bir dolap kapağı o videodakiler gibi masum değil. İzlediğim videolarda kolayca uygulanan folyoyla ilk karşı karşıya geldiğimiz o anı anlatmak istemiyorum, korkunçtu. Sanki benimle dalga geçiyor sinir sınırlarımı zorluyordu. Sonrasında videolardan öğrendiğimiz yol işe yaramıştı. Bu yüzey temizleyici + su karışımını biraz bolca folyoya sıkmak. Marc, camsil falan gibi birşeyler kullanabilirsiniz. Bu folyonun herhangi bir yere yapışmasını engelliyor. Böylelikle kolayca folyo yerleşimi yapabiliyorsunuz. Folyoyu iyi kötü yerleştirdikten sonra bir kart veya cam sileceği yardımıyla arada kalan hava ve suyu kolaylıkla çıkarabiliyorsunuz. Yalnız bu yöntemin kusurları da yok değil. Kapakların kenarlarını yapıştırmak oldukça zor folyo ıslak olduğu için yanları yüzeye tutunmuyor. Bunun çözümü de beklemek. Üst yüzeyi kapladıktan sonra birkaç saat kurumaya bırakırsanız kapakların yan yüzeyleri daha iyi tutunuyor.

Madde madde dolap kaplama

Gerekli malzemeler: Maket bıçağı, bez, köpüklü karışım, püskürtücü, cam sileceği ya da kart, makas, folyo, dolap kapağı.??
1. Dolap kapaklarını sökerken menteşeyi kapağın üstünde bulunan vidalarından sökün böylelikle kapakların altı düz olacağı gibi kapağı yerine takmak oldukça kolay olacaktır. Yoksa ayar yapmanız gerekebilir.
2. Kapakları uygulama öncesi silin
3. Uygulamayı yapacağız yüzeyde maket bıçağı kullanacağınız aklınızda bulunsun yoksa bir de masa kaplamak zorunda kalabilirsiniz.:))

4. Yeterli ölçüde folyoyu rulosundan kesin.

5. Folyonun koruyucu bandını sökün ve yapışkanlı bölüme bolca sıvı karışımı püskürtün. Ben bu kadar ıslattıktan sonra bir daha yapışabileceğini düşünmemiştim ama yapışıyor

6. Dolap kapağının üzerine folyoyu yerleştirin ve kart veya cam sileceği yardımıyla hava ve suyu çıkararak düzleştirin.

7. Üst yüzeyi düzleştirdikten sonra kenarları yapıştırma konusunda acele etmeyin sadece yapıştırıyormuş gibi yapıp olması gerektiği uzunlukta folyoyu kesin. Zaten ıslak olduğu için kenarlar yapışmayacaktır.

8. Dolap kapağını bir kaç saat kurumaya bırakın. Bu sırada diğer kapaklara aynı işlemleri yapabilirsiniz.

9. Yeteri kadar kuruduğunda kenarları dikkatlice yapıştırın.

Dolap Kaplama Sonucu

Eğer dolap kapakları canınızı sıktıysa kesinlikle folyo ile dolap kaplamayı tavsiye ederim. İnternetten kolaylıkla folyoyu temin edebilirsiniz. Bir iki kapaktan sonrada gayet profesyonel oluyor insan. Özellikle köpüklü su kullanmak büyük kolaylık sağlıyor. Su sıkmadan da denedim sonuç çöp:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir