Koltuk modelleri

Koltuk Seçimi ve Seçenekler

Oturma odanızı veya salonunuzu dekore edeceksiniz ancak nasıl koltuk seçimi konusunda karar veremiyorsunuz çünkü o kadar çok model var ki. Estetik mi olsun yoksa kullanışlı mı? Açık renk mi olsun yoksa koyu renk mi? Bazalı mı olsun yataklı mı derken karar veremiyorsanız yazımızı okuyun.

L koltuklar:

 

Odanız küçük ancak hem bir oturma alanı oluşturmak hem de bu alanın güzel gözükmesini istiyorsunuz. O zaman L koltuklar sizin için biçilmiş kaftan. Özellikle son yıllarda çok moda olan ve birçok evde yerini alan bu koltuklar küçük alanlar için ideal gibi gözüküyor. Özellikle genç çiftler tarafından tercih edilen L koltuklar bulunduğu ortama spor bir şıklık katıyor. Farklı eşyalarla kombine ederek büyük salonlarda klasik bir şıklık yaratmak da mümkün. Hazır olarak satın alabileceğiniz pek çok L koltuk modeli olduğu gibi birçok satıcı dilediğiniz ölçülerle de koltuğunuzu hazırlıyor. Şayet tercihiniz bu koltuklardan olacaksa bazalı ve yataklı modelleri tercih etmenizi öneririz. Böylelikle koltuğunuz işgal ettiği yerin hakkını fazlasıyla verecek. Fazlalıklarınızı bazanın altında saklarken,misafiriniz geldiğinde de koltuğunuz çift kişilik konforlu bir yatağa dönüşecek.

Çekyat:

Hemen hemen her evde bulunan veya bir zamanlar bulunmuş emektar koltuklardır. Dilediğinizde yatağa dönüşme özelliğiyle kalpleri feth eden çekyatların çoğunun alt kısmı da bazalıdır. Bu kadar işlevsel olan bu koltuklar Bunun mükafatını da her evde başköşede olmalarıyla almıştır. İster tek ister takım olarak kullanabileceğiniz çekyatlar için artık son derece şık çekyat modelleri mevcut. İster spor ister klasik,ister kumaş ister deri ve pek çok renk seçeceğiyle zevkinize uygun bir çekyat modeli mutlaka bulabilirsiniz. Eğer odanız geniş ise iki hatta üç çekyatla takım oluşturabilirsiniz.böylelikle hem çok bol oturma alanı hem de dilediğinizde kullanabileceğiniz bol yatak elde edersiniz. Geniş koridorlarda hatta geniş mutfaklarda da çekyat kullanmak mümkün.

Köşe takımları:

Hem bol oturma alanı sunan hem de çok yer kaplamayan modellerdir. İsteğinize göre çok farklı ölçülerde bulabileceğiniz köşe takımlarını ister kumaş ister deri tercih edebilirsiniz. Tekli koltuklarla veya puflarla kombine edip farklı ve renkli görünümler yakalayabilirsiniz.İstediğinizde açılıp yatak olabilen ve bazalı köşe takımları seçmenizde fayda var.  Artık istenildiğinde birleştirilen istenildiğinde ayrı kullanılabilen köşe takımları da mevcut. Sıkıldığınızda takımı ayırıp bambaşka bir dizayn oluşturabilirsiniz.

Modern kanepeler ve chester:

Benim yatağa,sandığa ihtiyacım yok benim için şıklık ve tarz önemli diyenlerdenseniz modern kanepe modelleri tam size göre. Farklı tarz ve renk seçenekleriyle size uygun bir modern kanepe mutlaka bulacaksınız. Modern kanepe çeşitlerini diğer koltuklarınızı tamamlamak adına da kullanabilirsiniz. Canlı renklerde kullanacağınız farklı bir kanepe tüm odanın tarzını değiştirecek ve çok daha hoş bir hava katacaktır. Özellikle son yıllarda kanepeleri takım olarak kullanma alışkanlığı terk edildi. Farklı renklerde ve hatta farklı modellerdeki kanepeler kullanılarak hoş bir tarz elde etmek mümkün. Hatta zıt renklerdeki kanepeleri tercih edebilir renkli bir ortam oluşturabilirsiniz.

 

Josefin koltuklar:

Birçoğumuzun aşk-ı memnu dizinde Bihter in yatak odasında görerek tanıştığı josefin koltuklar hayli iddialı bir görünüm sunuyor. Odanızın odak noktası olmasını istediğiniz yere çarpıcı renkte bir josefin koltuk kullanarak vurgulayabilirsiniz. Josefin koltuğunuzla Çayınızı veya kahvenizi yudumlayarak kitabınızı okuyacağınız bir köşe hazırlayabilirsiniz. Ya da siz de Bihter gibi yatak odanızda kullanıp kendinizi Kleopatra gibi hissedebilirsiniz. Dekorasyonunuza göre düz veya kapitoneli modellerden tercihinizi yapın.Kapitoneli ve çarpıcı renklerde bir josefin koltuk çok daha iddialı bir görüntü oluştururken düz ve pastel renkler tercih edilirse daha spor bir şıklık oluşturulabilir.

Markiz:

son yıllarda bir hayli görmeye alıştığımız markiz tarzında koltuklar da dekorasyonda iddialı olanlara güzel seçenekler sünüyor. Üstelik çok da büyük olmamaları nedeniyle hem küçük evlere şıklık katarken hem de ölü alanların değerlendirilmesine imkan sağlıyor. Her eve ve her zevke uygun bir markiz koltuk bulmak mümkün. Odanıza hakim olan tonların zıt tonunda kullanacağınız bir markiz odanıza canlılık katarak odak noktası olacaktır. Biraz gösterişli olsun diyenlerdenseniz ahşap oymalı ve taşlı markizler tam size göre.

 

Sedir:

Genellikle eski Anadolu  kültürünün bir parçası olan sedirler günümüzde tekrar mekanlarda yerlerini alıyor. Özellikle kafe dekorasyonlarında sıkça görmeye alışkın olduğumuz sedirler evlerimizde neden yer almasın ki? Oturma köşelerine,mutfaklara oldukça yakışıyorlar. Üstelik sedir modelleri artık birkaç renk ve modelle sınırlı değil. O kadar farklı görünüme sahip sedir modelleri var ki gönlünüzü çalan bir model mutlaka bulursunuz. dekoradyonunuza farklılık katacak olan sedirler ayrıca işlevsel boyutlarıyla da fazla yer kaplamayacak. Klasik modellerle bir şark köşesi hazırlayabilir modern sedirler ile ise farklı dizaynlar oluşturabilirsiniz. Özellikle pencere önlerini değerlendirmek için modern sedirler iyi bir seçenek gibi gözüküyor. Üstelik altı sandık olarak kullanılabilen sandıklı sedirler ile de fazlalıklarınız göz önünde olmayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir