Ev İçin En Uygun Çiçekler – 1

Evlerde Yeşillik Zamanı

Yaşam alanımız olan yerlerde genellikle bitkilere de yer açmak isteriz. Ancak ev için en uygun çiçekler ya da bitkiler hangileridir? Bu sorunun yanıtını bulmanıza yardımcı olmak için işte bir kaç madde ile evlerde yetiştirilebilecek en uygun çiçek ve bitkileri inceliyoruz. Bu bitkilerden size en uygun olanları seçerek evinizi doğru bir şekilde yeşillendirebilirsiniz. Bu bölümde ilk 5 seçeneği sizler için araştırdık.

1- Aleo Vera

Uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitki olan Aleo Vera’nın doğada pek çok çeşidi vardır. Direkt olmamak kaydıyla bol ışığı sever. Yılda bir kez Nisan ayında toprak değişimi yapılmalıdır. Akşam üstten sulanıp sabah altta biriken su alınmalıdır. Bulunduğu ortamın sıcaklığının 15 derecenin altına düşmemesine dikkat edilmelidir. Çoğaltması kolay bir bitkidir. Her ev için uygun çiçekler arasındadır.

2- Orkide

Rengarenk çeşitleri bulunan orkideleri tek veya çok dallı olarak bulmanız mümkün. Doğal ortamında genellikle Uzakdoğu’da ağaçların üzerinde yaşayan orkideler bol ışığı sever. Ancak direkt güneş ışığından korumak gerekir. Boyları 50 – 100 cm arasındadır. Işığın geldiği yöne doğru yönelme eğilimdedir. Bundan dolayı yaklaşık 10 günde bir orkidenin saksısı çevrilmelidir. Cereyanda kaldığında yapraklarını dökebilir bu yüzden konumladırılmasında hava akımına dikkat edilmelidir. Soğuk havalarda ayda 3-4 kez sulamak yeterli olacakken havalar ısındığında sulama ihtiyacı haftada 2 ye kadar çıkmaktadır. Köklerin zarar görmemesi için oda sıcaklığında su ile sulanmalı ve dibe çöken su dökülmelidir. Ağaç kabuklarından oluşan orkide toprağı azardıkça üstten eklenebilir.

3-  Teraryum

 

Son yıllarda giderek artan bir bitkisel ortam. Sayısız çeşitte bulabilir ya da işi kendi hayal gücünüze bırakıp kendi teraryumunuzu oluşturabilirsiniz. Bakımı içine yerleştirdiğiniz bitkilere göre değişim göstermektedir. Görsel açıdan çok hoş olan mini ekosistem olan teraryumları kendi evinize en uygun şekilde oluşturmanız mümkün.

4- Spatifilyum

 

Beyaz çiçeklere sahip spatifilyum ortalama 60-70 cm boya sahiptir. Işığı sever. Hava sıcaklığına bağlı bir şekilde ayda 4-5 kere sulamak gerekir.

5- Siklamen

Kısa boylu ve çok çiçekli bir bitkidir. Bakımı oldukça kolaydır. Dolaylı ışığı sever. Toprağı nemini kaybettikçe yaklaşık ayda 3-4 kere sulanmalıdır. Renk çeşitliliği sayesinde evinize en uygun çeşidini seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir