Evlenecek çiftlere dekorasyon önerileri

Evleniyoruz ama evi nasıl dekore etmem lazım?

Yeni bir ev kurmak hem çok heyecanlı, çok güzel hem de çok zor bir telaştır. Çiftler birçok angarya ile uğraşırken bir yandan da hayatlarını geçirecekleri evi dizayn etmeye çalışırlar. Bu aşamada aileler, maddi durum, ev seçimi gibi birçok zorlayıcı faktörle karşı karşıya kalabilirler. Zorlu süreçte evlenecek çiftlere yardımcı olacak ipuçları için aşağıdakilere göz atabilirsiniz.

Evinizin özelliklerini göz önünde bulundurun ???

Yeni evli çiftler için en büyük sorun ev meselesidir. Maddi durumu iyi olanlar için diledikleri gibi ev satın almak daha kolay olsa da kısıtlı bütçesi olanlar için ev satın almak veya kiralamak daha zordur. Eğer eviniz kendi eviniz olacaksa dekorasyon konusunda daha rahat olabilirsiniz ancak kira olacaksa daha dikkatli davranmanızı öneririz. Başka bir eve geçme ihtimalini de göz önünde bulundurarak tül ve perdelerinizi çok pahalı modellerden tercih etmeyin. Tüllerinizi yarım değil, uzun tercih edin ki başka bir evde de kullanma şansınız olsun, ölçü sorunu yaşamayın. Taşınma sırasında karşı karşıya kalabileceğiniz zorlukları göz önünde bulundurarak mobilyalarınızın dayanıklı olmasına özen gösterin. Maalesef taşınma sırasında eşyalar zarar görebiliyor. Kiracı olacaksanız büyük mobilya takımları değil de her alana uyum sağlayacak küçük modüler gruplar tercih edin ki farklı bir eve geçtiğinizde takımlarım sığmadı diye mobilya değiştirmek zorunda kalmayın.

İhtiyaçlarınızı düşünün?

Evlenecek çiftler mobilya alışverişine gittiğinde her şeyi takım takım alırlar. Yani salon takımı, yatak odası takımı, oturma odası takımı olmazsa olmaz gibidir ancak inanın olmasa da olabiliyor. Koca koca mobilya takımları alıp daha sonra pişman olmayın. İhtiyaçlarınızı iyi bir şekilde belirleyin. Tuvalet masası, büfe, vitrin gibi eşyalara gerçekten gerek duyuyor musunuz? Bunları koyacak uygun yerleriniz var mı? Bunları iyi değerlendirin. Evde yaşamaya başladıkça ve eşya sayınız arttıkça bunlar size fazlalık gelebilir. Her evde en çok işe yarayan eşyalar kesinlikle dolaplardır.  Dekorasyonunuzda kapaklı dolaplara bol bol yer verin, ileride neyi nereye koyacağım derdine düşmeyin.

İşlevselliği ön planda tutun:

Estetik tabii ki önemli ancak günümüzde mobilya sektörü bize o kadar seçenek sunuyor ki hem görsellik hem de işlevselliği bir arada bulabiliyorsunuz. Bu yüzden alacağınız eşyaların farklı işlevleri olmasına da özen gösterin. Örneğin bazalı yataklar, bazalı kanepeler, yatak olan koltuklar, açılır masalar, çok gözlü dolaplar tercih edin. Fazladan saklama alanları her zaman işinize yarayacaktır.

 

Gelecek planlarınızı düşünerek hareket edin✨

Dekore ettiğiniz evde ne kadar oturmayı planlıyorsunuz? İdareten mi oturacaksınız, daimi mi? Siz veya eşiniz işiniz dolayısıyla sık sık yer değiştiriyor musunuz? Yakın gelecekte bebek planı var mı? Bu gibi detaylar evinizi oluşturmanız için çok önemli. Yeni bir bebek tüm evinizin değişmesine sebep olabilir ya da sık yer değiştiren bir aile olacaksanız taşınma koşullarını göz önünde bulundurmalısınız.

Umulmadık durumları göz ardı etmeyin?

Eviniz bir müze değil sizin yaşam alanınız olacak. Tasarlamalar yaparken bunu lütfen unutmayın. Yaşam koşullarını,günlük rutinlerinizi,yemeği,temizliği vs düşünerek hareket edin.Mağazalarda  gözünüze güzel gelen pek çok tasarım aslında iş kullanıma geldiğinde size göre olmayabilir. Onların görsel olduğunu unutmayın. İçinde yaşam olan evde iş ve eşya hiç bitmez. Örneğin elektrik süpürgenizi,çamaşır sepetinizi,ütü masanızı,çamaşır askılığınızı koyacak yer bulmak zorunda kalabilirsiniz. 

Misafirleri de unutmayın!?‍?‍?‍??‍?‍?‍??‍?‍?‍?

 

Evinizde tabii ki siz yaşayacaksınız ancak ara sıra da olsa gelecek misafirlerinizi de unutmayın. Yatılı konuklarınız için  her zaman fazladan bir yatacak yer olsun. Çekyat, açılır kanepeler, yatak olabilen köşe takımları gibi. Kalabalık misafir grupları ağırlayacaksanız oturma alanlarınızın bol olmasına da özen gösterin.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir