En İyi Mutfak Tezgahı Nasıl Seçilir

Mutfak Tezgahı

Günümüzde tasarımcılar mutfak tezgahlarında bir çok malzemeyi kullanmaktadır. Mermer, granit, kireçtaşı,sabun taşı, doğal taş, kasap tezgahı, çinko ve paslanmaz çelik bunların yalnızca birkaçı.
Mutfak tezgahı mutfağınızın olmazsa olmazıdır. Tüm yiyeceklerimizi hazırladığımız bu yer darbelere kesilmeye paslanmaya ısıya dayanıklı olmalıdır. Aynı zamanda güzel estetik ve ekonomik olması istenir. Ve bugün bize sunulan bir çok seçenek arasından doğru tercih yapmak oldukça zordur. Mutfakların atölyesi olarak hizmet veren bu alan için doğru tercihi yapmanıza yardımcı olacak önemli noktaları bir kaç soru ile inceleyelim.

Mutfak tezgahını nasıl kullanacaksınız?

Örneğin evde küçük çocuklarım var, ben her gün mutfaktayım, evde sürekli yemek pişiyor, tezgaha bir şey oldu mu diye düşünemem diyorsanız temizliğe darbelere ısıya çizilmeye karşı dayanıklı Bir ürün seçmelisiniz. Ancak eğer eviniz kalabalık değil ise ve daha az sıklıkla tezgahı kullanıyor iseniz bu seferde dayanıklı olmamasına rağmen daha estetik modellere yönelebilirsiniz.

Mutfaktaki ihtiyaçlarım nedir?

Mutfaktaki kullanım alanı ve ihtiyaçlarınıza göre mutfak tezgahı tercihinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin mutfağınızda bir adanız varsa Bu alana ahşap diğer alanlara granit tezgah tercih edebilirsiniz.

Tezgaha ayıracağım bütçe nedir?

Tabii ki bir diğer önemli unsur da ayrılacak bütçedir. İdeal malzemenin bütçenize uyan versiyonunu bulmaya çalışın. Ancak bütçenizi belirlerken Bu alanı uzun yıllar kullanacağınızı unutmayın.

Şimdi de kısaca birkaç seçeneği inceleyelim;

Dekton tezgah

Farklı malzemelerin yüksek basınçla sıkıştırılmasıyla elde edilmiş kompozit tezgahlardır. Sert yüzeylidir. İnce malzeme kullanılması gereken yerlerde tercih edilir. Parlaklığı az doğal görünümlü granit ve mermere göre daha ekonomiktir.

Kuvars Tezgah

Genelde tek renk veya alacalı çeşitleri mevcuttur. Çizilmeye karşı dayanıklıdır. Tıpkı doğal taş tezgahlar gibi kimyasallardan ve asitlerden olumsuz etkilenebilir. Bakımı ve temizliği kolaydır. Ancak özenli bir kullanım gerektirir.

Laminat Tezgah

Sınırsız renk ve desen seçeneği mevcuttur. Pürüzsüz yüzeylidir. Isıya ve çizilmeye karşı dayanıklı değildir. Ancak dikkatli kullanıldığı zaman uzun süre dayanabilir.

Granit Tezgah

Farklı renk seçenekleri olan ve ısıya dayanıklı bir malzemedir. Oldukça sağlamdır. Uzun ömürlü olmasına karşın arada bir cilalatmak gerekebilir.

Mermer Tezgah

Dayanıklı ve estetik olmasına karşın dikkatli kullanılması gereken bir malzemedir. Asitli maddelerle temasından kaçınılmalıdır.

Corian Tezgah

Akrilik tezgah olarak da bilinir. Çiziklere karşı dayanıklıdır. Pürüzsüz yüzeyleri vardır. Hijyenik olması hasebiyle sağlık sektöründe ve banyolarda sıkça kullanılır.

Masif Tezgah

Ahşaptan üretilen bu mutfak tezgahları son zamanlarda modern mutfakların ilk tercihidir. Sağlam ve kullanışlıdır. Doğal malzemeden elde edilen masif tezgah eskise dahi estetik görünümünden hiçbir şey kaybetmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir